Site rengi

Tasarım

Maraş Katliamı’nın Hesabını Soracağız!

09.01.2020
482
A+
A-

Bundan 41 yıl önce ülkemiz tarihinin en alçakça ve en planlı katliamlarından biri yaşandı. 19-24 Aralık tarihlerinde CIA ve Kontrgerilla’nın planladığı, Ortaçağcı gericilerin ve faşist MHP’lilerin kullanıldığı Maraş Katliamı yaşandı. Daha doğrusu yaşatıldı.

27 Mayıs Politik Devrimi ile birlikte sınırlı özgürlük ortamında sosyalist klasikler yayınlanmaya, sosyalizm öğrenilmeye başlanmış ve kitleler içinde devrimci dalga sayesinde Parababalarının sömürü düzenine karşı mücadeleye girilmişti. Buna karşılık ABD-AB Emperyalistlerinin eliyle kurdurulmuş ve Kontrgerilla’nın özel örgütü olan MHP’li faşistler ise o zamanın iktidarı ile el ele vererek devrimcilere ve emekçi halka karşı katliamlara girişip, ülkemizin 12 Eylül Faşizmine götürülmesinin önünü açıyordu.

İşte alçak MHP’li faşistlerin ve Ortaçağcı gerici kafadarlarının el ele vererek ülkemize 12 Eylül Faşist darbesinin yapılmasını sağlayan başka bir katliamları olan Maraş Katliamı’nı yaptılar. Maraş Katliamı Kontrgerilla’nın özel olarak düzenlediği ve uygulayıcısının da başta MHP’li faşistlerin olduğu bir katliamdır. Bu katliamda hamile kadınlar, gençler, yaşlılar, çocuklar demeden resmi rakamlara göre 111 insanımız hunharca katledilmiştir.

Bu katliama giden süreç ise şöyle gelişiyor. Bu katliamı gerçekleştirmek için il dışından Kontrgerilla’nın adamları getiriliyor ve ardından alçakça iftiralar, yalanlar atmaya başlıyorlar. Bunların en yoğunları ise; komünistler camiyi bombaladı, Çiçek Sineması’na bomba atıldı gibi yalanlardı. İşte bu yalanların sonucunda Kontrgerilla tarafından galeyana getirilen halk, kapı komşusunu dahi boğazlayacak hale getirilmiştir. Ve bunun sonucunda da Maraş Katliamı yaşanmıştır.

12 Eylül Faşizmine giden yolda MİT-CIA-KONTRGERİLLA ve Kontrgerilla’nın özel örgütü MHP tarafından yapılan bu katliam, dünya döndükçe unutulmayacaktır. O dönem ülkemizde yükselen devrimci halk hareketini baskı altına almak ve halkı terörize etmek için yapılmıştır bu katliam.

41 yıl sonra ise bugün ise ülkemizin başında Maraş Katliamı’nı yapanların zihniyetine sahip olan AKP’giller vardır. 41 yıl önce Maraş Katliamı’nı yapanlar, halkımızın dini duygularını sömürerek bu katliamı gerçekleştirmişlerdi. Bugün ise AKP’giller aynı yolla, halkımızın dini duygularını sömürerek iktidarlarında durmaktadırlar. Daha geçen günlerde çıkan haberlerde İzmir’de evi bulunan Alevi insanlarımızın kapıları işaretlenmiş, kapılarının üstüne “Defol Alevi” yazılmıştır. Bunu yapan alçaklar ise aynı 41 yıl önce gerçekleştirilen katliamlarda olduğu gibi, bu yaptıklarının hesabını kimsenin sormayacağı rahatlığıyla hareket etmişlerdir.

Ancak AKP’giller ne yaparlarsa yapsınlar ülkemiz her gün işsizlik, pahalılık cehennemine daha fazla sürüklenmekte ve bunların sonucu olarak da intiharlar düzenine gitmektedir. Artan hayat pahalılığı karşısında emekçilere reva görülen asgari ücret ise yoksulluk sınırının çok altındadır. Artık haber kanallarında haftada bir, emekçi halkımızdan bir kişinin geçinemediği, evini, çocuklarını geçindirtemediği için intihar ettiği haberleri normalleşmiş şekilde önümüze gelmektedir.

Ancak bizler bunu kabul etmiyoruz. Nasıl 41 yıl önce gerçekleştirilen Maraş Katliamı’nı lanetliyor ve onların zihniyetini sürdürenlere karşı mücadele ediyorsak, bugün de iktidarın ve sınıflı toplum düzeninin halkımızı intiharlara sürüklemesine karşı mücadele ediyoruz.

Biz biliyoruz ki, Maraş Katliamı’nın 41. yıldönümünde halkımızı daha zor günler bekliyor. O yüzden biz bu sınıflı toplum düzenini alaşağı etmek zorundayız. Katliamlar, intiharlar düzenini yıkmak zorundayız. Bunu da ancak halkımızın örgütlü gücüyle yapabiliriz. Çünkü Tarih kanıtlamıştır ki; Örgütlü Halk Yenilmez!

Zafer, her zaman insanlığın kurtuluşu için mücadele edenlerin olmuştur. İnsanlığın kurtuluşu mücadelesinde kaybettiklerimiz ise halkımızın gönlünde yaşamaya devam edecektir.

Nasıl ki Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızda Türk-Kürt Halkları olarak el ele vererek emperyalist işgalcileri bu topraklardan attıysak, yine bugün el ele vererek İkinci Kurtuluş Savaşı’mızı da başarıya ulaştıracağız. Ülkemizin tepesinde bulunan ABD Emperyalistlerinin yerli uşaklarını da, halkımızı intiharlara sürükleyen sınıflı toplum düzenini de yıkacağız.

Katliamların yaşanmadığı, kimsenin geçinemediğinden dolayı intihar etmediği, kardeşçe ve eşitçe yaşayabileceğimiz düzeni, Halk İktidarını kuracağız. 23.12.2019

 

HKP

Genel Merkezi