Site rengi

Tasarım

2016’nın İlk Eylemi HKP’den: HKP İzmir İl Örgütü’nden Sefalet Ücreti Protestosu

01.01.2016
543
A+
A-

2016’nın İlk Eylemi HKP’den

 HKP İzmir İl Örgütü’nden Sefalet Ücreti Protestosu

     Halkın Kurtuluş Partisi, her yılın ilk günü yaptığı asgari ücret protestosunu bu yıl da gerçekleştirdi.

Karşıyaka Çarşı girişinde saat 16.30’da toplanan HKP İzmir İl Örgütü üyeleri, “Sefalet Ücreti İstemiyoruz”, “İşsizliğe, Pahalılığa, Zama, Zulme Son”, “İnsanca Yaşam Ücreti İstiyoruz” sloganları attı.

Eylemde HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak açıklama yaptı.

Açıklama metninin tamamı aşağıdadır:

 Asgari Ücret=Azami Sefalet!

Her yıl olduğu gibi, AKP iktidarı “Asgari Ücret” adı altında sefalet ücretini halkımıza reva görmüştür. Ayakkabı kutularında servet biriktirenler, gayrimeşru ilişkiler içine girerek milyarlarca dolarlık kamu malını küplerine dolduranlar, devletin kendi verilerini bile hiçe sayarak, çalışanlarımıza 1.300 lira gibi insanlık dışı bir ücreti reva görmüşlerdir.

Parababalarının sömürü ve soygun düzenine hizmette kusur görmeyen AKP iktidarı, başta sarı sendika Türk -İş olmak üzere yandaş sendikaları da yanına alarak emekçi halklarımıza ihanet ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in bile 1599 lira olması gerekir dediği asgari ücreti 300 lira eksik açıkladılar.

Kendileri şatafat içinde yaşarken, halkımıza sefaleti dayatanlar, halkımızı Allah’la kandıranlar, kendisi tokken komşusu aç yatan bizden değildir.

AKP iktidarı, üç-beş kuruşluk sadakavari zamlarla halkımızı açıkla terbiye etmek istiyor.

 Değerli halkımız;

Asgari Ücrete yapılan artış, her yıl yapılan otomatik zamlar ve artan hayat pahalılığı karşısında devede kulak kalmaktadır. Oysa günümüzde 4 kişilik bir ailenin Yoksulluk Sınırı 4.512,25 lira olarak hesaplanmaktadır. Demek ki asgari ücret bundan düşük olamaz.

Onun için Partimiz, Asgari Ücretiin bugün için 4.512,25 lira olmasını savunmaktadır. Halkımızla birlikte kuracağımız Halkın İktidarında, yerli ve yabancı Parababalarının sömürü ve vurgunlarını ortadan kaldırdığımız zaman, bu rakamların daha da üstünde ücretler verilebilecektir.

 Değerli halkımız;

Bize bu sefalet ücretini reva görenlerin, yaşantısına bir bakın. Her biri en düşük 20 bin lira aylık gelire sahip. Kiminin serveti milyon dolarlarla ölçülüyor. Devlet olanaklarında yararlanmaları da cabası…

Parababalarının serveti çenemizi yorar. İşte bunlar bizim kaç lokma ekmek yiyeceğimize karar veriyor.

Artık bu gidişe bir son vermenin zamanı gelmiş ve geçmiş bulunuyor. Bunun için yapacağımız tek şey: Halkın İktidarını kurmaktır.

 Değerli halkımız;

Bu yaşananlar bizim için kader değildir. Bunun nedeni, bir avuç yerli-yabancı Parababasının domuzuna örgütlü olmasıdır. Parlamento onların elinde oyuncak, bütün medya avuçlarının içinde, insanlarımızı kafadan silahsızlandırdıkları tüm tarikatlar ve Kur’an kursları onların emrinde. Kimin iktidar olup olmayacağına onlar karar veriyor. Bunlardan insanlık beklemek ölü gözünden yaş ummaktır.

Sizleri, bu insanlık dışı düzenden kurtulmak için, Halkın İktidarını kurmak için, bu uğurda her türlü mücadeleyi göze almış Halkın Kurtuluş Partisi saflarında birleşmeye, örgütlenmeye, mücadele etmeye çağırıyoruz. 01.01.2016

Örgütsüz Halk Köle Halktır!

Örgütlü Halk Yenilmez!

 

HKP

İzmir İl Örgütü