Site rengi

Tasarım

Beştepeler Halkının Konak Tüneline karşı mücadelesinde yeni aşama: Dernek kuruldu

08.09.2014
724
A+
A-

Konak- Yeşildere Tüneli’nin, geçeceği yerleşim birimlerinde yapılara verdiği zararlar halkın tepkisini çekmeye  devam ediyor.  Karayolları Bölge Müdürlüğünün  vurdumduymazlığı, düşük kira yardımı ile evlerin boşaltılmasını istemesi Damlacık ve Beştepeler halkı başta olmak üzere mağdur olan tüm halkı  çileden çıkardı. Damlacık’ta başlayan halk forumunda söz alan Beştepeli Halkından Gürcan Dalıcı Konak Tüneli’ni gecekondu tüneli olarak niteleyerek, Beştepeler’de mekanlara verilen zararları anlatarak Beştepeler’de de forum düzenlenerek halkın örgütlenmesinin sağlanması gerektiğini söylemişti.

Beştepeler diye bilinen bölgeden Duatepe Mahallesi’nde, Duatepe Mahallesi Muhtarının yol açıcılığı ve Konak Belediye Başkanı’nın desteğiyle 11 Temmuz 2014 Cuma günü saat 21.00 de Duatepe’de Halk Forumu düzenlendi.  Forum öncesi afişleme yapılarak ve evler dolaşılarak, sesli anons yapılarak Beştepeler halkı foruma davet edildi.

Forumda Konak Tüneli’nin olumsuz etkileri ile ilgili sinevizyon gösteriminden sonra  Duatepe Mahallesi Muhtarı Muharrem Koç açılış konuşmasında, Mahallede boşaltılan evleri, oluşan hasarları anlatarak mahallenin sorunlarıyla ilgili hazırladığı yazıyı  Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş’a verdi.

Forumun moderatörü  olan  İnşaat Mühendisi Levent Çelik  yaptığı konuşmada, Konak Tüneli’nin oldubittiye  getirildiğini,  projesi olmadan ve zemin etüdü yapılmadan  seçim öncesi yapılmaya başlandığını, Damlacık ve Beştepeler’de binaların hasar gördüğünü, yolların delindiğini, evlerin boşaltıldığını, kira yardımı diye 400 TL verildiğini, bir yıl sonra boşaltılan evlerin  durumunun ne olacağının belirgin olmadığını, böbrek hastası olan aileye bile evinizi boşaltın dendiğini, bunun halka işkence olduğunu söyleyerek,  tapulu tapusuz evlerde yaşayan dar gelirli halkın mağdur olduğunu belirterek, Beştepeler halkını  Barınma Hakkı  için örgütlenmeye ve mücadele etmeye davet etti.

Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş yaptığı konuşmada, Konak Tüneli’nin halka zarar verdiğini, durdurulması ve evlerle ilgili önlemlerin alınması gerektiğini,  güvenilir konutlarda barınma hakkının bir insan hakkı olduğunu  söyleyerek halkın yanında olduklarını, halkın kendi gücüne güvenerek mücadele etmesi gerektiğini, Konak Tüneli’nin üstündeki sınırları kamulaştırma sınırı ilan ettiğini, bunun çok tehlikeli olduğunu, kamu yararı denerek evlerin boşaltılmak istendiğini, bu konuda mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Halkımızın mahallenin sorunlarıyla ilgili görüşlerini belirttiği forumda söz alan Gürcan Dalıcı “Beştepeler halkında geri vites yoktur. Biz evlerinize sahip çıkacağız”, dedi. Dalıcı, meslek odalarının kendilerini desteklediğini, Konak Tüneli’ne karşı  örgütlenmemiz, bir araya gelmemiz gerektiğini, örgütlenme çalışmasının başladığını, dernek kuruculuğu için halkın kendisiyle temasa geçmesini ve zaman geçirmeksizin derneğin kurulacağını ve tüzel kişilikle mücadele edileceğini söyledi.

Halkımız haklı olarak durumlarının ne olacağını, yasal haklarının ne olduğunu sorarak, Karayolları Bölge Müdürü, bu projeyi yapanlar nerede, neden buraya gelip hesap vermiyorlar diyerek tepkilerini dile getirdiler.  Evlerinin Nazilerin yaptığı gibi işaretlendiğini, evlerin duvarlarının ayrılmaya başladığını ama oturmak zorunda olduklarını, çıkarlarsa gidecek yerlerinin olmadığını, verilen para ile başka yerde ev bulamayacaklarını, bu nedenle evlerini boşaltmayacaklarını söylediler.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı  Ayhan Emekli, Konak Tüneli’nin kaçak bir yapı olduğunu, projesiz ve zemin etütsüz bir projenin olamayacağını, heyelan bölgesinde yapılan tünelin önlemler alınmadığından binalara zarar verdiğini, tünelin durdurularak binaların sağlamlaştırılması gerektiğini,  kamulaştırma yoluyla gitmenizi sağlayıp buraları ranta açmak istediklerini, halkın bir araya gelerek mücadele etmekten başka bir çözümün olmadığını söyledi.

İzmir Direniyor bayraklarıyla  foruma katılan gençler  Beştepeler halkının yanında olduğunu gösterdi.

Forumdan çıkan sonuç halkın örgütlenerek dernek kurmak ve kaçak tünele karşı  birlikte mücadele etmek konusunda kararlı davranması gerekliliğidir.

Yoğun bir hafta sonu geçiren Beştepeler Halkı gerekli belgeleri düzenleyerek  kuruculukları tamamladı.  Resmen dernek kuruldu. Dernek başkanlığını Gürcan Dalıcı üstlendi.

15 Temmuz 2014 Salı akşamı Güzelyalı Halk Forumunun düzenlediği  Konak Tüneli ve Damlacık Mahallesi  konulu foruma katılan Beştepeler halkından bir grup  adına Gürcan Dalıcı söz alarak “Beştepeler Halkı Duatepe’de düzenlenen halk forumunda  Cuma günü dernekleşme kararı almıştı .  Beştepelilerde  geri vites olmaz. Bu gün  Yeşildere- Konak Tüneli Mağdurları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni kurduk. Bundan sonraki mücadelemiz dernekle sürecek.”, dedi.  Güzelyalı  Halk Forumu’na katılan halk alkışlarla  Beştepeler halkının dernekleşmesine destek verdi.

Biz de Konak Tüneli’ne karşı kararlı bir şekilde mücadele veren, kamuoyu oluşturan  Beştepeler halkının dernek kuruluşunu selamlıyor ve mücadeleniz mücadelemizdir, diyoruz.

Bu ucube kaçak tünele karşı verilen mücadele “SAĞLIKLI VE GÜVENİLİR KONUTLARDA BARINMA HAKKI” mücadelesidir. Kazanılacaktır.  Halkımız duyarlıdır. Bunun bir yaşam hakkı olduğunun bilincindedir. Beştepeler ve Damlacık halkının onurlu mücadelesi ben yaptım oldu diyen anlayışa ve kamusal yararı olmayan yatırımlara karşı bir mücadele olacaktır. 16.07.2014

  İzmir’den Kurtuluş Partililer

ETİKETLER: