Site rengi

Tasarım

Çukurova 9. Tüyap Kitap Fuarı’nda halkımızla buluştuk

21.01.2016
666
A+
A-

Çukurova 9. Tüyap Kitap Fuarı’nda halkımızla buluştuk

Çukurova 9. TÜYAP Kitap Fuar’ında Derleniş Yayınları ve Kurtuluş Yolu olarak standımızı açtık. Fuar süresince standımızda, Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı ve Genel Başkan’ımız Nurullah Ankut’un teorik eserlerini halkımıza ulaştırmaya çalıştık.

Teorik bir hazine olan ve kızıllığıyla ilgi çeken standımıza, halkımızın ilgisi oldukça yoğundu. Çukurova halkına düşüncelerimizi anlattık. Gençliğin standımıza ilgisi çok iyiydi. Gelen ziyaretçilerimizle güncel konularda sohbetler ettik. Konuşmalarımız daha çok ülkemizde ve Ortadoğu’da, AB-D Emperyalistleri tarafından uygulanmak istenen BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) üzerine oldu.

Fuar’ın son günü olan 17 Ocak’ta “Yugoslavya, Irak, Libya, Suriye; Sıra Sende Türkiye…” konulu bir Etkinlik gerçekleştirdik.

Etkinliği, Gülden Yuva Yoldaş’ımız yönetti, konuşmacı olarak da HKP Adana İl Başkanı Tahir Uncu Yoldaş’ımız katıldı.

Gülden Yuva Yoldaş’ımız bir açış konuşması gerçekleştirdi ve kısaca şunları söyledi:

“Ortadoğu’da en son Suriye, bugün de Türkiye’ye sıçratılmak istenen yangın, Yugoslavya ile başlatıldı. Irak, Libya, Suriye ve şu anda Türkiye…

“Hani ozanımız Ahmet Telli diyor ya; “Hangi duvar yıkılmaz sorular doğruysa” diye.

“Ahmet Telli’nin dediği gibi sorularımızı doğru soracağız ve sorularımızı doğru sormak için İşçi Sınıfı Biliminden asla uzaklaşmayacağız. İşçi Sınıfı Biliminden uzaklaşırsak konuları doğru analiz edemeyiz.

“Bu noktaya nasıl gelindi? Emperyalistler ne yapmak istiyorlar?

“İşte bugün yangın yerine çevrilen Ortadoğu ve ülkemize sıçratılmak istenen yangını emperyalistler tek başlarına yapmıyorlar. Bunu AKP iktidarı ve Mecliste bulunan 3 tane Amerikancı partiyi de yanlarına alarak yapıyorlar. Suruç Katliamı ve arkasından Ankara, İstanbul Katliamları ile yangın ülkemize düştü.”

Gülden Yoldaş daha sonra ana konuşmayı yapmak üzere sözü Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Adana İl Örgütü Başkanı Tahir Uncu’ya bıraktı.

Tahir Uncu Yoldaş, Ortadoğu’yu değerlendirirken öncelikle geçmişe bakmamız gerektiğini ve Ortadoğu’nun Medeniyetlerin ilk çıkış yeri olduğunu söyledi.

Tahir Uncu Yoldaş konuşmasında şunları dile getirdi:

“Birinci Emperyalist Evren Savaşı’nı ele alacak olursak, Almanya Osmanlı’yı yanında savaşa soktu. Almanya savaşta yenilince Osmanlı da savaştan yenik ayrılmış oldu. Batılı devletler, Osmanlı’yı o dönem zaten “Hasta Adam” olarak nitelendiriyorlardı ve Osmanlı’yı paylaşma planları önceden bu yana vardı. Osmanlı savaştan yenik ayrılınca, Batılı emperyalist devletler hemen Osmanlı’nın topraklarını paylaşmaya başladılar. İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar işgallere başladılar. Emperyalist devletler Ortadoğu’yu cetvelle çizerek paylaştılar ve küçük devletler oluşturdular. Bunun sonucunda bir tek Arap Ulusu 22 devlete bölündü.”

Tahir Uncu Yoldaş, Suriye’deki süreci anlatırken BAAS ideolojisini tanıttı ve iktidara gelen Hafız Esad’ın ülkesi ve halkı için yaptığı işleri anlattı. Kendisinin de o süreçte (1958-1960’lı yıllarda) Suriye’de yaşadığını, H. Esad’ın halkı için yaptığı olumlu işleri (toprak reformu, okuryazarlığın artırılması vb.) yaşadığı somut örneklerle anlattı. Ve Suriye Halkının, H. Esad’ı, Mustafa Kemal’le eşdeğer bulduğunu vurguladı.

Tahir Uncu Yoldaş konuşmasının devamında, ABD ve AB Emperyalistlerinin Ortadoğu’daki BOP planlarını devam ettirdiklerini ve en son aşaması olan Türkiye’nin parçalanma sürecine geçtiklerini dile getirdi. Tahir Uncu parçalanma sürecini şu şekilde değerlendirdi:

“AB-D Emperyalistleri projelerini hayata geçirmek için ilk olarak kendilerine hizmet edecek kişilerle anlaşmalar yapar. İşte bizim ülkemizde bu anlaşmayı 2002 yılında başa getirilen AKP ile yaptılar. AKP geldiği günden bu yana efendilerinin dediklerini ikiletmeden yaptı. Kendisi gibi gerici, asalak bir yapıda olan cemaatle işbirliği yaparak, Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın ruhunu taşıyan, Ordu içerisindeki Mustafa Kemal’ci, ilerici, yurtsever insanları zindanlara atarak “Ergenekon” denilen CIA Operasyonu ile orduyu temizlemeye başladılar. Efendilerinin istediği süreç devam edene kadar bunlar bu tarz saldırılara devam edecekler.”

Tahir Uncu Yoldaş bu baskıların sonucu olarak halkın tepkisinin artacağını söyledi. Ve bunun örneklerinden birini Gezi İsyanı’nda yaşadığımızı dile getirdi. Gezi İsyanı sırasında AKP hükümetinin yıkılma noktasına geldiğini, ancak o dönemde devam eden sözde barış sürecinden dolayı HDP’nin Gezi’ye destek vermemesi ve AKP’nin yanında yer almasıyla AKP’nin kurtulduğunu söyledi. Şimdilerde ise AKP’nin, efendileri olan AB-D Emperyalistlerinin planlarını hayata geçirmek için Kürt bölgesinde katliamlar yaptığını anlattı. İşte bundan dolayı emperyalistlerin uşaklığını yapanlarla hiçbir zaman barış olmayacağını söyledi.

Tahir Uncu, konuşmasını bitirirken kurtuluşun örgütlenmekten ve antiemperyalist bir mücadeleden geçtiğini dile getirdi.

Çukurova 9. Tüyap Kitap Fuarı her sene olduğu gibi bu sene de bizim için olumlu ve yararlı geçti. Halkımızın bizi aradığını ve bunun için bizlerin daha fazla çalışması gerektiğini anladık. Halklarımızın ve insanlığın kurtuluşu için ve bu namussuz düzenin yıkılması için mücadelemizi devam ettireceğimizi bir kez daha söylüyoruz.

 

Çukurova’dan Kurtuluş Partililer