Site rengi

Tasarım

Akarsular halkındır satılamaz

09.09.2014
640
A+
A-

Tayyipgiller’in son “Torba Yasası”na konan bir madde ile yeraltı ve yerüstü servetlerimizi özelleştirenler şimdi de akarsularımıza gözünü dikti. Akarsularımızı, su tasarısının 13. Maddesine göre 49 yıllığına şirketlere kiralayacaklar.

Türkiye topraklarında satılmadık zenginlik bırakmayanlar şimdi de stratejik öneme sahip akarsularımızı peşkeş çekmeye hazırlanıyorlar. Türkiye toprakları kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya iken her bir damlasına göz bebeğimiz gibi bakmamız gereken akarsularımızı şirketlere peşkeş çekecekler. Akarsularımız, suladıkları ovalar ile birlikte tarımımızın can damarıdır. Fırat ve Dicle akarsuları ise stratejik öneme sahip akarsular olup Ortadoğu’da önemli bir mevzidir.

Konya Ovası’nın kuraklık tehlikesine karşı sözde özel proje hazırlayan Tayyipgiller, neden akarsularımızı özelleştiriyorlar?

Çünkü, göllerimiz, akarsularımız kiralanacak, yıllık ücret alınacak ve ücretlendirmeyi Bakanlar Kurulu yapacaktır.

Neyin karşılığında ve kimlere peşkeş çekilecektir?

Tabiî ki yandaşlarına ve çokuluslu şirketlerin uzantılarına. Kışın bile suların azaldığı ülkemizde göllerde azalma, yeraltı sularının beslenmesinde HES’ler sayesinde eksilme yaşandığı bilinen bir gerçektir. Halkımızın akarsular, göller ve yeraltı suları konusunda çok hassas olması, fazla harcanan her damla suyun üzerine gitmesi gerekiyor. Bugün yurtseverlerin birincil görevi bu yasa tasarısına karşı tüm enerjileriyle karşı çıkmak olmalıdır.

İzmir’den Bir Yoldaş

ETİKETLER: