Site rengi

Tasarım

İhmaller Cumhuriyeti

01.09.2015
631
A+
A-

Ataerkinin var olduğu toplumlarda cinsel saldırı, taciz, tecavüz ve şiddet bitmez, bitemez. Psikolojik şiddet her yanımızı sarmışken, özellikle de biz kadınlar, devamlı çatışma halindeyiz. “Kadının alt olması, kandaş eşitliğinde açılmış ilk gedikti” diyor Hikmet Kıvılcımlı. O günlerden bugünlere dek kadın binlerce yıldır ezilmektedir. Sınıfsal sömürü kalkmadıkça erkek egemenliği de son bulmayacak. Ama bu çürümüş düzende bile belirli önlemler ve cinsiyetçilik karşıtı yaşam pratikleri ile taciz-tecavüz vakalarının önemli bir bölümü önlenebilir.

Burası “İhmaller Cumhuriyeti” dostlar. Her ihmalin Özgecan’lara gebe olduğunu görmezden gelen yöneticilerimiz var, yönetilmeye ihtiyacı olan…

Hepimizin bildiği gibi, Özgecan ve arkadaşları minibüsçülerin denetlenmesi için defalarca imza toplamış, dilekçe vermişlerdi. En ucuz şeyin insan hayatı olduğu ülkemizde elbette bu talepler göz ardı edilecekti… Her gün koruma isteyen kadınların kendi evlerinde eşleri, sevgilileri, kimi zaman akrabaları tarafından katledildiğini görüyoruz. Verebileceğimiz örnekler ne yazık ki sayısız… Örgütsüzlüğün kaçınılmaz sonucu olan güçsüzlük dolayısıyla en temel hak olan “öz savunma”yı kullanamayan kadınlarımız, mecburen devlet güçlerine umut bağlamaktadır.

Hiç E-5’te Altıntepe Durağı’nda inip tünel üstünden geçtiniz mi, yoldaşlar?

Yasemin ve Büşra’nın bir hafta ara ile orada aynı kişi tarafından bıçaklı saldırıya uğradığını, saldırganın tecavüz girişiminde bulunduğunu duymuş muydunuz?

Ne yazık ki ülkemizde ve bizim gibi geri kalmış diğer ülkelerde cinsel saldırılar rutinleşmiştir. Artık haber değeri taşımamaktadır. Olağandır.

Yasemin, Büşra ve daha niceleri aynı bölgede kimliği hiçbir zaman tespit edilemeyen saldırganlar tarafından tacize uğradı, karşı koyunca darp edildi. Kamera isteyen mahalleli, hem belediyeden hem muhtarlıktan eli boş döndü. Dün Özgecan ve arkadaşını dikkate almayanlar, bugün Yasemin’e karşı da aynı tavrı sürdürüyorlar.

Maltepe Belediyesi “2016’yı bekleyin” diyor, biz 2016 çok geç diyoruz! Ulaşım hakkı en temel, en ertelenemez hakkımız değil midir?

Daha kaç kadın eder 2016?

Yetkililerden güvenlik kamerası ve yoğun ışıklandırma istiyoruz. Ertelemeye, görmezden gelmeye devam ettikleri takdirde yaşanacak tüm olayların sorumluluğu onlarda olacaktır. Bir kez daha biz demiştik demek istemiyoruz!

Yasemin’in morlukları geçti, yaraları iyileşti. Aynı yaralar başka bedenlerde açılmadan, hep beraber #2016cokgec diyelim!

Geceler de sokaklar da hepimizin olsun.

Seda