Site rengi

Tasarım

Nakliyat İş: DİSK’in Adına, Tarihine, Geleneklerine, Mücadele İlklerine, 1 Mayıs Şehitlerine Sahip Çıkıyoruz

27.04.2016
512
A+
A-

 

 

Nakliyat İş, 27 Nisan’da Topkapı Nakliyeciler Sitesinde 1000 üyesiyle gündüzleri sömürülmeyen, geceleri aç yatılmayan bağımsız bir Türkiye için 1 Mayıs hazırlıklarını yaptığı basın açıklaması ile sürdürdü.

Sabah saat 10:00 itibaren işçiler işbaşı yapmayarak İstanbul şube önünde toplandı. Saat 10:30’da da kitlesel ve coşkulu bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını İstanbul Şube Başkanı Zekeriya Gencer okudu. Basın açıklamasından önce Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma yaptı.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu konuşmasında; DİSK’in Adına, Tarihine, Geleneklerine, Mücadele İlklerine, 1 Mayıs Şehitlerine Sahip Çıkıyoruz. Bakırköy’de yapılacak olan icazetli  “1 Mayıs Mitingine” katılmıyoruz. Taksim Meydanı 1 Mayıs Alanıdır. 1 Mayıs Pazar Günü saat 12:00’de Sendikamız Genel Merkezi önünde toplanıp, Taksim Meydanına yürüyoruz. İşçi Sınıfımız tüm üyelerimizi, halkımızı birlikte 1 Mayıs Alanına sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Ayrıca sendikanın Konya ve Eskişehir’de bulunan üyeleri Eskişehir’de, Ankara’daki üyeleri Ankara’da diğer bölgelerde de bulundukları bölgelerde 1 Mayıs Mitinglerine katılacaklarını belirtti.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Nakliyat-İş Sendikasının örgütlü olduğu tüm işyerlerinde hazırlanan bildirilerin okunacağını ifade etti.

Yapılan basın açıklamasında, “Yaşasın 1 Mayıs İşçi Sınıfın Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, Kiralık İşçiliğe Kıdem Tazminatının Gasp Edilmesine Geçit Vermeyeceğiz” ve 1 Mayıs 1977 Taksim Meydanın olduğu pankartlar ve  “Kiralık İşçiliğe Hayır”, “Kiralık İşçi Olmayacağız”, “Kıdem Tazminatı İş Güvencemizdir”, “Özel İstihdam Bürolarına Hayır” dövizleri açıldı.

Eylemde; “Yaşasın 1 Mayıs”, “Taksim 1 Mayıs Alanıdır”, “1 Mayıs’ta, 1 Mayıs Taksim Alanındayız”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Yaşasın DİSK Yaşasın Nakliyat-İş” sloganları atıldı.

 

 

Basına Açıklamasında Okunan Metin;

Yaşasın 1 Mayıs

Uluslararası Birlik-Dayanışma Mücadele Günü Kutlu Olsun

 

1 Mayıslar, Kapitalizme karşı İşçi Sınıfımızın isyanından, direnişinden doğmuştur. Kapitalizmin ortaya çıktığı tarihi dönemden bu güne işçi sınıfınızın insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları için sınıf mücadelesi devam ediyor.

Avrupa’da, Amerika’da işçiler 1800’lü yıllardan itibaren 15-16 saatlik günlük çalışma yerine 8 saatlik iş günü için mücadeleye daha örgütlü ve kitlesel olarak devam ettiler. 1886 yılında Amerika’da bir çok şehirde 1 Mayıs günü başlayan büyük grevler yapıldı. 1889 yılında II. Enternasyonal’de 1 Mayıs’ın tüm dünyada işçilerin Uluslararası Birlik Dayanışma Mücadele Günü olarak kutlanması kararı alındı.

1 Mayıs 1890 yılından itibaren Avrupa, Afrika, Asya, Amerika’da tüm ülkelerde kutlanmaya başlandı. Her 1 Mayıs’ta işçi sınıfının kapitalizme karşı, sermayenin-patronların iktidarlarına karşı taleplerini haykırdığı bir mücadele günüdür.

2016 1 Mayıs’ında

 • Gündüzleri Sömürülmeyen, Gecelerinde Aç Yatılmayan Bağımsız Bir Türkiye için
 • İnsanca Yaşayabilecek Bir Ücret ve İnsan Onuruna Yaraşır Çalışma Koşulları için
 • Kıdem Tazminatı Hakkımızın Gasp Edilmesine, Kiralık İşçiliğe Geçit Vermemek için,
 • Sendikal Örgütlenmenin, Grevin Önündeki Engellerin Kaldırılması Demokratik Sendikal Yasalar için
 • İşsizliğe, Yoksulluğa, Açlığa Karşı Mücadele Etmek için
 • Adaletli Bir Gelir Dağılım ve Vergi Düzenlemesi için
 • Taşeron Cehennemine, Karşı Tüm Çalışanlara Ayrımsız Kadro için
 • İş Cinayetlerine Dur Demek için
 • Özelleştirmelere, Kamu Alanlarının Talan Edilmesine Karşı Mücadele Etmek için
 • Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) Kapsamında Ülkemizi Suriyeleştiren Politikalara, İşbirlikçilerine, Katil ABD Emperyalizmi Ülkemizden, Ortadoğu’dan Defol Demek için
 • Kurtuluş Savaşımızın ve Cumhuriyetin Kazanımlarına Sahip Çıkmak için
 • Kahrolsun Emperyalizm Yaşasın İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Demek için

1 Mayıs 2016’da bu talepleri haykırıyoruz ve mücadele ediyoruz.

Taksim Meydanı meşru yasal 1 Mayıs alanıdır. İşçilere, emekçilere yasaklanamaz. DİSK’in adına, tarihine, geleneklerine, mücadele ilkelerine sahip çıkmak, 1 Mayıs şehitlerine sahip çıkmak 1 Mayıslarda Taksim Meydanında olmaktır.

İşçi sınıfımızın, tüm üyelerimizin 1 Mayısı kutlu olsun.

 

 • Yaşasın 1 Mayıs-Uluslararası Birlik-Dayanışma Mücadele Günü!
 • Yaşasın İşçilerin Birliği!
 • Yaşasın DİSK Yaşasın Nakliyat-İş!