Site rengi

Tasarım

ANSAN’I Kapatmak Sanata Kelepçe Vurmaktır!

01.10.2014
673
A+
A-

            

ANSAN (Antalya Sanatçılar Derneği Lokali) bundan 22 yıl önce kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana Antalya Halkını sanatla buluşturmuş bir kurumdur.  Bir süre önce AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi “Belediye protokol kurallarına aykırı davrandığı”’ iddiasıyla ANSAN’ı tahliye etmeye karar vermişti.

Muratpaşa Kaymakamlığının ANSAN’a 24.09.2014 tarih ve saat 14.00’e kadar tanıdığı boşaltma süresinin dolması üzerine Çevik Kuvvet destekli polis ve Büyükşehir Belediyesi zabıtası dernek binasına geldi. Çevik kuvvet otobüsü ve TOMA da dernek etrafına konuşlandırıldı. Polis ve zabıtanın dernek binasını tahliye için hazırlık yapmaya başladığı sırada, HKP Antalya yöneticilerimiz ve üyelerimiz ile sanatsever Antalya Halkı ANSAN’ın bahçesini doldurmuş, hep bir ağızdan tahliye işlemine göz yummayacaklarını haykırıyorlardı. Tahliye ekibi, ANSAN’ın elinde bulunan mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz ediyor. ANSAN yetkililerine;  Mahkeme kararına rağmen tahliye işlemini yapmakta kararlı olduklarını ve bu emri AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’den aldıklarını söylüyorlardı. Yaşanan kısa süreli bir arbededen sonra dernek avukatları Kaymakam Veli İbrahim Keklik’e ilgili mahkeme kararını iletmek için görüşmeye gitti. Oysa Kaymakam da mahkeme kararında rağmen “Boşaltın” emrini kesin olarak vermişti tahliye ekibine.

Bunun üzerine kısa bir açıklama yapan ANSAN Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çakıl;  ANSAN’ı terk etmeyeceklerini söyledi. Eyleme HKP Antalya il yöneticilerimiz ve üyelerimiz de destek verdi ve dernek binası terk edilmedi.  Eylem sırasında açıklama yapan Çakıl: ‘’Kaymakam’ın karara rağmen ‘boşaltın’ dediğini, bunun üzerine ekibin tahliye kararını uygulamaya devam etmek istediğini aktardı. Kendilerinin itiraz ettiğini fakat ekibin niyetinin karara rağmen ANSAN’ı tahliye etmek olduğunu söyledi,”Eğer bu ülke yasalarla yönetiliyorsa, hukuk varsa bu ülkede o zaman mahkeme kararları uygulansın diyoruz. Uygulanmıyorsa bende onların ‘çıkın’ deme durumuna karşı bireysel hakkımı kullanmak istiyorum” diyerek sonlandırdı.

Nöbetçi İdare Mahkemesi Başkanı’nın görevlendirdiği bir personelle ilgili karar, kaymakamlığa elden teslim edildi. Kaymakamlık yetkilisi ANSAN‘a geldi, Nöbetçi İdare Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda tahliye işleminin gerçekleşmediğine ilişkin zabıt tuttu. Zabıt taraflarca imzalandı. Ve ekipler olay yerinden ayrıldı.

ANSAN yöneticileri, HKP Antalya İl yöneticileri, üyeleri ve Antalya halkı tahliye edilmesine müsaade etmedikleri Dernek binasını terk etmedi.  Gece boyu süren nöbet,  hep bir ağızdan söylenen şarkılar ve şiirlerle son buldu.

Antalya’dan Kurtuluş Partililer

ETİKETLER: