Site rengi

Tasarım

HKP Ermenek Davasını takip etmeye devam ediyor!

04.08.2015
558
A+
A-

28 Ekim 2014 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde meydana gelen ve 18 işçinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili yargılamaya 3 Ağustos günü devam edildi.

Ermenek Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bu  duruşmasında tanıkların olayla  ilgili ifadeleri alındı.

Tanıkların anlatımlarıyla madende iş güvenlik önlemlerinin alınmadığı, işçilerin canının hiçe sayılarak ölüme gönderildikleri bir kez daha doğrulanıyor. İfadelerde, kazanın olduğu bölgede daha önce maden işletildiği, bu nedenle su baskını tehlikesinin olduğu bilinmesine rağmen önlem alınmadan işçilerin çalıştırılmaya devam edildiği belirtiliyor.

Ayrıca madende meydana gelen su baskınının ardından elektrik kablolarının yandığı, dışarıda beklemesi gereken acil müdahale biriminin de olay esnasında madende olduğu ve diğer işçilerle
birlikte çalıştığı tanıklar tarafından ifade edildi.

Diğer iş cinayetlerinde olduğu gibi bu olayda da daha fazla kâr için iş güvenlik önlemlerinin patronlar tarafından minumum düzeyde tutulduğunu görmekteyiz. Bunun yanında bu  konuda denetim yapması ve önlem alması gereken Devlet kurumlarının da görevlerini yerine getirmek yerine bir avuç vurguncunun işini kolaylaştırmaktan öte iş yapmadığı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle asıl yargılanması gereken her gün ortalama dört işçimizin canını alan kocaman kanlı bir sistem varken bugün Ermenek’te yalnızca birkaç aracı ve taşeron yargılanmaktadır. Ne yazık ki sorumluluğu olan, görevini yapmayan Başbakan, Enerji Bakanı, Çalışma Bakanı ve bu bakanlıkların yetkilileri hâlâ
yargılanmıyor.

HKP en başından beri Ermenek’te meydana gelen bu acı olayın takipçisi oldu. Ve bu duruşmaya da katılarak, gerçek sorumluların ortaya çıkarılmasına kadar da bu davanın takipçisi olacağını bir kez daha ölen işçilerin ailelerine ve Ermenek Halkına duyurdu.

Bizler biliyoruz ki; halk iktidarı kurulana kadar bu mücadele HKP’liler tarafından devam ettirilecek. 03.08.2015

Konya’dan

Halkın Kurtuluş Partililer