Site rengi

Tasarım

15-16 HAZİRAN BÜYÜK İŞÇİ DİRENİŞİ KUTLU OLSUN

03.07.2019
503
A+
A-

HKP Konya İl Örgütü olarak 15-16 Haziran yiğit işçi direnişinin 49’uncu yılını 23 Haziran’da il örgütümüzdeki salon toplantısı ile kutladık.

Etkinliğimizde ilk olarak direnişte şehit olan işçileri anarak başladık. Daha sonra işçi yoldaşımız Yahya Keçeci sunumunu gerçekleştirdi.

Yahya Keçeci, 15-16 Haziran işçi direnişine nasıl gelindiğinden bahsederek, şunları söyledi: “27 Mayıs Politik Devrimi sonrası çıkartılan ve İşçi Sınıfının örgütlenmesinin önünü açan 274 ve 275 Sayılı Sendika, Grev ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası gibi yasalar sayesinde İşçi Sınıfı Mücadelesi her geçen gün yükseliyordu. Bu yükseliş 13 Şubat 1967’de DİSK’in kurulmasıyla, kısa sürede sayısı yüz binlerle ifade edilen işçilerin örgütlü mücadeleye girişti, bu durum parababaları ve sarı gangster sendika Türk-İş’te tedirginlik yarattı. Bu durum karşısında mecliste güçlü olan dönemin Adalet Partisi 274 ve 275 sayılı sendikalar kanunda değişikler yaparak DİSK’i kapatmak istedi.”

Keçeci, daha sonra bu duruma karşı işçilerin, kazanılmış haklarını korumak için DİSK’in çağrısı ile 15 Haziran 1970 tarihinde fabrikalardan üç kol halinde İstanbul’da şehir merkezine yürüyerek direnişe başladıklarını söyledi. Keçeci, “Bu direnişin 16 Haziran’da adından söz ettirecek kadar büyük bir eyleme dönüştü. Bu çağrıya Türk-İş içinden de sendikalar destek verdi. Bu eylemler karşısında çaresiz kalan Parababaları İktidarı 3 işçiyi katletti. 60 gün sıkıyönetim ilan etti. Aralarında Partimizin şimdiki Genel Başkanı Nurullah Ankut’un ve İPSD yöneticilerinin bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı, tutuklandı. Bu şanlı direnişin sayesinde Anayasa Mahkemesi hükümetin çıkarmak istediği, değişiklik getiren yasaları iptal etti. Bu şanlı direnişten sonra İşçi Sınıfı hızla örgütlenmeye başladı. Kısa sürede DİSK Türkiye’nin en büyük işçi örgütü oldu” dedi.

Tarihte sadece 2 defa kaldırılan Galata Köprüsü’nden bahseden Yahya Yoldaş ilk olarak 15–16 Haziran İşçi Direnişi’nde ve akabinde 43 yıl aradan sonra 1 Mayıs’ta HKP’lilere kaldırıldığını aktardı. Konuşmaların da 15-16 Haziran geleneğini bugünde biz Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri sürdürüyoruz diyerek seminerini sonlandırdı.

HKP KONYA İL ÖRGÜTÜ