Site rengi

Tasarım

Direnişten İşgale Santa Farma Direnişi Kazanacak!

24.10.2015
656
A+
A-

Topkapı Ambarlarında ilaç firmalarının dağıtımını yapan ve Nakliyat-İş Sendikası’nın örgütlü bulunduğu Prestij Tanıtım Organizasyon Depolama Ambalaj San. ve Tic. Ltd. Şti. yapılan ihaleyi kaybetmiş ve Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş. tarafından yapılan ihaleyi Tez Trans adında bir firma almıştı. Prestij Tanıtım Firması’nın işçilere kıdem ve ihbar tazminatlarını ödediği bilinmektedir.

Tez Trans ise almış olduğu ihaleyle, Topkapı Nakliyeciler Sitesi’ndeki dağıtımını Safran Lojistik adlı firmaya vermiş ve sendika üyesi 16 işçiye işbaşı yaptırmamıştı. Bunun üzerine Santa Farma Genel Müdürlüğü önünde Nakliyat-İş Sendikası çadır kurarak direnişini günlerdir sürdürüyordu.

Direniş sürecinde Santa Farma yetkilileri ile Nakliyat-İş Sendikası arasında zaman zaman görüşmeler yapılmış ancak sorunun çözümü yönünde bir gelişme kaydedilmemişti.

Her türlü baskıya ve zorluklara karşın “İşimiz, Ekmeğimiz İçin Direniyoruz, Kazanacağız” sloganı ile sürdürdükleri direnişin 50. gününde Santa Farma Direnişçisi 9 işçi yanlarında Nakliyat-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Arslan’la birlikte “atılan işçilerin geri alınması” talebiyle saat 10:45’te Santa Farma Genel Müdürlük binasına girerek binayı işgal ettiler.

İşgalle birlikte içerde “Atılan İşçiler Geri Alınsın”, “Davamız Ekmek Davası”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganları yükselmeye başladı.

Aynı anda Nakliyat-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Topkapı Ambarlardaki işyeri temsilcileri Zet Farma Direnişçileri ve sendika üyeleri içerdeki işçileri yalnız bırakmayarak Santa Farma Genel Müdürlüğü önüne geldi. “Santa Farma İşçisi Yalnız Değildir”, “Sendika Hakkımız Engellenemez”, “İşgal, Grev, Direniş Yaşasın Nakliyat-İş” sloganları ile içerideki işçilere destek verdi. Nakliyat-İş Sendikası üyeleri işyerinin önünü terk etmedi. Yoldan geçen vatandaşlar da alkışlarıyla eyleme destek verdiler.

İşgalin başlamasıyla çok sayıda Çevik Kuvvet ve sivil polis bina önüne geldi.

Bina önünde, Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, saat 11:30’da konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. Küçükosmanoğlu, sorun çözülene kadar işçilerin işyerini terk etmeyeceğini vurguladı.

Nakliyat İş Sendikası yöneticilerinin verdiği bilgiye göre; işgalle birlikte işyerine, KİPLAS (Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası) yöneticilerinin geldiği ifade edildi. Ayrıca Çalışma Bakanlığından bir İş Müfettişi işgal anında işyerine gelmiştir. İş Müfettişi, Santa Farma’da durum tespiti yapmak için geldiğini, işgalde olan Nakliyat-İş yöneticilerine durumun bildirildiği belirtildi. Sendikaların ve İşçilerin işyerlerinde yaşanan sorunlarla ilgili Çalışma Bakanlığına vermiş olduğu şikayet dilekçeleri dikkate alınmazken, Santa Farma İşgali ile bir telefonla işyerine İş Müfettişinin gelmesi dikkat çekicidir.

Bu arada aldığımız bilgiye göre, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Bülent Pirler, DİSK Genel Başkanı Kani Beko’yu arayarak sorunun çözümü ve işgalin bitirilmesi konusunda yardım istemiştir.

Öğleden sonra Santa Farma yetkililerinin, sendika yöneticileriyle görüşme talebi üzerine, Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı ve Sendika avukatı, Santa Farma yöneticileri ve KİPLAS yöneticileri ile bir görüşme yaptı. Görüşmede bir sonuç alınamayınca, Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Sendika avukatı Ayhan Erkan içerden çıkmayacaklarını belirterek, işgale dahil oldular.

Polis bu saatten sonra hareketlenmeye başladı. İşgalin başlamasıyla bir çevik otobüsü varken ikinci çevik kuvvet otobüsü de getirilerek binanın etrafı sarıldı. Kapı önünü polis ablukaya alarak saldırı hazırlığına başladı. Polis bina çevresinde bulunan herkesi uzaklaştırmaya başladı.

Dışarıda bunlar yaşanırken, içeride işçilerin ve sendika yöneticilerinin kararlı tutumları devam ediyordu. İşçiler kol kola girerek “Baskılar Bizi Yıldıramaz”, “Yılmadık Yılmayız Kazanacağız” sloganlarıyla direnişlerini sürdürüyorlardı.

Nakliyat İş Sendikası yöneticilerinin doğru önderlik yapması ve işçilerin kararlı duruşu sonuç getirdi. Polisin müdahale hazırlığı sırasında Santa Farma yetkilileri Sendika yöneticileri ile bir görüşme daha yaptığı haberi geldi. Görüşmede Santa Farma yetkilileri sorunu çözeceklerine dair söz verdiği belirtilmiştir. İşverenin bu sözü üzerine İşçiler, sloganlarla dışarı çıkarak işgale son verdiler.

Günlerdir süren direnişte Santa Farma yetkilileri konunun muhatabı olmadıklarını dile getiriyor, sorunun çözümünün Tez Trans olduğunu ifade ediyorlardı. Çözüme yanaşmıyorlardı. Ancak, Çalışma Bakanlığını bir telefonla harekete geçiren, İşverenler Sendikası KİPLAS’ı işyerine getiren Santa Farma’yı, Nakliyat-İş Sendikası’nın doğru önderliği, İşçi Sınıfına olan güveni, kararlı tutumu ile 12 işçi dize getirmiştir. Muhatap olmadığını dile getiren Santa Farma bu konunun tek sorumlusu ve çözümün kendisi olduğunu kabul etmiştir.

Görünüşte lokal ve az sayıda işçinin direnişi olan Santa Farma Direnişi ve İşgalini kırmak için KİPLAS, TİSK gibi sermaye örgütleriyle Devlet ise Çalışma Bakanlığı, yüzlerce çevik kuvvet ile seferber olmuştur. Bu yaşanılan durum, Sermaye ve Devletin işçilerin hak arama mücadelesine karşı tahammülsüzlüklerinin bir göstergesidir.

Nakliyat-İş Sendikası, İşçi Sınıfımıza doğru önderlik yapıldığında nelerin yapılabileceğini ve İşçi Sınıfı mücadelesinde Sınıf Sendikacılığını önemini Santa Farma İşgali ile bir kez daha göstermiştir.

Nakliyat-İş Sendikası yönetimi eylemden sonra yaptığı açıklama ile “verilen söz yerine getirilinceye kadar Direniş Santa Farma Genel Müdürlüğü önünde devam edeceğini” bildirmiştir.

Yaşasın Santa Farma Direnişimiz ve İşgalimiz! 24.10.2015

İstanbul’dan

Kurtuluş Partili İşçiler