Site rengi

Tasarım

Çukurova 8. Tüyap Kitap Fuarı’nda halkımıza ulaştık

22.01.2015
555
A+
A-

8. Çukurova Tüyap Kitap Fuar’ına Derleniş Yayınları ve Kurtuluş Yolu Gazetesi olarak katıldık. Fuar süresince standımızda, başta Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı ve Genel Başkan’ımız Nurullah Ankut’un kitaplarını halkımıza ulaştırmaya çalıştık.

Halkımızın standımıza ilgisi oldukça yoğundu. Çukurova halkına düşüncelerimizi anlattık. Başta liseli gençlik olmak üzere gençliğin ilgisi çok iyiydi. Halkımız kitaplarımıza yoğun ilgi gösterdi. Gelen ziyaretçilerimizle güncel konularda konuşmalarımız oldu. Özellikle ülkemiz üzerinde AB-D Emperyalistleri tarafından uygulanmaya çalışılan BOP (Büyük Ortadoğu Projesi)’ne yönelik konuşmalar oldu.

Halkımızın bizlere söyledikleri ise “Bizleri sizi arıyoruz, size ulaşmak istiyoruz. Sizin düşünceleriniz Türkiye’nin yapısına uygun” şeklinde oldu.

 ***

Fuarda, “AB-D Emperyalistleri ve Ortadoğu’da Kadın Olmak-Eğitimde Ortaçağcı Savruluş” konulu panelimizi halkımızın yoğun katılımıyla gerçekleştirdik.

Panelimizi Ayşe Küçükosmanoğlu yönetti. Panelimizin yöneticisi Ayşe Küçükosmanoğlu, “AB-D Emperyalistleri ve Ortadoğu’da Kadın Olmak” başlığı altında, Ortadoğulu bir kadının nasıl yaşamaya çalıştığını anlattı. Panelimizin diğer konuşmacısı Mersin Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Özler Çakır ise “Eğitimde Ortaçağcı Savruluş” başlığı altında eğitim sistemini değerlendirdi.

Özler Çakır, eğitim sistemin gün geçtikçe daha da gerici bir hal aldığını söyledi. Tayyipgiller’in eğitim sistemini bilimsellikten uzak bir hale getirdiğini ve laik eğitimi yok etmeye çalıştıklarını dile getirdi. Yeni getirdikleri 4+4+4 sistemiyle Tayyipgiller’in çocuk gelinler yetiştirmek istediklerini söyledi. En son Osmanlıca derslerini zorunlu hale getirmeye çalışmalarıyla eskiden beri içlerinde sakladıkları düşmanlığı ortaya çıkardıklarını ve Cumhuriyeti yıkmak için uğraştıklarını söyledi.

Özler Çakır, Tayyipgiller’in ne yaparlarsa yapsınlar laik eğitimi yok edemeyeceklerini söyledi. “Gerçek devrimciler olduğu sürece, bu ülkede şeriatçı anlayış asla hâkim olamayacaktır. Nasıl Tayyipgiller’in dedeleri Cumhuriyet karşısında yok olduysa, bunlarda yok olmaya mahkûmdurlar” dedi.

Ö. Çakır, bu ülkenin gençliğinin vatanı için canlarını verdiğinin altını çizdi. Bu mücadelenin yüz yıllardır sürdüğüne vurgu yapan Özler Çakır, “Gezi’de gençlerimiz bu gerici, asalak sınıfın politikalarına karşı çıkmıştır. Gericiliğe karşı durmuşlardır” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğimizi bir kez daha dile getirdi.

Daha sonra “Ortadoğu’da Kadın Olmak” başlığı altında konuşma yapan Ayşe Küçükosmanoğlu, kadın olmanın dünyanın her yerinde zor olduğunu söyledi. Bunun nedenini ise kadının ikinci sınıf konumuna getirilmesinden kaynaklandığı anlattı.

Konuşmasının devamında kadının hep bu durumda olmadığı söyleyen Küçükosmanoğlu, Kadın İlkel Komünal Toplumda ikinci sınıf durumunda değildi. O dönemde kadın ile erkeğin arasında her hangi bir ayrım yoktu. Ne zaman sınıflı topluma geçildi işte o zaman kadın ezilmeye, eve hapsedilmeye başlandı ve ikinci sınıf insan durumuna düştü, düşürüldü. Bütün hakları yok edildi. Günümüzde kadının durumu daha da kötüye gidiyor. Kadın her geçen gün şiddete, baskıya, sömürüye maruz kalıyor. Şu anki hükümet kadını sadece çocuk doğuran bir varlık olarak görüyor. Kadının yapacağı her şeye karışıyor. Hamile kadın dışarı çıkmasın diyecek kadar ileri gidiyorlar, diye konuştu. Küçükosmanoğlu, bu insanlık dışı yaratıklar insanları köle olarak görüyorlar. Özellikle kadınları bir meta olarak görüyorlar. Biz bunların bu insanlık dışı düşüncelerine karşı hep mücadele ettik ve etmeye devam edeceğiz, diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 ***

Çukurova 8. Tüyap Kitap Fuarı her sene olduğu gibi bu sene de bizim için olumlu ve güzel geçti. Halkımızın bizi aradığını ve bunun için bizlerin daha fazla uğraşması gerektiğini anladık. Halkımızın bizlere daha kolay ulaşmasını sağlamak ve bu namussuz düzenin daha erken yıkılması için mücadelemizi devam ettireceğimizi bir kez daha söylüyoruz.

Çukurova’dan Kurtuluş Partililer