Site rengi

Tasarım

Haklarımızı alana kadar direnişimizi sürdüreceğiz!

13.10.2020
642
A+
A-

Karaman Ermenek’teki Cenne Maden Ocağı’nda çalışan işçiler, aylardır alamadıkları ücretleri ve tazminatlarını için direniyorlar.

Kurtuluş Yolu olarak, hakları için direnen Cenne Maden Ocağı işçilerini direniş alanında ziyaret ettik ve işçilerle röportaj yaptık. Direnişçi işçilerle yaptığımız röportajda, işçiler haklarını alamadıkları, çalıştıkları dönemde maden ocağında iş güvenliğinin olmadığını, gerekli iş kıyafetlerinin, ekipmanların sağlanmadığını belirttiler. Maden ocağında çalışmak için gerekli ekipmanları kendilerinin dışarıdan temin ettiklerini söylediler. Direnişçi işçilerle gerçekleştirdiğimiz röportajı yayımlıyoruz.

 

Tazminatlarımızı, senelik izinlerimizi ve haklarımızı almak için direniyoruz

 

Kurtuluş Yolu: Merhabalar öncelikle, kolay gelsin. Bu haklı davanızda tekrar yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Öncelikle isminizi öğrenebilir miyim?

Salih Dingin: Teşekkürler, ben Salih Dingin.

Kurtuluş Yolu: Kaç yıldır, bu sektöre hizmet veriyorsunuz? Direnişe başlama sürecinizi ve bu süreçte yaşadıklarınızı bize anlatır mısınız?

Salih Dingin: 12 yıldır bu sektöre hizmet veriyorum. Direnişi hakkımızı almak için başlattık. Haklarımız; seneliklerimiz artı maaşlarımız. Bu ocaktan çıkan hiç kimseye tazminat verilmiyor. Tazminatlarımızı almamız artı ocağı bir düzene sokabilmek için bu mücadeleyi veriyoruz. Burada çalıştığımız süre zarfında aldığınız ücretin, emeğinizin karşılığı olduğunu düşünemiyoruz. Zaten bize verileceği söylenen ücreti de alamıyoruz.

Bunların dışında madende iş güvenliği yok denecek kadar az. Bize iki sene önce çizme veriyorlardı onu da ancak 10 gün giyebiliyorduk. Ayaklarımızı vuruyordu verdikleri çizme, biz paramızla tekrar çizme alıyorduk. Kendi cebimizden çıkıyordu, verdikleri çizmeyi kullanamıyorduk zaten, 10 gün içinde atıyorduk. Artı eldiven desen dağıtmıyorlar. Bir baret veriyorlar, bareti de kullanabildiğimiz kadar kullanıyoruz. Pandemi öncesi bu sorunlarla uğraşıyorduk, pandemi süreci ise felaketle geçti.

Kurtuluş Yolu: Çok teşekkür ederim, haklı davanızda tekrardan yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Salih Dingin: Teşekkür ederim.

 

Bizler kalıcı bir çözüm oluncaya kadar biz bu direnişi sürdüreceğiz!

Kurtuluş Yolu: Merhabalar, öncelikle isminizi öğrenebilir miyiz?

Abdullah Güver: Merhaba ismim Abdullah Güver.

Kurtuluş Yolu: Sizlerin hakları gasp edildi. Maaşlarınızı, izin haklarınızı, tazminatlarınızı alamadınız. Bunun sonucunda direnişe başladınız. Direnişinizi ve maden ocağında yaşadıklarınızı bize anlatabilir misiniz?

Abdullah Güver: 12 yıldır bu sektörde çalışıyorum. Biz canımız pahasına, canımızı dişimize takip, yerin metrelerce altında çalışıyoruz. Alnımızın terini döküyoruz. Lakin karşılığı olan ücretlerimizi de alamıyoruz. Bizler 1 yıldır maaşlarımız ödenmediği için iş bıraktık. Patronla görüşmelerimize rağmen, bize dediği “gidin çalışın, kömürü çıkarın, satalım maaşlarınızı ödeyeceğim. Bende işçinin hakkı kalmaz. Allah canımı alırsa bile, işçiye borcum kalmasın”… Herhalde biraz daha uzun yaşamak istiyor, çünkü yıllardır işçiye olan borcu bitmedi. İşçinin haklarını vermedi, vermemeye de devam ediyor. Maden ocağında kişisel koruyucu malzemeler eldiven, çizme, baret, akü gibi şeyler yeteri kadar verilmiyor. Yeri geliyor yerin altında akün bitiyor, bir karış önünü göremiyorsun. Koruyucu malzeme eldiven, çizme, kendimiz alıyoruz. Hiçbir zaman şirketlerimiz vermiyor. Bize temin ettikleri tek şey baret, oksijen maskesi, bunlara da işçiler ulaşamayacağı için veriyorlar. Onlarda bizlerin sağlığı koruyacak şekilde olan malzemeler değil zaten. Maden ocağında yıllardır sorunlar yaşıyoruz. Birde buna virüs eklendi. Korona süreci çok berbat geçti. Özellikle bu şirkette çalışanlar için. Maaşlarımızı alamadık. İş yerine gelemedik zaten. Daha sonra patrona gittik, kısa çalışma ödeneğinden yararlanalım diye. Ama oralı olmadı, faydalandırtmadı bizi. Artık devletle ne sıkıntısı var bilmiyorum.

Ama bizler kalıcı bir çözüm oluncaya kadar biz bu direnişi sürdüreceğiz. Direnişin sonunda, maaşlarımızı, yıllık izinlerimizi, tazminatlarımızı alacağız. Aynı zamanda bu Cenne sahasının adam akıllı birisine verilip ya da devletin kendisinin alıp çalıştırmasını istiyoruz. Bizlerin sesi olduğunuz için teşekkür ediyorum.

 

Evimizde tenceremiz kaynasın diye ekstra işlerde çalışıyoruz

Kurtuluş Yolu: Merhabalar öncelikle, kolay gelsin diyorum. Bu haklı davanızda tekrar yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Öncelikle isminizi öğrenebilir miyiz?

Özgür Mutlu

Kurtuluş Yolu: Bir direniş başlattınız, bu direniş sürecini, maden ocağında yaşadıklarınızı bizlere anlatabilir misiniz?

Özgür Mutlu: Öncelikle bu direnişin sebebi 13 ay öncesinden, şirkette hakkedişlerimizi, maaşlarımızı alamamaktan kaynaklanıyor. Bundan dolayı arkadaşlarla direnişe başladık. Ben 7 yıldır burada çalışıyorum. Birinci ayın onundan itibaren, işletmede işler durduruldu. Çalışmıyoruz. Belirli bir süre sonra tekrar işe çağırdılar, Mart ayının 15’inde işe çağırdılar, işe geldim. Mart ayının sonunda, 15 gün sonra, tekrar işi durduruyoruz dediler. İşi tekrar bıraktım. Mart ayından bu tarafa, yaklaşık 6 aydır işe gelmiyoruz. İşe çağırsalar da – işe çağırmıyorlar zaten – işe çağırdıkları sadece zaruri ihtiyaçlar için birkaç arkadaş geliyor ocağa, su ve tadilat için. Geçtiğimiz yıl, Ağustos 2019’dan bu yana, hak edilmiş maaşlarımızı alamadık, herhangi bir ücret alamadık. Üzerine, ek izin, bunlar hep ücretsiz izin. Kafaları esince çağırıyorlar, kafaları esiyor, işi durdurduk gidin diyorlar. En sonunda bu işin düzelmeyeceğini anladık ve bu direnişe başladık. Yoksa yaklaşık 450 metre yerin altında, günlük 7 saat, on birinci aydan sonra dayatmayla 8 saat olmak üzere, hak ettiğimiz maaşlarımızı ödemeden çalıştırıyorlar. Çalışırsanız, tekrar çalışın diyorlar. Bu arada kısaca bir şeye deyineyim. Şurada 25 kişi maaşlarını alamamışken, zorbalıkla, ben de içinde olmak üzere, maaşlarını ödemeden işletmeye yeniden işçi topluyorlar. İşte böyle devam ediyor. Biz de bunları sona erdirmek için 25 kişi bir direnişe başladık. Kısmet olursa da haklarımızı alana kadar devam edeceğiz.

Kurtuluş Yolu: Peki, maden ocağında çalışma koşullarınız nasıl?

Özgür Mutlu: Maden ocağında çalışma koşullarımız diye bir şey yok aslında. Birçok sıkıntı yaşıyoruz. Bütün ihtiyaçlarımızı da kendimiz karşılıyoruz. İş kıyafeti eksikliğimiz var. İş kıyafeti vermiyorlar. Çünkü yetersiz olduğunu söylüyorlar. Öyle arada kafalarına göre dağıtıyorlar.

Bize verdikleri bireysel malzemeler; işletmenin verdiği kalıcı olarak, sadece baret. Diğer bireysel iş malzemelerini, eldiven çizme gibi malzemeleri 2,5 senedir vermiyorlar. Verdikleri de zaten en fazla bir hafta, on gün kullanabiliyoruz. Kalitesiz olduğundan dolayı… Bu arada kendi imkânlarımızla derken de, 8 aylık, 10 aylık maaşımızı alamadan alıyoruz bunları.

Kurtuluş Yolu: Az önce arkadaşınız borç olarak aldım dedi.

Özgür Mutlu: Evet çalışmamız için gerekli olan malzemeleri almamız gerekiyor. Maaşlarımızı alamadığımız için bunları alacak paramızda olmuyor. Ve bu malzemeleri borç harç alarak alıyoruz. Kendim bu ücretsiz izinler arasında, yeniden işe çağırdıklarında borç para alıp yeniden malzeme aldım geldim. Misal bir çizme, kullanılabilecek kalitede bir çizme 170 TL. Onu da borç alarak temin ettim.

Kurtuluş Yolu: Bu çizme senede kaç defa lazım oluyor size? Ve eldivenleriniz?

Özgür Mutlu: Yaklaşık senede 2 defa alıyoruz. 6 ay falan kullanıyoruz, birazcık kaliteli bir şey olursa. Eldivenlerimizi kendimiz temin ediyoruz. İki günde bir eskiyor. İki günde bir tedarik ediyoruz, o da 6-7 TL.

Kurtuluş Yolu: Takriben 400 lira da o tutsa, cebinizden 800 TL çıkmış oluyor. Buradan para kazanabilmek için 800 TL cebinizden para harcıyorsunuz.

Özgür Mutlu: Buradaki mesainin dışında, mesaiye gidip açığımızı kapatmaya çalışıyoruz. Borçla ya da ekstra işe gidiyoruz. Günde en az 4 saat ekstra çalışıyoruz, ayın çeşitli günlerinde. Yoksa ağabey bu tencere kaynamaz. Nasıl kaynayacak? Çocuklarımız okuyor zaten. Durumumuz bu işte, mecburen bu direnişe başladık. Yanımızda olan herkese de çok teşekkür ederiz.

Kurtuluş Yolu: Direnişiniz eninde sonunda zaferle sonuçlanacak. İşçi Sınıfı her zaman güçlüdür. Bizler bu mücadelede her zaman sizlerin yanındayız. Mücadeleniz mücadelemizdir.

Özgür Mutlu: Sonuna kadar direnişe devam.

Kurtuluş Yolu: Başarılar arkadaşlar.