Site rengi

Tasarım

Ataköy Sahillerini Parababalarına Vermeyeceğiz!

01.10.2014
618
A+
A-

Parababalarının, halk malı olan toprakları işgali, organize suç örgütü Tayyipgiller’in müteffikliği ile vurdumduymazca devam ediyor. Bu işgalin bir parçası olarak, yıllardır halktan saklanan Ataköy Sahiline yapılan ve yapılması planlanan bina yapımını protesto etmek için, Bakırköy’deki kitle örgütleri ve partilerin oluşturduğu “Bakırköy Kent Savunması”nın 20 Eylül’de düzenlediği eyleme katıldık.

Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’ndan Ataköy’deki TOKİ’nin işgal ettiği alana kadar devam etmesi planlanan yürüyüş, planlandığı gibi saat 15.00’da başladı. Yaklaşık 600 katılımcı, ellerindeki dövizlerle, pankartlarla, dillerindeki sloganlar ve davul zurna eşliğinde Ataköy sahiline doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe Üstün Asutay, Cihat Tamer, Erdoğan Sıcak, İskender Erdoğan, Muzaffer Uludağ, Tarık Akan gibi “Bakırköy okulundan” yetişen sanatçılar, milletvekilleri, belediye başkanları ve parti yöneticileri gerek bizzat katılarak, gerek duyuru tanıtımlarında yer alarak destek oldular.

Bir Taksim-Gezi İsyanı neşesinde gerçekleşen eylemde dövizlerde yer alan “Gezizekâlı” sloganlar dikkat çekti. Eylemde Taksim-Gezi İsyanı’nda sık sık atılan sloganların yanı sıra, yağmanın ve talanın önünü açan AKP’ye karşı sloganlar atıldı.

TOKİ tarafından işgal edilen Baruthane arazisi önüne gelindiğinde işgal edilen arazinin kilitlenen kapısı yoldaşlarımızca zorla, demir perdeler yıkılarak açıldı. Yıllardır insanlardan gizlenen bir doğa harikası olan Ataköy sahili, halkımız tarafından kucaklandı. Arazinin ortasında eylemin katılımcıları birer basın açıklaması yaparak, Parababalarının talanına karşı mücadelenin önemini halkımıza duyurdular.

Bakırköy ve çevre ilçelerinde yaşayanlar olarak, Baruthane gibi bir tarihi eserin bakımsız bırakılması ve yıkılma planlarının yapılması ve yanında Ataköy sahiline dikilen dört beton yığının bulunması, tüm yoldaşlarımızın ve eylem katılımcılarının yüreğini sızlattı. Parababaları, bir doğa harikası olan ve şehrin ortasında yer alan Ataköy sahilini resmen halktan çalmışlar.

Hiç kuşkusuz ki, bu mücadele Parababaları ile halkımız arasında bir sınıf savaşımının parçasıdır. Bu bilinci edinerek daha somut adımlarla hem inşaatların durdurulması, hem de bu arazi üzerindeki planların durdurulması için daha fazla mücadele edeceğimiz sözünü vererek sahilden ayrıldık.

Bakırköy’den Kurtuluş Partililer

ETİKETLER: