Site rengi

Tasarım

Gebze Kaymakamlığının OHAL yasağına rağmen Kirazpınar’da yıkıma, ranta ve talana geçit vermeyeceğiz!

23.07.2017
544
A+
A-

Kirazpınar’da yıkıma, ranta ve talana geçit vermeyeceğiz!

Gebze Kirazpınar Mahallesi’nde bulunan evlerin bir kısmı, iki farklı mahkemenin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararına rağmen Gebze Belediyesi ve Gebze Kaymakamlığı tarafından haksız ve hukuksuz bir şekilde 18 Temmuz Salı günü yıkılmıştı. Yapılan başvuru sonucu Kaymakamlık yapılacak basın açıklamasını yasaklamasına rağmen Mahalle Halkı, şanlı bir mücadele ve direniş gösterdi. OHAL’den dolayı yaprak kıpırdamadığı bir dönemde ömründe hiç eyleme katılmamış insanlar zabıtanın, polisin ve jandarmanın gazlı, sulu, coplu saldırılarına direndiler. Kadınlar saçlarından tutulup sürüklendi, yine de terk etmediler evlerini, direnişe sonuna kadar devam ettiler. 11 kişiyi gözaltına aldılar. Geride kalanlar yılmadılar, direnişe canlarını dişlerine katarak devam ettiler.Evlerini yıktırmama mücadelesine.Mahallenin imamı camiden direnişe çağırdı halkı, biz dedi, halkız, haklıyız, evlerimizi yıktırmayacağız! Haydi direnişe dedi, haydi…

İşte Kirazpınar Mahalle halkının bu mücadelesi ulusal ve yerel basında ve ana haber bültenlerinde geniş yer buldu. Kirazpınar Halkının Kaymakamlığın yasaklamasına ve OHAL yasaklarına rağmen gösterdiği şanlı direniş yıkımları şu an için durdurdu. Mahalle Halkı şimdi de evlerinin yer aldığı arsalarının ranta ve talana kurban gitmemesi, bölgede geçerli olan rayiç bedel üzerinden Emlak Konut tarafından alınması mücadelesini sürdürüyor.

Bu mücadeleni bir parçası olarak da 21 Temmuz Salı günü, Kirazpınar’da CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, DİSK/Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Nakliyat-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal, TMMOB Gebze bileşenleri, Gebze’de Şubesi bulunan sendikaların temsilcileri, Halkın Kurtuluş Partisi, CHP ve HDP’den temsilcilerin katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısı Nakliyat-İş Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal’ın açış konuşmasıyla başladı. Kopal, Kirazpınar halkının mücadelesini selamlayarak yaşanan süreci anlattı. Kirazpınar Mahalle Halkının mücadelesinin her zaman yanında olduklarını vurguladı.

Basın açıklamasında bugüne kadar yaşanan süreç özetlenerek, yılmadan, usanmadan bu haksız ve hukuksuz yıkıma, ranta ve talana karşı mücadele edeceğiz, dendi. Bütün yargı kararlarına rağmen hukuksuz bir şekilde Gebze Belediyesi ve Gebze Kaymakamlığı tarafından kendilerine tebligat yaptıktan 3 gün sonra apar topar bir kısım evlerin yıkıldığı bildirildi. Barınma haklarının elinden alındığı, çoluk çocuk ve baktıkları hayvanlarıyla sokakta kaldıklarını aktardı.

Mahalleden bir kadın, evimde iki aylık bebeğim varken evimiz yıkmaya çalıştılar, saçlarımdan sürüklediler, dedi.

Bir başka mahalleli kadın, Müslümanlıkta böyle zulüm var mı? Bunların zalimliği arşa dayandı, dedi.

Konuşan kadınlardan bir diğeri: “Bugüne kadar biz hep Cumhurbaşkanını ve Belediye Başkanını desteklemiştik, ama onlar bin bir zorlukla yaptığımız evimizi başımıza yıkmaya çalıştılar. Birilerini biraz daha fazla zengin etmek için yapılan bu zulmü kabul etmiyoruz”, diye konuştu.

Eşi kanser hastası olan ve evinin bir odası yıkılan Emine Gönülaçar, “eşim bunlardan habersiz hastanede yatıyor. İki kızım var, başımızı sokacağımız bir evimiz vardı. Kızlarım evin içindeyken evin bir kısmını yıktılar. Eşim hasta dememe rağmen yalan söylüyorsun, dediler, bu zulmü yapmayın dedim, hiç dinlemeden bin bir emekle yaptığımız evimizi, meyvelerini komşularımızla paylaştığımız güzelim ağaçlarımızı yıktılar, geçtiler. Vicdansızlar…”

İki yetim torununa bakan yaşlı teyze de; bu çocukları büyütürken büyük zorluklarla yaptığımız evimizi yıktılar. Bizi evsiz bıraktılar. Vicdansızlar, Allah korkusu olmayan vicdansızlar, diye haykırdı.

Ulusal medyanın ana haber bültenlerine konu olan mahallenin gönüllü imamı Osman Yılmaz, Sela verdiğim için, direnişe çağırdığım için gözaltına alındım. Bu davamda sonuna kadar kararlıyım. Birlik beraberlik içerisinde mücadele edeceğiz, diye konuştu.

Bir başka mahalleli, “başından beri Nakliyat-İş Sendikası bize destek verdi. Hep yanımızda oldu, yıkım için gelindiğinde Nakliyat-İş Sendikası yöneticileri öncülük yaptığı için en fazla darp edilen ve kelepçelenerek gözaltına alınan onlar oldu. Onlarateşekkür ediyoruz bütün mahalleli olarak, minnettarız. Onlar olmasaydı bugün evlerimizin tamamı yıkılmış olacaktı.”, dedi.

15 yaşındaki Dilan Oğur, “21 Temmuz Salı günü bize terörist muamelesi yaptılar. Ben bir öğrenciyim, babamı, amcamı, buradaki herkesi kadın erkek ayırtetmeden copladılar. Ne için? Birilerinin daha fazla kar elde etmesi için. Benim babam 13 yaşından beri inşaaatlarda çalıştı, bu evi yapabilmek için. Evimizin yıkılmasına izin vermeyeceğiz.”, diyerek yaşadıklarını anlattı.

60 yaşındaki şeker hastası teyze de, “benim eşim 60 yaşında ve hala çalışıyor. Ben ayağımda kara lastikle geziyorum. Başımızı sokacak bir evimiz var, onu da elimizden almaya çalışıyorlar. Bu yaşımda tapulu evimi yıktırmamak için gaz yedim, cop yedim, devletimiz bize zulmetti. Ne yaparlarsa yapsınlar, evimize sahip çıkacağız.”, dedi.

Mahalle halkının konuşmalarından sonra Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal söz aldı. Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, Mecliste Gebze Kirazpınar’da yaşanan sorunları gündeme getirdiğini, bir heyetin görüşmeler yapmak üzere Meclis’e geleceğini, Kirazpınar mahalle halkının mücadelesini desteklemeye devam edeceğini bildirdi.

Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da sendika olarak Kirazpınar mahalle sakinlerinin haksız ve hukuksuz bir şekilde evlerinin yıkılmasına karşı verdikleri mücadelenin yanında olduklarını, mücadelelerinin haklı ve meşru bir mücadele olduğunu bildirdi. Barınma haklarının ellerinden alınmasına karşı, mahallelerindeki bu hukuksuz yıkıma, ranta ve talana karşı mücadeleye etmeye devam etmek gerektiğini, hatta yıkılan evlerin yeniden yapılmasının en meşru hakları olduğunu bildirdi. Nakliyat-İş Sendikası’nın her zaman Kirazpınar mahalle sakinlerinin yanında olduğunu ve olacağını, haklı mücadelelerinin kazanacağına inandığını vurguladı.Kirazpınar Mahallesinden diğer kitle örgütlerinin temsilcileri de birer konuşma yaptı.

Basın toplantısının sonunda Kirazpınar Mahalle sakinleri yaşanan bu haksız ve hukuksuz yıkımlara karşı yılmadan, kararlıca mücadeleye devam etme sözü verdiler. “Yıkıma, Ranta, Talana Geçit Vermeyeceğiz!”, “Direne Direne  Kazanacağız!” sloganlarıyla toplantı sona erdi. 21.07.2017

Gebze'den

Kurtuluş Partililer