Site rengi

Tasarım

Çankaya Belediyesini işgal kazanımla sonuçlandı

02.03.2015
528
A+
A-

 

DİSK Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçilerin Çankaya Belediyesini işgali kazanımla sonuçlandı, işçiler işe geri alındı.

İşten atılan işçilerle birlikte yüze yakın sendika üyesi 23 Şubat’ta Çankaya Belediyesini işgal ederek işten atılanların işe geri alınması ve çalışanların sendika hakkının belediye ve taşeron Norm/Altaş tarafından kabul edilmesini talep etmişti.

Yapılan işgal ve eylem sonrası Çankaya Belediye Başkanı ile yapılan görüşmeler sonucunda atılan dört sendika üyesinin işe geri alınacağı sözü verilmesi üzerine eylem sonlandırılmıştı.

 

Bugüne nasıl gelindi?

Nakliyat-İş Sendikası, Çankaya Belediyesinde çöp toplama ve nakliyesi işini yapan taşeron 651 işçinin çalıştığı taşımacılık iş kolundaki Norm Altaş İş Ortaklığı’nda örgütlenmesi belirli bir aşamaya gelmiş, toplu iş sözleşmesi yetki tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuru yapmıştır.

Yıllardan beri taşeron cehennemine mahkum edilen Norm Altaş İş Ortaklığında çalışan işçiler,  Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olmuşlardır.

Nakliyat İş’in örgütlenmesinden, işçilerin üye olmasından haberdar olan Çankaya Belediyesi ve Norm Altaş işvereni toplantılar yaparak “sendikaya üye olmak yasal hakkınız” derken diğer yandan “amalarla” başlayarak psikolojik baskılar, tehditler yapmaya başladı. Bu baskılar örgütlenmeyi engellemeyince işçileri korkutmak ve yıldırmak için sudan bahanelerle 4 sendika üyesini keyfi hukuksuz bir şekilde işten attılar. Sorunun çözümü için Çankaya Belediyesi ve taşeron firma yetkilileri ile yapılan görüşmelerden de bir sonuç çıkmadı.