Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Sendikamız üyesi işi, ekmeği ve sendika hakkı için mücadele eden Çankaya Belediyesi Norm-Altaş İşçileri beraat etti

20.12.2016
562
A+
A-

 

Çankaya Belediyesi Alt İşvereni Norm-Altaş İş Ortaklığından çalışan işçiler Sendikamızda örgütlenmişler, İşyerinde yasal toplu iş sözleşmesi prosedürü başlamış; ancak TİS yetkisi sorunu iş mahkemesinde dava konusu olmuş ve dava şu an Yargıtayda sonuçlanmayı beklemektedir.

Bu zaman içerisinde işveren, işyerinde sendikal örgütlülüğü kırmaya yönelik iki defa işçi kıyımına başvurmuştur. Her iki işçi kıyımına karşı sendikamız sert tepki göstermiş Çankaya Belediyesi İşgal ve Direnişiyle karşılık vermiştir. Atılan işçilerin tamamı işlerine geri dönmüşlerdir.

En son 97 sendikamız üyesi işçinin işten çıkarılması sonucu, 2 Ağustos 2016 tarihinde şantiye önünde başlatılan Direniş, 7 Ağustos 2016 günü Çankaya Belediyesi önüne taşınmıştı. Burada Direniş Çadırı kurmak isteyen sendikamız üyelerine saldıran polis, 2 işçiyi de gözaltına almıştı.

Gözaltına alınan işçilere 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yasasına muhalefetten dava açılmış; Ankara Asliye Ceza Mahkemesinde görülen dava sonucunda da 2 üyemize beşer ay hapis cezası verilmişti.

İşi, ekmeği ve sendika hakkı için mücadele eden işçilere yerel mahkeme tarafından verilen bu haksız ceza, sendikamız avukatı Av. Doğan Erkan tarafından bir üst mahkeme olan İstinaf Mahkemesinde temyiz edilmişti. 29 Aralık’ta görülen duruşmada İstinaf Mahkemesi, üyelerimizin suçsuzluğuna kanaat getirerek beraatlarına karar vermiştir.

İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız!

Yaşasın Çankaya Belediyesi Norm-Altaş Örgütlenmemiz!

 

ETİKETLER: ,