Site rengi

Tasarım

Yıldız Cam’da aşırı üretim, iş cinayeti ile sonuçlandı

09.01.2020
848
A+
A-

Ümraniye-Dudullu OSB’de yer alan cam işleme fabrikasında cam kazanının patlaması sonucu İsmail Özen adlı işçimiz yaşamını yitirdi. Patlamada bir kişi ağır olmak üzere yedi kişinin daha yaralı olduğu verilen bilgiler arasında.

Yıldız Cam’a ait fabrikada cam fırınının patlaması, ihmallerin meydana getirdiği bir iş cinayetidir. İşverenler, denetimlerin sağlıklı olmasını sağlayacak koşulları maliyet nedeniyle sağlamamış, ayrıca yılsonu dolayısıyla işlerin yoğunlaşması,  ihmale davetiye çıkarılmıştır. Bir de işçilerin vardiya sistemi 3’ten 2’ye indirilince, ihmallerin önü iyice açılmıştır.

Yıldız Cam, başta kaçak İstanbul Havalimanı olmak üzere çok sayıda büyük “projeye” çalışma yapan ve işçilerin düşük ücretlerle, sürekli mesaiye kalarak çalıştığı işyeridir. İşsizlik dolayısıyla çalışanların zorunlu olarak çalıştığı bu işyerinde:

1- En riskli işkolu olan cam işleme işine ait iş güvenliği koşullarının maliyet olarak görülmesi, bu cinayeti getirdi. Cam fırını, layığı ile denetlenmiş ve durdurulmuş olsaydı, bu cinayet yaşanmayacaktı.

2- Yıldız Cam tedarikçilerinin yılsonu kaynaklı iş teslimi ve üretim baskısı, denetimsizliği ve düşük maliyet kaygısını katmerlendirdi.

Yıldız Cam işçileri, kötü koşullardan ve işverenlerin kollandığı bir anlayışla kölece çalışmaya devam etmekten yalnızca örgütlenerek, birlikte kararlar alarak kurtulabilirler. İşçilerin yaşamını umursamayan, onları makine olarak gören anlayışa karşı, işçileri devrimci sendikal anlayış ile örgütlenmeye çağırıyoruz.

Yıldız Cam işçisi İsmail Özen’in vefatından dolayı ailesine başsağlığı, yakınlarına sabırlar diliyoruz.

 

Kartal’dan İşçi Yoldaş