Site rengi

Tasarım

Nakliyat İş, İsrail Siyonizmini Gazze Katliamını protesto etti

08.09.2014
608
A+
A-

DİSK’in almış olduğu karar doğrultusunda “Filistin Halkıyla Dayanışmak” için Nakliyat İş Sendikası 21 Temmuz’da Topkapı Nakliyeciler Sitesi’nde bulunan 1000 üyesiyle iş bıraktı.

İşçiler sabah işbaşı yapmayarak, site içerisinde bulunan sendikanın İstanbul Şubesi önünde toplanarak saat 10:30’da basın açıklaması yaptı.

İş bırakma eyleminde, DİSK’in örgütlü olduğu tüm işyerlerinde okunacak basın bildirisi Nakliyat İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal tarafından okundu.

Basın açıklamasında Filistin Halkına yönelik saldırılar, İsrail Siyonizmi, emperyalistler ve işbirlikçileri lanetlendi. Filistin Halkının yalnız olmadığı vurgulandı.

Coşkulu ve kitlesel katılımın sağlandığı eylemde İsrail bayrağı yakıldı. “Filistin Halkı Yalnız Değildir”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” “Kahrolsun İsrail Siyonizmi”, “Kahrolsun Emperyalizm” sloganları atıldı.

Eylemde, “Gazze Katliamı’nı, İsrail Siyonizmini, Emperyalizm ve İşbirlikçilerini Lanetliyoruz”, “Filistin Halkı Yalnız Değildir”, “Kahrolsun Emperyalizm, Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Suriye’de Emperyalist Savaşa Hayır” pankartlarını açıldı.

Ayrıca Nakliyat İş’in örgütlü olduğu araç muayene istasyonları, Kocaeli, Gebze, Adapazarı, Zonguldak, Karabük, ve lojisitk işyerlerinde, iş bırakma eylemleri yapılarak DİSK’ in hazırlamış olduğu bildiri okundu.

TÜVTÜRK İstanbul Araç Muayene İstasyonlarında, TÜVSÜD Bursa Araç Muayene İstasyonları, Demtrans Taşımacılıkta, Kocaeli, Adapazarı, Zonguldak, Karabük’te bulunan ambarlarda işbaşı yapılmayarak bildiriler okundu.

***

Nakliyat-İş Sendikası üyeleri kitlesel olarak Gazze’deki insanlık dışı katliamı, İsrail Siyonizmini, emperyalizm ve işbirlikçilerini İsrail Konsolosluğu önünde protesto etti.

Kanyon İş merkezi önünde 22 Temmuz günü saat 10:30’da toplanan işçiler buradan sloganlarla İsrail Konsolosluğu önüne yürüyüşe geçti.

İsrail Konsolosluğu önünde Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu saat 11.00’da bir basın açıklaması yaptı.

Küçükosmanoğlu yaptığı konuşmada, İsrail’in devlet olarak meşruluğunun olmadığını ifade etti.

Küçükosmanoğlu, tüm dünyanın gözü önünde Gazze’de çocukların, kadınların ve sivillerin üzerine bombalar yağdırıldığını belirtti. Son açıklanan bilgilere göre İsrail’in saldırılarında 622 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Küçükosmanoğlu, İsrail Siyonizmi sırtını başta ABD ve diğer emperyalist güçlere dayayarak Filistin halkının üzerine bombalar yağdırdığını ifade ederek “Bu insanlık dramına sessiz kalmak insanlık sorunudur. Nakliyat-İş Sendikası olarak sessiz kalmadık. 21 Temmuz Pazartesi örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde iş bırakarak bildiriler okuduk. Topkapı Ambarlarda basın açıklaması yapılarak İsrail Siyonizmi, Emperyalizm ve İşbirlikçileri lanetlendi” dedi.

Gazze’deki direnişin haklı ve meşru bir direniş olduğunu belirterek, direnişe herkesin sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Türkiye’de iktidarının göstermelik olarak ilan ettiği 3 günlük yası da eleştirdi. İktidarın yapması gerekenin İsrail’i meşru bir devlet olarak kabul etmeyerek, tüm askeri, ticari ilişkileri ve anlaşmaları kesmek olması gerektiğini söyledi.

Basın açıklamasından sonra İsrail bayrakları yakıldı. Ardından Küçokosmanoğlu ayakkabılarını çıkararak, İsrail Başkonsolosluğunun bulunduğu plazaya fırlattı.

Eylemde, “Katil ABD- İsrail Ortadoğu’dan Defol”, “Filistin Halkı Yalnız Değildir”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Filistin Halkı Onurumuzdur”, “Gazze’ye Selam Direnişe Devam” sloganlar atıldı.

ETİKETLER: