Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Şanlı 15-16 Haziran Direnişinin 49’uncu yılında, Türkiye’nin dört bir yanında alanlardaydık

03.07.2019
613
A+
A-

Şanlı 15-16 Haziran Direnişinin 49’uncu yılında Parababaları düzenine, işçi düşmanlığına, sarı sendikacılığa, kıdem tazminatımızın gasp edilmesine karşı: İstanbul, Ankara, Eskişehir, Muğla, Şanlıurfa, Kayseri ve Konya’da ülkemizin dört bir yanında direniş alanlarındaydık

15-16 Haziran Şanlı İşçi Direnişinin 49’uncu yılında Sendikamızın üç gün süren eylemleri Pazar günü yapılan basın açıklamaları ile sona erdi. Cuma günü Ankara’da Makro işçileri ile başlayan eylemlerimiz Cumartesi günü İstanbul’da Real, Eskişehir, Muğla ve Şanlıurfa’da Tüvtürk Direniş alanlarında, Pazar günü ise İstanbul’da Real, Uzel direnişçileri, Konya ve Kayseri’de Makro işçileri ve üyelerimizin katılımı ile Direniş alanlarında yapılan basın açıklamaları ile sona erdi.

14.06.2019 Cuma Günü Eylemlerimiz:

ANKARA

Ankara’da aylardır gasp edilen tazminatlarını almak için sendikamız öncülüğünde mücadele eden Makro İşçileri ile birlikte 15-16 Haziran Şanlı İşçi Direnişinin 49’uncu yıl dönümünde bir basın açıklaması yaptık.

Basın açıklaması Makro İşçileriin direniş alanı olan Makro Market Genel Müdürlüğü önünde gerçekleşti. Basın açıklamasına Makro İşçileri ile birlikte aileleri de katıldı. Sendikamız Ankara Temsilcisi Bayram Karkın’ın da katıldığı eylemde Makro İşçileri tarafından sendikamızın hazırladığı bildiri okundu. Basın açıklaması atılan sloganlarla sona erdi.

15.06.2019 Cumartesi Eylemlerimiz:

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de 207 gündür Tüvtürk Reysaş işvereninin işçi sendika düşmanlığına karşı direnen Reysaş Direnişçilerinin direniş alanı olan Hilton Oteli’nin önünde yapıldı. Eyleme Reysaş Direnişçileri ile birlikte aileleri ve Sarp Lojistik işyeri temsilcileri, üyelerimiz katıldı. Basın açıklaması Sendikamız Eskişehir Anadolu Şube Başkanı Ali Özçelik tarafından yapıldı. Ali Özçelik’in yaptığı açıklamadan sonra eylem atılan sloganlarla sona erdi.

MUĞLA

Muğla’da Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene işçileri 307 gündür, işvereninin işçi sendika düşmanlığına karşı direniyorlar. Muğla Tüvtürk Direnişçileri aileleri ve çocukları ile birlikte direniş alanında bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasında hazırlanan ortak metin direnişçiler tarafından okundu. Basın açıklaması sloganlarla sona ererken direnişe devam edildi.  

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da 209 gündür devam eden Tüvtürk Polçak direnişi, işvereninin işçi sendika düşmanlığına karşı ve jandarmanın baskısına rağmen kararlılıkla devam ediyor. Şanlıurfa’da sadece sendikamız tarafından Tüvtürk Polçak Direnişçilerimiz 15-16 Haziran ile ilgili basın açıklaması yaptı. Bölgede devam eden tek direniş olan Polçak Direnişimizde direnişe devam eden üyelerimizin katılımı ile direniş alanında saat 12:00’de bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasından önce direniş yerine gelen jandarma önce basın açıklamasına izin vermedi. Bunun üzerine Genel Başkanımızın jandarma ile yatığı telefon görüşmeleri ve üyelerimizin kararlı tutumu sonucunda basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında üyelerimiz ortak basın metnini okudu. Basın açıklamasından sonra atılan sloganlar eşliğinde direnişe devam edildi.   

İSTANBUL

İstanbul’da eylemimiz yiğit Real direnişçileri, Makro İşçileri, İstanbul Tüvtürk Araç Muayene İstasyon işyeri temsilcileri, Mc Paketleme, Demtrans, Adapazarı Taşımacılık işyeri temsilcilerimiz ve üyelerimizin de katılımı ile birlikte Kozyatağı Metro Gross Market Direniş alanında yüze yakın işçinin katılımı ile yapıldı. Burada bir konuşma yapan Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu, 15-16 Haziran direnişinin tarihsel önemine değinerek günümüzde DİSK de dahil şanlı 15-16 Haziran direniş ruhunun yaşatılamadığını, sermayenin İşçi Sınıfına çok yönlü saldırılarının olduğunu ancak buna karşın örgütlü bir direnişin yapılamadığını belirtti. DİSK yönetiminin aylardır süren ve Nakliyat-İş öncülüğünde devam eden direnişlere ilgisiz ve duyarsız kaldığını, üç maymunu oynadığını söyleyerek Nakliyat-İş olarak sermayeye karşı İşçi Sınıfı bilinci ile hareket ettiklerini ve ister işkolunda olsun ister olmasın ezilen, hakları gasp edilen tüm işçilere sahip çıkmaya devam edeceklerini belirtti.

Bu gün yeni 15-16 Haziranlar yaratmaya ihtiyaç olduğunu ifade eden Küçükosmanoğlu, Real, Makro, Uzel, Tüvtürk Muğla, Eskişehir Reysaş, Şanlıurfa Polçak direnişlerinin sarı sendikacılığa, işverenlerin işçi sendika düşmanlığına karşı bir başkaldırı mücadelesi olduğunu belirtti. Küçükosmanoğlu, ayrıca Şanlıurfa’da jandarmanın basın açıklamasını engelleme girişimini de protesto ettiklerini söyledi.  Küçükosmanoğlu, 15-16 Haziran direniş ruhunun Real, Makro, Uzel ve Tüvtük Direnişlerinde yaşadığını ifade ederek bu mücadeleyi daha da büyüteceklerini ve devam eden direnişlerinde başarıya ulaşacağını belirterek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra Real İşçisi bir kadın direnişçi sendikamız tarafından hazırlanan bildiriyi okudu. Yapılan açıklamalardan sonra eylem atılan sloganlar ve çekilen halaylarla son buldu.

Basın açıklamasında ayrıca TİS görüşmelerinde patronların hak gaspına yönelik dayatmalarına karşı direnen TÜPRAŞ işçisi ile dayanışma amacı ile “TÜPRAŞ İşçisi Yalnız Değildir” dövizleri açıldı.

16.06.2019 Pazar Eylemlerimiz:

İSTANBUL

UZEL EYLEMİ

Hileli bir şekilde tazminatları gasp edilen ve 11 yıldır tazminatlarını alamayan Uzel İşçileri mücadelelerine kararlıca devam ediyorlar. 15-16 Haziran direnişinde Maden-İş sendikası bünyesinde direnişe katılan Uzel işçilerinin mücadelesi, o günlerden günümüze şimdi yine Uzel İşçilerinin mücadelesinde, direnişinde yaşıyor.

Sendikamızın da dayanışma içerisinde olduğu Uzel İşçileri ve Real Direnişçilerinin de katılımı ile Pazar günü Uzel Makinenin önünde basın açıklaması yapıldı. Sendikamız pankartının, döviz ve DSF flamalarının açıldığı eylemde işçiler sendikamızın hazırladığı bildiriyi okudu. Yapılan basın açıklamasına Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmaoğlu ve yöneticilerimizde katıldılar.

REAL GÜNEŞLİ METRO MARKET EYLEMİ 

Uzel Makine önündeki eylemden sonra kitle Güneşli’de bulunan ve Real İşçilerinin direniş alanı olan Metro Mağazasının önüne gittiler. Burada ki eyleme Real Direnişçileri, Uzel ve Makro Direnişçileri, Sendikamız üyesi Ambar İşçileri ve yöneticilerimiz katıldılar. Kitle pankart, döviz ve flamalarla kortej oluşturarak belli bir mesafeden yürüyüş ve sloganlarla Güneşli Metro Mağazasının önüne geldiler. Burada sloganlar atarak bekleyen kitle yetkililerle görüşme taleplerini ilettiler. Ancak görüşme yapılacak muhatap olmadığı söylendi. Bunun üzerine kitle oturma eylemi yaparak bunu protesto etti.

Eylemlerde “Şanlı 15-16 Haziran Direnişimizi, Parababalarına, Sermayeye, İşçi Düşmanlığına, Sarı Sendikacıların İhanetine Karşı Mücadelemizde Yaşatıyoruz.” yazan pankart ve çeşitli dövizler taşındı. Basın açıklamalarında direnişçiler sendikamızın hazırlamış olduğu bildiriyi okudular. Ayrıca işçiler söz alarak konuşmalar da yaptılar.

Her iki eylemde de konuşma yapan Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu 15-16 Haziran direnişinin Türkiye İşçi Sınıfı açısından önemine vurgu yaparak, o gün yapılan direniş sonucunda sermaye sınıfının amacına ulaşamadığını belirtti. Ancak sermaye sınıfının, parababalarının emellerinden vazgeçmeyerek, sonraki yıllarda İşçi Sınıfının aleyhine birçok yasa çıkarttığını, günümüzde ise bu saldırıların daha da katmerlenerek devam ettiğini ancak ne yazık ki bu gün bu saldırılara karşı güçlü bir çıkışın yapılamadığını belirtti. Bu konuda DİSK yönetimini de eleştiren Küçükosmanoğlu, DİSK’in kuruluş ilkelerinden, 15-16 Haziran Direnişinde ki mücadele ruhundan uzaklaştığını söyleyerek birçok direnişi ve eylemi aynı anda yürüten Nakliyat-İş’in mücadelesine, direnişlerine sahip çıkmadığı gibi üç maymunu oynayarak görmezden geldiğini ifade etti. Küçükosmanoğlu, sendika olarak İşçi Sınıfına olan inançları gereği iş kolu ayrımı yapmaksızın tüm işçileri kucaklayarak mücadelelerine devam edeceklerini bir kez daha belirterek konuşmasını bitirdi.

KONYA

Konya’da 15-16 Haziran eylemimiz Makro Market işçileri ve sendikamız üyelerinin katılımı ile gerçekleşti. Konya Merkez Zafer Camlıköşk Meydanının da yapılan basın açıklaması Sendikamız Konya Bölge temsilcisi Mehmet Ünver tarafından yapıldı. Basın bildirisi ise işçiler tarafından okundu.  

KAYSERİ

Kayseri’de Makro işçileri 15-16 Haziran Direnişinin 49’uncu yılında aileleri ile birlikte basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında sendikamızın hazırladığı bildiri metni okundu.