Site rengi

Tasarım

Laiklik yoksa bilim, demokrasi ve özgürlük de yoktur

05.05.2016
572
A+
A-

 

Halkın Kurtuluş Partisi, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım” sözleri üzerine birçok ilde eylem gerçekleştirdi.

 

İstanbul

TMMM Başkanı Ortaçağcı İsmail Kahraman’ın “Yeni Anayasa’da laiklik olmayacak” çıkışına karşı İstanbul İl Örgütü olarak 27 Nisan Çarşamba günü Kadıköy’de basın açıklamamızı gerçekleştirdik. Açıklamayı İl Gençlik Komitesi Üyesi Yoldaşımız Boran Alp yaptı. Boran Alp, “Laikliği sonuna kadar savunacağız. Türkiye’de gericiliğin kökünü kazacağız” diye konuştu.

AKP’giller gerici politikalarına hiç durmadan devam ediyor. İsmail Kahraman’ın ağzından gerçek niyetini açıklayanlar halkın tepkisi üzerine yan çizdiler. Ortaçağcı Kahraman, kendi şahsi görüşünü açıkladığını söyleyerek adeta dalga geçiyor. HKP olarak geçmişten beri ülkemizdeki şeriat tehlikesini bulduğumuz her mecrada Halkımıza anlatmaya çalışıyoruz. Sahte Sevrci Solcular ‘türbana özgürlük’ nidalarıyla gericilerin yanında olurken, onlarla bir eylem yaparken biz diyoruz ki ‘Şeriat Ortaçağdır”, biz diyoruz ki ‘Laiklik, yoksa bilim, özgürlük, demokrasi yoktur.’

Basın açıklamamız sloganlarla son buldu.

 

İzmir

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım” sözleri üzerine HKP laikliğe sahip çıkmak ve Ortaçağlılara meydan okumak için alanlardaydı.

HKP İzmir İl Örgütü olarak 26 Nisan Salı günü saat 18.20’da Karşıyaka Çarşı girişinde toplanarak bir basın açıklaması gerçekleştirdik. “Şeriat Ortaçağdır” ve “Laiklik Yoksa Demokrasi, Bilim, Özgürlük Yoktur” pankartları açtığımız eylem AKP ve Ortaçağcı gericilik karşıtı sloganlar eşliğinde başladı.

Ardından HKP İzmir İl Başkanı ve Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamasında laikliğin yeni anayasada olmaması gerektiğini savunan TBMM Başkanı’nın geçmişten beri azılı bir şeriatçı olduğunu belirten Çolak, 60’lı yıllarda Amerikan donanması 6. Filo’nun Türkiye’ye gelişini protesto ederek 6. Filo’yu denize döken devrimcilere saldıran, 6. Filo’yu secdeye durarak karşılayanların başında Ortaçağcı söylemleriyle gündeme gelen TBMM Başkanı’nın bulunduğunu söyledi. AKP’giller’in şefi Tayyip Erdoğan’ın da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemlerden beri laiklik karşıtı, gerici söylemlerde bulunduğunu,  iktidara geldikleri günden beri de gerici uygulamalarını hız kesmeden sürdürdüklerini vurgulayan Çolak, “Türkiye’yi Ortaçağ’ın karanlığına götürme niyetlerini TBMM Başkanı ağzından açıkça belli etmişlerdir” dedi.

“Unutmayalım ki: Laiklik yoksa bilim, demokrasi ve özgürlük de yoktur. Ülkemizin götürülmek istendiği Ortaçağın karanlığına karşı, tüm halkımızı aydınlanma ve devrim mücadelesinde Halkın Kurtuluş Partisi saflarında örgütlü mücadeleye çağırıyoruz” diyen Çolak konuşmasını “Yaşasın Tam Bağımsız, Demokratik, Laik Türkiye” diyerek sonlandırdı.

Şeriat Ortaçağdır!