Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş, Real Market işçilerinin işsizliğe, hileli iflas aldatmacasına, sarı sendikacılığa karşı mücadelesine sahip çıkıyor

17.08.2017
705
A+
A-

Nakliyat-İş'ten:

Hileli İflas ile Hakları Ödenmeden İşsiz Kalan

1700 Real Market İşçisinin Mücadelesine Sahip Çıkıyoruz

 

Hileli iflas yolu ile hakları gasp edilen Real Market İşçileri, Kozyatağı Metro Gross Market önüne kitlesel bir yürüyüş yaptı. Metro Gross Market önünde basın açıklaması yaptı. DİSK Nakliyat iş Sendikası Real Market İşçilerinin Mücadelesini sahipleniyor, destek veriyor.

Bugün saat 15:00’da Yenisahra Optimum önünde Raal Marketten haklarını alamayan 300’ün üzerinde işçi bir araya geldi. Buradan Metro, Real, Beğendik logolu “Haklarımızı gasp ettirmeyeceğiz” pankartı ile kitlesel olarak sloganlarla ve coşkuyla yürüyüşe geçildi. Yaklaşık 1 kilometrelik yolun sonunda Kozyatağı Metro Gross Market önündeki açık otoparkında yürüyüş sonlandırıldı. Kozyatağı Metro Gross Market otoparkında basın açıklamaları yapıldı.

İlk açıklamayı işçiler adına Ahmet Fazıl Çetin Bir açıklama yaptı. Ahmet Fazıl Çetin, konuşmasında; Yıllarca Real Hipermarketler Zinciri A.Ş. de çalıştıklarını hileli bir iflas yolu ile 1700 işçiye  hiçbir hakkı ödenmeden çıkışı verildiğini anlattı.

Hileli iflas ile kapatılan mağazalarda çalışan işçilerin kıdem, ihbar, hak etmiş olduğu, ücretli izin, fazla mesai gibi haklarını ödenmeden çıkışlarının verildiğine vurgu yaptı.

1998 yılından itibaren Türkiye’de faaliyet gösteren Real Hipermarketler Zinciri A.Ş. 2014 Haziran ayında, Metro Marketten işçilerin tüm kıdem haklarıyla beraber Beğendik Marketler grubuna devredildiğini belirtti. 

Firma sahibi Hacı Duran Beğendik tarafından ilk yıl Real Hipermarketler Zinciri A.Ş. olarak 20 Milyon kar edildi açıklandı. Ancak bundan hemen bir yıl sonra Beğendik grubu Real Marketlerde iflas erteleme kararı alarak kayyum atandı. 2017 yılı Haziran ayında Real Hipermarketler Zinciri A.Ş. olan ismini Alvi Marketler Zinciri olarak değiştirdiler, dedi.

27 Temmuz 2017 tarihinde şirket İstanbul Anadolu 3. İflas Müdürlüğü kararıyla tasfiyeli iflasını açıkladı. Türkiye’nin birçok ilinde 12 mağazası kapattı. Sadece Ankara Bilkent Şubesi iflas sürecinde faaliyette bırakıldı. Ancak onunda 15 Ağustos 2017 günü icra yoluyla kapatıldığını ifade etti.

Ahmet Fazıl Çetin; süreç içeresinde hukuki boşluklardan da faydalanan ve kayyumu kendine kalkan edinen şirket tarafından birçok haksız, hukuksuz ve keyfi uygulamalara tabi tutulduklarını vurguladı.  İş akitleri fesih edilen iki aydır maaş alamayan, tazminatları ödenmeyen 1700 Real Market işçileri ( aileleri ile birlikte yaklaşık 10.000)  olarak tüm haklarının işçilerden sorumlu olmadığını belirten her türlü finansal sorumluluğu olan Beğendik grubu tarafından karşılanmasını talep ettiklerini belirtti. 

Ahmet Fazıl Çetin, aynı zamanda haklarımızın ödenmesi Metro Gross Market’te sorumludur, dedi. Bu nedenle de Metro Gross Market önüne geldiklerini, Real Hipermarketler Zinciri A.Ş Beğendik Grubuna devredilmeden önce Metro Gross Marketlerine ait olduğunu belirtti. Bu nedenle de yıllarca Metro Gross Marketleri işçileri olarak çalışan bizlerin haklarının ödenmesinde sorumludur, dedi.

Ahmet Fazıl Çetin; 2006 yılından beri TÜRK-İŞ’e bağlı Tez Koop- İş sendikası olduklarını ama bu süreçte  sendikalarının yanlarında olmadığının altını çizdi. Yanımızda olmadığı gibi haklarımızı için mücadele etmemizi engellemeye çalışmaktadır.  Arkadaşlarımıza, kendisinin örgütlü olduğu diğer marketlere iş teklifinde bulunarak mücadeleden uzaklaştırmaya çalıştırmaktadır. Oysa biz biliyoruz ki bu bir işveren taktiğidir; dedi.

Ahmet Fazıl Çetin konuşmasına; Üyesi olduğumuz sendika ortadan kayboldu ama bizlerden hiçbir beklentisi olmayan işkolumuzdan tamamen farklı, şuan da yanımızda olan DİSK/ Nakliyat-İş Sendikası mücadelemizi sahipleniyor ve destekliyor, dedi.

Ahmet Fazıl Çetin; Sözlerini Real Market İşçileri olarak gasp edilen tüm haklarımızı kazanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kazanan biz, 1700 Real Market işçisi olacak.İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız, diyerek bitirdi.

Nakliyat-İş sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma yaparak Real Market işçilerin sahipsiz olmadığını işçiler haklarını alana kadar mücadelelerine sahip çıkarak destek vereceklerini belirtti.

Bu işin Metro Marketle kalmayacağını hileli iflastan birinci derece sorumlu olan Beğendik Mağazalarını eylem alanına çevrileceğini vurguladı. Önümüzdeki pazartesi günü tüm işçilerle Ankara’ya giderek Beğendik mağazaları önünde eylemler yapılacağını ilan etti.

Küçükosmanoğlu; Real Market işçilerinin mücadelesini sahiplenmek tüm sendikaların görev ve sorumluluğudur. Ayrıca sınıf sendikacılığının gereğidir, dedi.

TEZ-KOOP-İş Sendikası ise sarı sendikacılığın gereğini yerine getirmiştir. Yıllarca aidat aldığı işçilerin hakları gasp edildiğinde ortadan kaybolmuştur, dedi. Real Market işçilerinin aynı zamanda sarı sendikacılığa karşıda verilmiş bir mücadeledir ifadesini kullandı.

Genel Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun konuşmasından sonra Ayşe adlı bir işçi bir konuşma yaparak hakları için sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti.

Nakliyat-İş Sendikası Avukatı Tacettin Çolak ise işçilere Hileli İflas ile ilgili bilgiler verdiği bir konuşma yaptı.

Eylemde Metro Gross Market yöneticilerinden görüşme talebinde bulunuldu. Metro yöneticileri, görüşme talebi ile ilgili geri dönüş yapacaklarını ifade ettiler.

Eylemde; “İşçilerin Hakları Gasp Ediliyor, TEZ KOOP-İŞ Nerede? Kahrolsun Sarı Sendikacılık” Kayyum Dediler, Hakkımız Yediler”, “Kıdem-İhbar ve Diğer Haklarımızdan Metro-Real-Beğendik Sorumludur”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, Haklarımızın Gasp Edilmesine Karşı Direneceğiz Mücadele Edeceğiz ve Kazanacağız sloganları atıldı dövizleri taşındı.

Eylem sloganlar son buldu.