Site rengi

Tasarım

Soma Davası’nın 5’inci duruşmasında da madenci yakınlarını yalnız bırakmadık

15.12.2015
460
A+
A-

Soma Davası’nın 5’inci duruşmasında da madenci yakınlarını yalnız bırakmadık

Parababalarının aşırı kâr hırsı yüzünden katledilen 301 Madencinin katillerinin (bir kısmının) yargılandığı davanın 5’inci seri duruşmaları bugün (15.12.2015) Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde başladı.

Her duruşmada olduğu gibi sabah saatlerinde Akhisar Garı arkasında toplanan madenci Aileleri ile birlikte adliyeye kadar yürüyüş yaparak geldik.

Yürüyüşte; önceki duruşmalarda da açtığımız ve her defasında da “Cumhurbaşkanına hakaret” soruşturmasına konu edilen pankartımızı ve bayraklarımızı açtık.

Fakat, bu soruşturmaları protesto etmek için bugün pankartımızın önünde siyah bez vardı. Bu durum polisin de “ilgisini” çekti.

Bakalım buna ne soruşturması açacaklar?..

Duruşmada, katliamdan sağ kurtulan işçilerin dinlenmesine devam edildi. Bu işçilerin beyanları sırasında tutuklu sanıkların ve avukatlarının tahrik edici soruları salondaki ailelerin tepkisini çekti. Mahkeme Başkanı tarafından, tepki gösteren ailelerden bazıları dışarı çıkartıldı. Dışarı çıkartılan aileler, “Bizim canımız yanıyor. Paranın adaletini istemiyoruz” diyerek feryat ettiler.

Mağdurların avukatları, Mahkeme Başkanının bu tutumuna itiraz ederek, “o zaman tüm mağdurlara doğrudan soru sorma hakkı istiyoruz” dediler.

Bu tartışmalar uzadı ve ara verildi.

Sonradan mağdur ifadelerine devam edildi. Zaman zaman benzer gerilimler de yaşandı. Bu seri duruşmaların 15 gün devam edeceği öngörülüyor.

Esasen bu katliamda, yüzlerce arkadaşının ölümüne tanıklık eden ve onların cesetlerine basarak sağ kurtulan bu insanlar, mahkemedeki, “doğrudan sorgu” yöntemiyle ikinci bir işkenceye tabi tutulmaktalar.

Katiller ve avukatları, sanki 301 can ecelleriyle ölmüşler gibi, soru sorma haklarını kötüye kullanarak, sorularıyla mağdurların acılarına yeni acılar katmakta, yaralarını tekrardan kanatmaktadırlar.

Ayrıca ne yazık ki her geçen duruşmaya da ilgi azalmaktadır. Bugünkü duruşmada bizim dışımızda başka bir parti yoktu. Bazı sendika ve platform temsilcilerinin sayısı ise çok cılızdı.

Maalesef bu durum, Gezi Şehitlerimizin davalarında da yaşanmakta.

Biz Kurtuluş Partililer bu ve benzer davalara hep sahip çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz.

Duruşma Salonunda Genel Sekreter Yardımcımız Av. Tacettin Çolak, mağdur avukatlarının arasında, bizler de Parti bayraklarımız ve katliamın gerçek sorumlularını teşhir eden pankartımızla salonun dışında İşçi Sınıfımıza ve halkımıza sahip çıkıyoruz. Bundan sonraki duruşmalara da ısrarla ve inatla sahip çıkacağız.

Çünkü biz, Halkın Kurtuluş Davasına inanan, iyi günde de kötü günde de halkımızla birlikte olan gerçek devrimcileriz. 15.12.2015

İzmir’den Kurtuluş Partililer