Site rengi

Tasarım

Denizler’den Gezi İsyanı’na, devrime, kurtuluşa…

01.06.2015
563
A+
A-

 

Üzülüyorduk Denizler’le aynı dönemde yaşayamadığımız için. Ama şanslı bir nesilmişiz ki Gezi İsyanı’mızı yaşadık. O yüzden 2 yıldır daha bir heyecanla gidiyoruz Denizler’in mezarbaşına. Onlara anlatacaklarımız var artık bizim de. Bu nedenle Kurtuluş Partisi Gençliği olarak bu yıl da Karşıyaka Mezarlığı’nda, herkesin önünde fotoğraf çektirmek istediği o muhteşem pankartımız ve bayraklarımızla onların huzurunda saygı ve gururla yerimizi aldık. Liseli Umut Yoldaş’ımızın yaptığı açış konuşmasından sonra, yine liseli Kıvılcım Yoldaş’ımız anlattı yaşadıklarımızı, onlardan aldığımız bayrağı onurla, gururla dalgalandırdığımızı, görevlerimizi söyledi. Ve Üniversiteli Umutcan Yoldaş’ımız andımızı içirdi. İkinci Kurtuluş Savaşı’mızı başarıya ulaştıracağımıza and içeriz diye haykırdık hançerelerimizi yırtarak.

 

 

 

43 yıl önce, 12 Mart Faşizminin kurduğu düzmece mahkemelerin yargıladığı ve ölüme mahkûm ettiği Üç Kızıl Fidan: Deniz, Yusuf ve Hüseyin Yoldaşlar İstanbul’da anıldı.

Anma için Taksim’de Odakule önünde toplanan Kurtuluş Partililer, buradan 50. Yıl heykeli önüne kadar yü-rüdüler.

Yürüyüş sırasında sık sık “Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız”, “Kahrolsun Emperyalizm, Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler. 6. Filoyu Unutmayın”, “Deniz Yusuf Hüseyin Kav-gamızda Yaşıyor” sloganları atıldı ve Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan yoldaş’ların fotoğrafları taşındı.

Yürüyüşün ardından Kurtuluş Partisi Gençliği adına Özgür Yoldaş katledilişlerinin 43. Yılı anısına Üç Kı-zıl Fidan’ımız için kaleme alınan bildiriyi okudu.

Anma etkinliği sloganlarla sona erdi.

 

***

 

İzmir

6 Mayıs 1972’de 12 Mart Faşist cuntası tarafından katledilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan katledilişlerinin 43. yıldönümünde İzmir Karşıyaka’da anıldı.

6 Mayıs Çarşamba günü saat 19.00’da Karşıyaka İZBAN önünde toplanan Kurtuluş Partisi Gençliği “De-niz Yusuf Hüseyin Kavgamızda Yaşıyor”, “Devrimciler Ölür Devrimler Sürer”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “Ya İstiklal Ya Ölüm Tam Bağımsız Türkiye”, “Denizler’e Sözümüz Devrim Olacak” sloganlarıyla Çarşı girişine kadar bir yürüyüş gerçekleştirerek orada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kurtuluş Partisi Gençliği adına okunan açıklamada:

“Bu üç yiğit devrimci “En sekmez luverin namlusundan fırlayarak” Üniversite işgalleri, ABD Emper-yalizminin simgesi 6’ncı Filo’yu protesto eylemleri, işçi-köylü eylemleri, Tam Bağımsızlıkçı Mustafa Ke-mal Yürüyüşlerini gerçekleştirdiler.

İnsan olarak doğmuş olmanın hakkını verdiler. Sonlarını düşünmediler. Kıvılcımlı Us-ta’mızın deyimiyle, “Görev yapmada çok iyi biliyoruz; vurmak da vardır, vurulmak da. Hepsi vız gelir ve de gelmelidir.” diyerek mücadele verdiler.

Ve “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye! Yaşasın Marksizm-Leninizm! Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının Kardeşliği! Yaşasın İşçiler, Köylüler! Kahrolsun Emperyalizm! Kahrolsun Faşizm” sloganlarıyla koştular ölümsüzlüğe. Halklarımızın gönlünde ve mücadelesinde de Kahraman olarak yaşamaya devam ediyor-lar.” denilerek üç yiğit devrimcinin halkların bilincindeki yerlerine değinildi.

Ardından HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Adayı Av. Tacettin Çolak da bir açıklama gerçekleştirdi.

Açıklamasına henüz 9 yaşında bir çocukken Denizler’in idamını radyodan dinlediğinde hissettiklerini aktararak başlayan Çolak, Üç Fidan’ın ölüme giderken dahi kararlıca savundukları tezlerinin, haklı mücadelelerinin bugün HKP dışında hiçbir siyaset tarafından sahiplenilmediğini belirterek Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşı’mız, 27 Mayıs Politik Devrimi, ABD-AB Emperyalizmi, Ortaçağcı gericiliğin bayraklaştırdığı türbana karşı duruş gibi birçok konuda Denizler’in savunduklarının bugün HKP tarafından programlaştırıldığını, onların devamcısı olduklarını iddia edenlerin ise bu ilkelere hakaret eder noktaya geldiklerini vurguladı.

Av. Tacettin Çolak konuşmasını, 10 Mayıs günü Soma’da, Soma Katliamı’nı protesto mitingine katılım çağrısı yaparak sonlandırdı.

Ardından eylem ”3 Fidan Yaşıyor HKP Savaşıyor”, “Halkız Haklıyız Kazanacağız”, “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşı’mız”, “Yaşasın Gençliğin Devrimci Mücadelesi” sloganları eşliğinde sona erdi.