Site rengi

Tasarım

Dünya Sendikalar Federasyonu Genel Sekreteri George Mavrikos’un Bolivya’daki darbeyle ilgili açıklaması

10.12.2019
490
A+
A-

Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF), Bolivya’nın seçilmiş devlet başkanı Evo Morales’e karşı yapılan darbeyi kınamaktadır.

ABD, Amerika Devletleri Örgütü (OAS) ve Bolivya’daki gerici güçlerin faşist darbenin tezgahlanmasındaki rolünü Dünya İşçi Sınıfı nezdinde lanetliyoruz.

Bolivya Halkına karşı gerçekleştirilen bu darbe emperyalizmin ne denli zalimce eylemler gerçekleştirdiğini bir kez daha göstermektedir. Diktatör Pinochet’nin faşist darbesi sırasında, Salvador Allende’nin kendi vatanını terk etmeyip sembolik bir kahraman haline geldiği zamanlarda Şili’de uygulanan yöntemlerin neredeyse aynısı bugün Bolivya’da da uygulanmaktadır.

Darbeye ve emperyalistlerin kuklalarına karşı direnen Bolivya İşçi Sınıfına, yerlilerine, köylülerine ve halkına yönelik enternasyonal dayanışmamızı ifade ediyoruz.

Halkların bugününe ve yarınına demokratik biçimde, özgürce karar verme haklarını savunan insanlara yönelik gerçekleştirilen katliamların, insan kaçırmaların, kundaklamaların derhal son bulmasını talep ediyoruz.

Bolivya’daki DSF üyesi sendikaları ve dostlarımızı; mücadeleye en ön saflarda devam etmeye, bu darbenin, Bolivya’nın zenginliklerinin yağmalanabilmesi ve Bolivya uygarlığının yok edilebilmesi için kapitalistler tarafından tezgâhlandığını halka anlatmaya çağırıyoruz.

Beş kıtada 130 ülkede 97 milyon üyemiz adına, sesimizi emperyalizme karşı direnen halkların sesiyle birleştiriyoruz; inanıyoruz ki bu yaşananlar, hâlâ hayal âleminde yaşayan ve sınıflar arası işbirliğine inananların bu görüşlerinden vazgeçmeleri için iyi bir fırsattır, tabiî vazgeçmeyi başarabilirlerse…

Bu yaşananlardan çıkardığımız sonuç sınıf mücadelesinin devam ettiğidir. Sınıf mücadelesi asla ara vermez. 18.11.2019

 

George Mavrikos

DSF Genel Sekreteri