Site rengi

Tasarım

Latin Amerika’dan İsrail’e karşı onurlu duruş

09.09.2014
824
A+
A-

İsrail’in Filistin Halkına yönelik katliamına karşı en sert en onurlu en net tepkiyi Latin Amerika ülkeleri verdi. AB-D desteğiyle katliamlarına sürdüren İsrail’i Küba Lideri Fidel Castro, Hitlerin ordularına benzeterek, Filistin’in İsrail’e karşı mücadelesini 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği Ordusu’nun Almanya’ya karşı yaptığı Stalingrad savunmasına denk geldiğini göze batırdı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise yaptığı açıklamada; “Filistin’den Müslüman, Hıristiyan ve farklı dinden ve kültürden insanlar var. Çağrım bölgedeki Arap halkına ve liderlerine; Ne zamana kadar katliama sessiz kalacaksınız? Filistinli kardeşlerinizin katliamını izlemeye devam mı edeceksiniz? Arap halkları ne zaman uyanacak? Ve Arap liderleri. Ne zaman uyanıp Filistin halkının sesine ses vereceksiniz?”

“Yerin dibine batsın resmi açıklamalarınız! Yerin dibine batsın uluslararası protokolünüz! Artık harekete geçmelisiniz. Filistin halkının katillerine cevap vermelisiniz. Durdurmalısınız! Venezuela Devlet Başkanı olarak size sesleniyorum; Yeter artık! Resmi açıklamalarınızdan öteye gidemiyorsunuz, o kadar. Ses tonumdan dolayı kusura bakmayım çok derinden konuşuyorum. İçimde saklı olan acı ve öfke beni bu şekilde konuşturuyor” diye konuştu.

Venezuela İsrail Büyükelçisini sınır dışı etti. Şili ise İsrail ile bütün ticari ilişkilerini kestiğini duyurdu. El Salvador ve Peru; İsrail’in Gazze saldırısını protesto ederek Tel Aviv’deki büyükelçilerini geri çağırdı.

Bolivya İsrail’i ‘terörist devlet’ ilan etti ve İsrail’le olan vize muafiyeti anlaşmasını kaldırdığını açıkladı.

ETİKETLER: