Site rengi

Tasarım

Üç Kızıl Karanfilimizi ve Engin Yoldaşı mezarları başında andık

05.09.2016
543
A+
A-

 

Pol-Bir’li faşist caniler tarafından katledilen Üç Kızıl Karanfil Mahmut-İbo-Sadi Yoldaşlarımız ve “Yoldaşlarım mücadelemizi devam ettirsinler” sözü ile Sosyalizme ve Önderliğe inancın simgesi haline gelmiş, faşist cellâtlarca katledilen Engin Yoldaş’ımızı, bedence aramızdan ayrılışının yıldönümünde mezar başlarında andık. Sloganlarla, parti bayraklarımızla, pankartlarımızla uğruna yaşamlarını feda ettikleri mücadelelerinin bizlere yol gösterdiğini, bu mücadeleleri eninde sonunda zaferle taçlandıracağımızı haykırdık.

Üç Şehitlerimizin mezarı başında konuşmayı genç yoldaşlarımızdan Umutcan Yoldaş’ımız yaptı. Genç Yoldaş’ımız konuşmasında özetçe şunları söyledi: “Mahmut, İbo, Sadi Yoldaşlar Pol-bir‘li faşist polisler tarafından katledildiler. Yoldaşlarımızla karşılaşmaktan korkan ve bu korkuyla yollarını değiştiren resmi giyimli katiller, Yoldaşlarımızın o sırada bulunduğu saz evini içeriye girmeye cesaret edemeden taramışlar, bombalamışlardır. Teslim ol çağrısı bile yapılmadan yargısız infaza uğratılmışlardır, Yoldaşlarımız. Sivil faşistlerin gücü ve yüreği yetmediği için devreye resmi faşistler sokulmuştur, Yenimahalle’nin Şentepe’sinde. O dönemde sivil faşistler 12 Mart faşizminden aldıkları güçle birçok bölgede olduğu gibi Şentepe Halkını da baskı ve zulümle yıldırmaya çalışıyorlardı. Yoldaşlarımız da sadece Şentepe’de değil Yenimahalle’nin birçok semtinde faşist saldırılara karşı mücadele veriyorlar, halkı faşistlere karşı örgütlüyorlardı. O kadar yiğittiler ki Yoldaşlarımız, faşistleri inlerinde basıyorlardı. Bir keresinde Mahmut Yoldaş bir faşist şefin doğrulttuğu silahı, üzerine atlayıp elinden almış, gerekli cevabı verip göndermişti inine. İşte bu derece gözü karaydı Üç Şehitlerimiz.”

Parababaları yanıldılar, gün geçtikçe çoğalıyoruz

Üç Şehitlerimizin mezar başı anmasından sonra Engin Yoldaş’ımızın mezar başına sloganlarımızla yürüdük. Buradaki konuşmayı Kıvılcım Yoldaş’ımız yaptı. Kıvılcım Yoldaş’ımız konuşmasını: “Bugün burada bir halk önderi bir halk şefi olan; Engin Yoldaşı anmak için toplanmış bulunuyoruz. Hepimizin bildiği gibi Engin Yoldaş, 3 Eylül 1979 günü faşist köpekler tarafından kalleşçe arkasından vurulmuş ve 14 Eylül 1979 günü Devrim Şehitleri kervanına katılmıştır. Yüz yüze karşılaşmaya yüreği yetmeyen faşistler, daha hayatının baharında yoldaşımızı, sinsice arkasından kurşunlayarak katletmişlerdir. Çünkü Engin Yoldaşımız yiğitti, bilimliydi, bilinçliydi, kararlıydı, örgütlüydü. Çünkü Engin Yoldaşımız Devrimci Derlenişçiydi. Dolayısıyla Faşistler için tehlikeydi. Daha 17’sinde böyle bir genç devrimci yaşı ilerlerse nasıl olurdu. Bu yüzden böylesine bir tehdidin ortadan kaldırılması gerekiyordu. Karanlık planlarını yaptılar ve genç yoldaşımızı bedence aramızdan aldılar.

Engin Yoldaş aldığı kurşun yaralarına rağmen “Kahrolsun faşistler” diye haykırabilecek kadar cesurdu, mertti, gözü karaydı. Her devrimci militanımız gibi halkının kurtuluşu ve mutluluğu uğruna canını seve seve verirdi. O bir kahramandı, sonunu düşünemezdi. Parababaları zannettiler ki Devrimcileri katledersek devrimi engelleyebiliriz. Fakat yanıldılar, yanılıyorlar. Bu topraklarda Engin Yoldaşlardan çok var ve daha da çoğalacak. Engin Yoldaşımızın ideolojik ve pratik önderi Hikmet Kıvılcımlı’nın düşünce oğulları ve kızları gün geçtikçe çoğalıyor, çoğalacak. Ve eninde sonunda Halklarımızı Kurtuluşa ustamızın gün geçtikçe çoğalan devamcıları ulaştıracak.

Biz 14 Eylül 1979da Engin Yoldaşı toprağa verdik. Bugün tüm eylemlerimizde grevlerimizde bayramlarımızda ve yaslarımızda onun gibilerin bitmediğini asla bitmeyeceğini gördük görüyoruz ve gösteriyoruz.

Biz Engin Yoldaşın ve diğer tüm devrim şehitlerimizin vasiyetini yerine getiriyoruz. Ustamız Hikmet Kıvılcımlı’nın teori ve pratiğini hayatımızın her alanında uygulayacağımıza söz veriyoruz.

Bugün Engin Yoldaşı bizler anıyoruz. Ama gün gelecek Halkın İktidarını kurduğumuzda onu yüzler binler, milyonlarla anmaya devam edeceğiz.” diyerek bitirdi.

 

Selam olsun Engin Yoldaşa!

Selam olsun Mahmet Sadi İbo Yoldaşlara!

Selam olsun tüm Devrim Şehitlerine!

Ankara’dan Kurtuluş Partililer