Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Necmettin Giritlioğlu İşgal, Grev, Direniş Mücadelemizde Yaşıyor!

22.09.2017
560
A+
A-

22 Ağustos 1970’de Aliağa Rafinesi İnşaatı Grevi sırasında grev kırıcılara karşı mücadele sırasında, patronun servis şoförü kiralık katil tarafından alçakça katledilmiştir.

Necmettin Giritlioğlu’nun son sözleri; “işçilerin evrakları cebimde alın onları, kan bulaşmasın, greve devam edin” olmuştur.

Necmettin Giritlioğlu katledildiğinde 26 yaşında, Yapı İşçileri Sendikası (YİS)’in Genel Başkanı’ydı.

Yapı İşçileri Sendikası (YİS), Hikmet Kıvılcımlı’nın öğrencilerinden İsmet Demir’in kurucusu ve başkanlığını yaptığı binlerce işçinin katıldığı 1965 Ambarlı Santrali, 1966 Boru Hattı, 1967 Kadıncık Barajı, 1968 İzmit Petro Kimya, 1969-70 İzmir Aliağa Rafinesi,1974 İskenderun Demir Çelik İnşaatı Direnişlerini örgütleyip başarıya ulaştırmıştır.

YİS, İsmet Demir’in önderliğinde 1962’de beş bin inşaat ile çalışma ve yaşam koşullarını protesto amacıyla yalınayak Meclise kadar protesto yürüyüşü düzenlemiştir. Bundan dolayı İsmet Demir’e “yalınayak İsmet” lakabı takılmıştır.

İşçi Sınıfının yiğit, mütevazı devrimci sendikal mücadele önderi İsmet Demir, Yapı İşçileri Sendikası (YİS)’de genç, devrimci işçi önderlerin önünü açmak için Genel Başkanlığı Necmettin Giritlioğlu’na bırakmıştır.

Sendikacılığı, profesyonel bir meslek olarak değil, İşçi Sınıfının ücretli kölelikten kurtuluş mücadelesi olarak görmüşlerdir, İsmet Demir ve Necmettin Giritlioğlu.

Sarı-gangster Amerikancı sendikacılığa karşı mücadelenin adıdır, Necmettin Giritlioğlu.

Bedence aramızdan ayrılışının 47. Yılında Necmettin Giritlioğlu’nu saygıyla anıyoruz.

 

Necmettin Giritlioğlu İşgal, Grev, Direniş Mücadelemizde Yaşıyor!

Necmettin Giritlioğlu Ölümsüzdür!

22.08.2017

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi