Site rengi

Tasarım

Mehmet Karaca Yoldaş Ölümsüzdür!

08.09.2014
684
A+
A-

Yaşadığı sağlık sorunlarına ve ortopedik engeline rağmen yıllarca fedakârca İnsanlığın Kurtuluş Davasına katkı sunmaya çalışanMehmet Karaca Yoldaş’ımız yakalandığı rahatsızlık sonucu 18 Temmuz 2014 tarihinde bedence aramızdan ayrıldı.

54 yaşında kaybettiğimiz Mehmet Karaca Yoldaş’ımızla işyerinde öncülüğünü yaptığı Direniş ve İşgal sırasında tanışmıştık, 20 yıl önce. Sarı-Gangster Türk Metal Sendikası’nın yetkili olduğu, armatür üretiminin yapıldığı Armatür adlı işyerinde çalışıyordu. İşyerinde sorunlar vardı ve sendika sahip çıkmıyordu. Bunun üzerine Mehmet Yoldaş’ın girişimleriyle üretim durduruldu, Direnişe geçildi.

İşverenin işçilerle görüşerek sorunu çözeceğini belirtmesine ancak davranmaması üzerine mesai bitimi eylem, yine Mehmet Yoldaş’ımızın girişimleriyle İşgale dönüştürüldü. İşçiler işyerini terk etmediler. Sarı sendikacıların da işyerine gelmesi talep ediliyordu anlaşmanın sağlama alınması açısından. Sarı sendikacılar işyerine gelmeye cesaret edemediler. Gün boyu İşgalci işçi arkadaşlarla yandaki Birleşik Metal-İş Sendikası’nın yetkili olduğu fabrikada baştemsilci olan yoldaşımız irtibat kurmuş ve ilgileniyordu.

Gece yarısına doğru Direnişçi-İşgalci İşçilerin çağrısı üzerine, Ali Rıza Küçükosmanoğlu Başkan, baştemsilci yoldaşımız ve birkaç avukat yoldaşımız işyerine girerek görüşmeler yaptılar. Yapılan görüşmeler sonucu, sarı sendikacılara rağmen, işçilerin de onayıyla anlaşmaya varıldı. İşverene karşı olduğu kadar sarı sendikacılara da karşı girişilen eylem başarıyla sonuçlandı.

İşte o gün biz Mehmet Yoldaş’ımızı, o da bizleri, Hareketimizi tanımıştı. O günden kaybettiğimiz bugüne kadar Hareketimizin ve Parti’mizin saflarında, yüreği Parababaları düzenine karşı her zaman öfke dolu, kararlı, inançlı ve fedakâr bir şekilde mücadelesini yürüttü Mehmet Yoldaş.

Tüm İşçi Sınıfının, Parti’mizin ve yakınlarının başı sağ olsun. Anısı mücadelemizde yaşayacak.19.07.2014

HKP İstanbul İl Örgütü

ETİKETLER: