Site rengi

Tasarım

Somalı Madenciye bir tekme de mahkemeden

19.02.2016
549
A+
A-

Manisa’nın Soma İlçesindeki Maden Katliamı’nın ardından, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Müşaviri Yusuf Yerkel tarafından tekmelenen maden işçisi Erdal Kocabıyık’a Mahkeme, Başbakanlığa ait kamu hizmetine tahsis edilmiş eşya hakkında mala zarar vermekten dolayı 543 lira 44 kuruş para cezası verdi.

Hatırladığımız gibi, 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da tüm insanlığın yüreğine bir ateş düştü. Manisa’nın Soma ilçesinde, Parababaları tekelindeki maden işletmesinde, insanı ve insani değerleri hiçe sayan Parababaları düzeni bir katliama daha imza atmıştı. Tarihimizdeki en kitlesel işçi katliamı yaşandı. Bu katliamda 301 maden işçisi hayatını kaybetti. İşçiler göz göre göre ölüme gönderildiler ama katiller bunu meşrulaştırmaya çalışarak kaza dediler.

Bu katliamın, AKP’gillerin rant (getirim) sevdasıyla özelleştirme sonucu olduğunu bizler biliyoruz. Madencilik sektörü de özelleştirmelerden nasibini almıştır. Çağın gerisinde yöntemler ile yapılan madencilik özelleştirilerek, işverenlerin insafına bırakılarak terk edilmiştir. Bu sektör deneyimi olmayan, gerekli teknik donanımdan ve altyapıdan yoksun ve tek düşüncesi daha fazla üretim, daha çok kâr olan sermayenin eline geçmiştir. 1150 odalı kaçak saray yaptıran AKP’giller insan hayatını hiçe sayarak madenlere yaşam odası yapmamaktadır.

Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel, Soma’da Tayyip Erdoğan’ı protesto eden maden işçisi Erdal Kocabıyık’ı tekmelemiş ve sonrasında yaptığı açıklamada, o kişinin kendisi olduğu iddialarını kabul etmişti. Yusuf Yerkel, “O gün yaşadığım bütün provokasyonlara, maruz kaldığım hakaret ve saldırılara rağmen sükûnetimi muhafaza edemediğimden dolayı üzgünüm” açıklamasını yaparak suçunu açıkça itiraf etmişti.

Bir yanda cenazelerini bekleyen gözü yaşlı çocuklar, kadınlar, analar, babalar; diğer yanda çektiği acılar yetmiyormuş gibi halka şiddet uygulayan, çocukların bile inanmayacağı açıklamalarla acıları daha da arttıran devlet yetkilileri… Dünyanın neresinde böyle bir katliam yaşansa sorumlular istifa ederdi. Ancak bizde sorumlular halka karşı suç işlemekte, işledikleri suçlardan pişmanlık duymak bir yana, suçu örtmek için halkımıza, üstelik de şehit işçi yakınlarına tekme-yumruk saldırmakta. O günlerde Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel ayağı incindiği için sağlık raporu(!) almıştı.

Maden işçisi Erdal Kocabıyık’ın avukatı dava sonrası yaptığı açıklamada: “Davanın incelendiği bu aşamada biz bilirkişi tutağına itiraz ettik, çünkü bilirkişi tutanağında tutarsızlıklar vardı. Yani tekmenin vurulmuş olabileceği şeklinde net ifadeler yoktu, ihtimalli ifadeler vardı. Biz de buna binaen itiraz ettik. Yeniden bilirkişi incelemesine gönderilmesini istedik ama bu durumu hakim kabul etmedi” şeklinde konuştu.

Yusuf Yerkel’in kasten adam yaralama suçu nedeniyle yargılanması gerekmektedir. Ne yazık ki Yargı AKP’gillerin arka bahçesine, hukuk bürolarına dönüştürüldüğü için, işçiye tekme atana ödül veriliyor, araca tekme atan maden işçisi Erdal Kocabıyık’a para cezası kesiliyor. Yargı artık Halkı, Emekçileri, Yurtseverleri sindirme, korkutma ve cezalandırma aracı haline dönüştürülmüştür.

Şimdilik AB-D Emperyalistlerinin ve yerli işbirlikçilerinin planladığı süreç işliyor. Ama sanmasınlar ki bu böyle gidecek. İşçi Sınıfımız, Ezilen Halklarımız örgütlenip, bu yerli işbirlikçi hainleri, hırsızları ve katilleri Tarihin karanlıklarına gömecek. Tarih onları mahkûm edecek ve bizi haklı çıkarak. Tarihin hükmünden kimse kaçamaz, kurtulamaz.

O tekme sadece Erdal Kocabıyık’a değil tüm insanlığa atılmıştır ve eninde sonunda hesabı sorulacaktır.

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

16.02.2016

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi