Site rengi

Tasarım

TÜV-SÜD’te toplu iş sözleşme zaferi

08.09.2014
1.408
A+
A-

Sendikamız ile 100 işçinin çalıştığı TÜV-SÜD Bursa Taşıt Muayene İstasyonları İşletmesi AŞ arasında ikinci dönem toplu iş sözleşmesi imzalandı.

İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile ücret ve sosyal haklarda birinci yıl % 30’a ulaşan artışlar sağlanmıştır.

Üç yıllık dönem için yapılan toplu iş sözleşmesi Bursa, Kestel, Gemlik, Orhangazi, İnegöl, Mustafakemal, Karacabey muayene istasyonlarında çalışan sendika üyelerine uygulanacaktır.

Toplu iş sözleşmesinde ücret zamları ve diğer sosyal yardımlar şöyledir.

Ücret Zamları: Ücretlere birinci yıl % 16’dan % 30’a kadar oranda zam yapılmıştır. Ücretlere yapılanzam oranı oran olarak % 20 olmuştur.

İkramiye: İkramiye sayısı kademeli olarak yıllık 45 gün ve 60 gün üzerinden ödenecek

Yıllık İzinler: Yıllık ücretli izin süreleri 1-5 yıl arası çalışan sendika üyelerine 18 işgünü, 5-15 yıl arası çalışan sendika üyelerine 24 ve 15 yıldan fazla çalışan üyelere 26 iş günü olarak belirlenmiştir. Ayrıca yıllık izne hak kazanan işçiye brüt 100,00 TL izin yardımı yapılır.

Kıdem ve İhbar Tazminatı: Sendika üyesi işçinin iş akdinin feshi durumunda her yıl için kıdem süresi 35 günlük olarak hesaplanır. İhbar Tazminatı ise Yasadaki sürelere birer hafta eklenerek hesaplanır.

Sözleşmenin en önemli maddelerinden biri de Uyuşmazlıkları Çözüm ve Disiplin Kurul’dur.  Bu Maddeye göre işyerindeki sorunlar bu Kurulda çözüme kavuşturulacak işveren keyfi bir şekilde çalışana ceza yaptırımı uygulayamayacak veya işten çıkartamayacak. Hepsi için sendikanın ve işverenin eşit şekilde temsil edildiği Disiplin Kurulu’nun kararı gereklidir.

Sosyal Yardımlar: Sözleşmenin her yılında çalışan üyelere Ramazan ve Kurban Bayramlarında tarafların ortaklaşa belirlediği erzaklar verilecektir. Evlenen işçiye işveren tarafından bir tam altın, işyerinde çalışan üyenin çocuğunun olması durumunda ise işveren bir çeyrek altın verir. Kasada meydana gelebilecek açıkların toplamı bir binek araç muayene ücretini geçmeyecekse işveren tarafından karşılanır.

Fazla Mesai: Fazla mesai saat ücreti % 60’dır. Ulusal bayram, genel tatil ve dini bayramlarda çalışanların ücretleri Kanuna olan orana göre bir kat fazlasıyla ödenir.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde kadın üyeler ücretli izinli sayılırlar.  

Sözleşmenin 2. ve 3. yıl zam oranları ise mevcut birinci yıl ücretlerine VUK hükümleri uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranından veya TUİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artış oranından hangisi daha yüksek çıkarsa o oranda zam yapılacaktır.

Böylece Sendikamız İstanbul’da Tüvtürk Araç Muayene istasyonlarında çalışan 450 işçi adına yaptığı sözleşmenin ardından Tüvsüd Bursa Araç Muayene İstasyonlarında da Toplu iş sözleşmesi imzalamıştır. Tüvtürk’e bağlı diğer illerdeki Araç Muayene İstasyonlarında da örgütlenme çalışmalarımız devam etmektedir.

Sendikamız sendikal mücadelenin önündeki yasal ve fiili engelleri aşarak işkolundaki işyerlerinde örgütlenmeye ve örnek toplu iş sözleşmesi imzalamaya devam edecektir. İşçi sınıfına ve üyelerimize hayırlı olsun. 09.07.2014

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

ETİKETLER: