Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten Renault İşçilerine Destek

04.03.2016
533
A+
A-

Nakliyat-İş’ten:

BASINA VE KAMUOYUNA

RENAULT İŞÇİLERİNİN İRADESİNE, SENDİKAL TERCİHLERİNE

SAYGI GÖSTERİLSİN

RENAULT İŞÇİLERİ YALNIZ DEĞİLDİR

Renault işçileri, sarı-gangster Türk-Metal Sendikası-MESS işbirliğine karşı özgür iradelerini kullanarak Türk Metal’den istifa etmişler ve tamamına yakını DİSK Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olmuşlardır.

İşçilerin sendika tercihleri anayasal, yasal, uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan bir haktır. Sendika tercihine yönelik bir baskı, saldırı, işten atma gayri-meşru hukuksuz bir saldırıdır. Kabul edilemez.

Renault işçileri artık DİSK’te Birleşik Metal-İş’te örgütlenmişlerdir. Renault işvereni başta olmak üzere Türk-Metal sendikasının, MESS’in, Çalışma Bakanlığı’nın, siyasi iktidarın Renault işçilerinin sendika tercihlerine saygı göstermeleri, kabullenmeleri gerekmektedir.

Kemal Türkler’in, Kavel, MESS, DGM Direnişlerinin, 15-16 Haziran Direnişinin, bayrağı bu gün Renault işçilerindedir. Birleşik Metal-İş’de örgütlü Renault işçilerinin örgütlülüğünü, direnişini kimse test etmeye kalkmasın.

Atılan İşçiler Geri Alınsın

Selam Olsun İşçi Kıyımına, Sarı Sendikacılığa, Haksızlığa Karşı Direnen Yiğit Renault İşçilerine

Yaşasın Renault İşçilerinin Onurlu Direnişi 01.03.2016

DİSK/Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

Sendikamız Konya’da Reno İşçileriyle Dayanışma Eylemi Yaptı

3 Mart Perşembe günü Konya’da Sendikamız Konya Temsilciliği örgütlü olduğumuz işyerlerindeki üyelerimizle Renault işçileri ile kitlesel ve coşkulu bir dayanışma eylemi gerçekleştirdi.

Saat 13:00’da Nakliyat-İş Bölge Temsilciliği önünde toplanan üyemiz işçiler kortej oluşturarak sloganlarla yürüyüşe geçti. Konya Kayalıparka kadar süren yürüyüşün ardından burada bir basın açıklaması yapılarak eyleme son verildi.

Basın Açıklamasını sendikamız Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya bölge temsilcimiz Ali Özçelik yaptı.

Ali Özçelik konuşmasıda, ek zam talebi ve işçilerin kendi temsilcilerini seçme hakkının tanıması için işyerlerinde fazla mesaiye kalmama eylemi yapan Renault işçileri, Hükümet-Türk metal- MESS ve işverenlerin kapsamlı saldırısıyla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Yapılan bu son kapsamlı saldırı ile Birleşik Metal-iş Sendikasının işyerindeki varlığına son verip, tekrar Türk Metal’in fabrikada örgütlenmesi hedeflendiğini belirtti. Bu saldırı, işçilerin sendika seçme özgürlüğüne yapılan bir saldırı olup, hem ulusal mevzuatı hem de uluslararası sözleşmeleri ayaklar altına alınmıştır, dedi.

Ali Özçelik; Renault işçileri, sarı-gangster Türk-Metal Sendikası-MESS işbirliğine karşı özgür iradelerini kullanarak Türk Metal’den istifa etmişler ve tamamına yakını DİSK Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olmuşlardır. Renault işçileri başta olmak üzere sarı sendikanın, MESS’in, Çalışma Bakanlığı’nın ve Siyasi İktidarın Renault işçilerinin sendika tercihlerine saygı göstermeleri kabullenmeleri gerektiğini vurguladı.

Ali Özçelik; DİSK’ in Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’ in Kavel, MESS, DGM direnişlerinin 15-16 Haziran Direnişlerinin bayrağı bugün Renault işçilerindedir. Biz Nakliyat-iş Sendikası olarak kardeş sendikamız Birleşik Metal-iş’ te örgütlü Renault işçilerinin her zaman yanında olmaya devam edeceğimiz bir kez daha buradan vurguluyoruz, dedi.

Renault işçilerinin Birleşik Metal-iş Sendikası çatısı altında örgütlülüğünü ve sendika tercihlerini işçilerin özgür iradesini hedef alan bu saldırı asla kabul edilemeyeceğini belirten Ali Özçelik; Metal işçileri geçmişte nasıl saldırıları boşa çıkartmışsa bunu da boşa çıkartacaktır, diyerek konuşmasını bitirdi.

Eylemde; “Reno İşçisi Yalnız Değildir. Yaşasın Reno İşçilerinin Direnişi” ozaliti açıldı. “Reno’da İşçi Kıyımına Son”, “Diren Reno, Kara Ambarcılar Seninle” , “Kahrolsun Sarı Sendikacılık” dövizleri açıldı

Ayrıca, “Atılan İşçiler Geri Alınsın” , “Yaşasın Renault İşçilerinin Onurlu Direnişi”, “Renault İşçilerini Baskı ve Gözaltılar Yıldıramaz”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Kahrolsun Sarı Sendikacılık”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” sloganları atıldı.

Eylemde, Birleşik Metal Anadolu Şubesi Şube Sekreteri Satılmış Yılmaz bir konuşma yaptı. Eyleme Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, EMO Temsilcileri katıldı.

Ayrıca aynı gün Tüvtürk İstanbul Orhanlı Araç Muayene İstasyonu üyemiz işçiler Reno işçileri ile dayanışma eylemi gerçekleştirdi. “Reno işçileri yalnız değildir” dövizleri açtılar.