“Cumhurbaşkanı”na Hakaret Davalarına Bir Yenisi Daha Eklendi! Yargılananlar Yargıladı!

26.06.2016
A+
A-

 

 

Gün geçmiyor ki Cumhurbaşkanı’na hakaret davalarına bir yenisi daha eklenmesin. Geçtiğimiz yıl İç Güvenlik Paketi’ni protesto etmek amacıyla Taksim’de gerçekleştirilen basın açıklamasında “Cumhurbaşkanına Hakaret” edildiği iddiasıyla açılan dava 17 Haziran’da Çağlayan’da görüldü.

 

İç güvenlik paketini protesto ettikleri basın açıklamasında, “Cumhurbaşkanı”na hakaret ve 2911 sayılı Yasaya aykırı eylem gerçekleştirdikleri suçlaması nedeniyle, Demokratik Halk Örgütü temsilcilerinin yargılandığı dava İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesinde 17 Haziran tarihinde görülmeye başlandı.

Tüm sanıklar bugünkü yargının 12 Eylül Faşizmi döneminden daha da kötü bir durumda olduğunu belirterek savcının böyle bir iddianameyi baskı altında, kendisini Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine koyarak düzenlediğini belirttiler.

Özellikle sanık olarak yargılanan yılların Usta Hukukçusu Ömer Faruk Eminağaoğlu, mahkemeye hukuk dersi verdi. Cumhurbaşkanına hakaret suçunun unsurlarının olmasının imkânsız olduğunu; çünkü ortada Cumhurbaşkanlığı şaibeli bir kişi olduğunu belirten Eminağaoğlu, HKP’nin YSK başvurusunu örnek göstererek, Mahkemenin RTE’nin diploması ile ilgili araştırma yaparak YSK’ye sunmasını istedi. Ayrıca bu suç maddesinin Anayasaya Aykırılığını ileri sürerek derhal beraat istedi.

Söz alan sanık müdafileri de derhal beraat ve Anayasa’ya aykırılık iddiasında bulundular. Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun müdafisi Halkçı Hukukçulardan Av. Pınar Akbina söz alarak; Yargının bugünlerde tersten işlediğini, hakkında suç işlediği iddiası olan veya suç işleyenlerin değil de bunlar hakkında konuşanların, yazanların, suç duyurusunda bulunanların yargılandığını belirtti. Buna örnek olarak HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut’un ceza aldığı MİT TIR’ları davalarını örnek gösterdi.

Cumhurbaşkanına hakaret suçunun işlenemeyeceğini, çünkü diplomasının sahte olduğuna dair ciddi delilerin olduğunu örnekleri ile anlattı ve Mahkemenin bu durumu araştırması gerektiğini, bunun tüm Türkiye için çok önemli olduğunu belirtti. Savunmalarının ardından Mahkeme gelmeyen bir sanığın ifadesinin alınması ve Anayasaya Aykırılık iddiasının bir sonraki celse değerlendirilmesi için 15 Kasım saat 09.30’a ertelendi.

 

İstanbul’dan Halkçı Hukukçular