Site rengi

Tasarım

15-16 Haziran Şanlı İşçi Direnişini işgal, grev, direniş mücadelemizde yaşatıyoruz, yaşatacağız!

26.06.2016
428
A+
A-

Nakliyat-İş’ten

 

 

Şanlı 15-16 Haziran Direnişi’nin 46’ncı yıldönümünde Sendikamızın Eskişehir Anadolu Şubesi yönetici ve üyeleri Anayasal haklarını kullanarak Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan ve direnişlerinin 74. gününde olan NSK (Öznur Pres) işçileri ile dayanışma ziyareti gerçekleştirdi.

Yapılan ziyarette sendikamız Eskişehir Anadolu Şube Başkanı Ali Özçelik bir açıklaması yaparak, 15-16 Haziran Direnişi’nin önemini ve şu anda ülkemizdeki İşçi Sınıfının, emekçilerin yaşadıkları hak gasplarını anlattı.

Özçelik konuşmasında, ülkeyi yöneten siyasi iktidarın İşçi Sınıfına ve emekçi halka yönelik saldırıların hız kesmeden artarak aralıksız devam ettiğini belirterek;   işçilerin kazanılmış haklarından en temel hakları olan  kıdem tazminatının yok edilmesi, çeşitli uygulamalarla örgütlenme hakkının gaspına yönelik saldırılar, esnek çalışma, güvenceli esneklik, taşeronlaştırma, Özel İstihdam Büroları ile de kölece çalışma koşullarının dayatıldığını, henüz taslak halinde olan ancak yasalaştığı takdirde her ay işçinin cebinden 100,00 TL almayı planlayan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) gibi birçok hak gaspının yaşandığını ifade etti.

En son TOBB’un talebi doğrultusunda hazırlıkları yapılan “İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı Taslağı” ile işçinin dava açma hakkını elinden alarak işçinin alacakları ile işe iade taleplerini dava açmadan önce arabulucuya başvurma zorunluluğu getirilerek işçinin kıdem tazminatı davası açma hakkının engellenmiş alacağını vurguladı.

Bu Direnişin de yeni 15-16 Haziran Direnişleri yaratma adına çok önemle olduğunu belirterek, direnişçilerle her zaman dayanışma içerisinde olacaklarını vurguladı. Ali Özçelik NSK (Öznur Pres) direnişçilerine başarılar dileyerek konuşmasını bitirdi.

Ardından söz alan Birleşik Metal-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Arı da böylesine önemli bir günde sendikamızın yapmış olduğu dayanışma ziyaretinin çok anlamlı olduğunu belirterek, bu dayanışmadan dolayı teşekkür etti.

Sık sık atılan “İşçiyiz Haklıyız kazanacağız”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” “Direne Direne kazanacağız”, “Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz” sloganlarının atıldığı eylem yine sloganlarla son buldu. 15.06.2016

 

Nakliyat-İş Sendikası