Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş Sendikasından; Basına ve Kamuoyuna Sarp Lojistik’te Sendika ve Sözleşme Hakkımıza Saygı Gösterilsin Yetki İtirazı Geri Çekilsin

26.06.2015
597
A+
A-

Nakliyat-İş Sendikasından; Basına ve Kamuoyuna

Sarp Lojistik’te Sendika ve Sözleşme Hakkımıza Saygı Gösterilsin Yetki İtirazı Geri Çekilsin

 

Eskişehir DİSK Bölge Temsilciliğinden Eti Plazaya Yürüyoruz

Ağırlıklı olarak Eti Grup olmak üzere Pınar, Yaşar Grup, Tüpraş, Paşabahçe vb. firmalara lojistik ve dağıtım hizmeti yapan 700 işçinin çalıştığı Sarp Havacılık Loj. Turz. San. Tic. AŞ’de sendikamız 2013 Aralık ayında örgütlenmiştir. Çalışanların çoğunluğu sendikamıza üye olmuştur.

Sendikamız toplu iş sözleşmesi yetkisi için Çalışma Bakanlığına başvuru yapmış, Bakanlığın olumsuz tespitine karşılık Eskişehir 2. İş Mahkemesine dava açılmıştır. Eskişehir 2. İş Mahkemesi sendikamızın Sarp Havacılık Loj. Turz. San. Tic. AŞ’de yetkili olduğuna karar vermiştir. Ancak Yargıtay 22. Hukuk Dairesi bu kararı hukuksuz bir biçimde bozmuştur.

Sendikamız Nisan ayında çıkan 6645 Sayılı Yasaya göre 24 Nisan’da yeniden Çalışma Bakanlığına yetki başvuru yapmıştır. Bakanlık Sarp Lojistik’te çalışan 670 işçiden 422 kişinin Sendikamız üyesi olduğunu tespit ederek yetki tespit yazısını sendikamıza göndermiştir. İşveren buna da itiraz etmiştir. Dava Eskişehir 1. İş Mahkemesinde görülmektedir.

Sarp Havacılık Loj. Turz. San. Tic. AŞ işvereni toplu iş sözleşme sürecini uzatmaktadır. Ortada 2. İş Mahkemesinin kararı ve Bakanlığın yetki tespiti kararı bulunmasına karşın yine İş Mahkemesine dava açılmıştır.

İşvereni, işçilerin sendikal örgütlenme ve sözleşme hakkına saygı göstermeye, yetki itirazını geri çekmeye çağırmak için Sarp Havacılık Lojistik İşçileri Pazar günü DİSK Bölge Temsilciliği’nin önünde toplanıp,  Eti Plaza’ya kadar kitlesel bir yürüyüş yapacaktır. Eti Plaza önünde Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından konuyla ilgili olarak basın açıklaması yapılacaktır.

Yapılacak eyleme tüm basın emekçilerini, halk örgütlerini, sendikaları davet ediyoruz. 26.06.2015

Nakliyat-İş Sendikası
Genel Merkezi

 

Eylem Programı

Tarih                                 : 28.06.2015 Pazar

Toplanma ve Yürüyüş Saati      : 16.00

Toplanma Yeri                 : DİSK Bölge Temsilciliği Önü

Adres                                : Sakarya Cad. Birlik Han 21/5 No: 2 Eskişehir

 

Basın Açıklaması             : Eti Plaza Önü

Adres                                : Hoşnudiye Mah. Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Cad. No:11

Tepebaşı/Eskişehir

Saat                                   : 17.00