Site rengi

Tasarım

Eğitim-İş’li Eğitim Emekçileri 24 Eylül’de iş bıraktı

01.10.2014
778
A+
A-

Eğitim-İş Sendikası 24 Eylül Çarşamba günü eğitimin Ortaçağcılaştırılmasına, yandaş kadrolaşmaya, TEOG karmaşasına, öğretmene rotasyon tehdidine yönelik olarak iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

 

İstanbul:

İstanbul’da iş bırakan Eğitim-İş üyesi öğretmenler saat 12.00’da Sultanahmet Meydanı’nda toplanarak Cağaloğlu’ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğüne doğru yürüyüşe geçti. Coşkulu biçimde atılan “Hırsız, Katil, AKP”, “Öğretmene değil, AKP’ye rotasyon”, “Gün Gelecek, devran dönecek AKP Halka Hesap Verecek” sloganları eşliğinde tamamlanan yürüyüşün ardından Eğitim-İş Genel Merkezinin hazırladığı basın açıklamasını İstanbul şubeleri adına 2 No’lu Şube Başkanı Mehmet Yeşildağ okudu.

 

Ankara:

AKP hükümetinin ülkemizi gericiliğin karanlığına  sürüklerken; bakanlar kurulunda  almış olduğu yönetmelik değişikliği kararıyla gündeme gelen “ortaöğretim kurumlarında kız öğrencilerin derse girerken  başlarının açık olması gerekliliği ibaresi kaldırılmıştır” sıcak gelişmesini  ve daha önce MEB tarafından uygulanan yönetici kıyımı, öğretmene rotasyon, TEOG uygulamalarını protesto etmek amacıyla tüm ülke genelinde eğitim emekçileri (hükümet-sen(!)  üyeleri hariç) üretimden gelen  gücünü kullanarak bir günlük iş bıraktı.

Birleşik Kamu-İş yöneticileri, Eğitim-İş yönetimi ve   yaklaşık 500  eğitim emekçisi 24 Eylül Çarşamba günü saat 11:00’da Güvenpark’ta  toplanarak MEB önüne sloganlar eşliğinde yürüdü.

Yürüyüşün ardından Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir’in hükümetin politikalarını eleştiren ve bu gerici uygulamalara karşı mücadelenin sürdürüleceğini belirten konuşmasıyla  eylem sona erdi.

Eğitim emekçileri iş yerlerine gitmeyerek sendika şubelerine geçtiler.

 

İzmir:

İzmir’deki Eğitim-İş Sendikası üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. “Yandaş Müdüre Yandaş Sendikaya Hayır”, “Karanlığa Geçit Vermeyeceğiz”, “AKP’nin Memuru Olmayacağız” vb. sloganlar coşkulu biçimde haykırıldı.

Daha sonra eğitim emekçileri Konak Pier’e doğru  yürüyüş yapmak üzere yöneldiğinde polis barikatıyla karşılaştılar. Polisin “yürütmeyeceğiz” baskısına rağmen Eğitim-İş üyelerinin kararlılığı sayesinde barikat açıldı. Ve Konak Pier önüne doğru yürüyüş devam etti.

Basın açıklaması yapıldı. Eğitimde yaşananlara ilişkin sloganlarla eylem son buldu.

 

Mersin:

Mersin’de de iş bırakma eylemi coşkulu geçti. Eyleme İmece grubunda yer alan dernekler de destek verdiler. Saat 13.00’da sendika binasının önünden hareket eden yürüyüş korteji saat 13.30’da Mersin Atatürk Evi’nin önüne ulaştı.

Burada yapılan basın açıklamasının ardından sendika binasına kadar sloganlar eşliğinde yürünerek eylem sonlandırıldı.

 

Antakya:

24 Eylül’de Eğitim-İş Genel Merkezinin aldığı karar doğrultusunda Hatay’da iş bırakma ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Antakya, Samandağ, Reyhanlı ve Defne ilçelerinin katıldığı eylemde gerek iş bırakma gerekse de eyleme katılma noktasında katılım azdı. Sayının azlığı torba yasasından çıkan taşeronlaştırma, rotasyon vb. yasalara karşı öfkeyi coşkulu bir şekilde haykırmaya engel olmadı.

Saat 11.00’da toplanılan eylemde davullu, zurnalı, halaylarla sloganlarla basın açıklamasının yapılacağı Yeraltı Çarşısı üstü otobüs durağına doğru yürüdündü ve burada basın açıklaması okundu.

“Bu daha başlangıç mücadeleye devam” denilerek basın açıklaması sonlandırıldı.

Antakya merkezdeki eylem dışında Hatay, Dörtyol ve İskenderun’da iş bırakma eylemine katılım yoğun oldu. İskenderun’da Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim-İş ortak eylem yaptılar.

Bursa:

Eğitim emekçileri Bursa’da da iş bıraktı. İş bırakan öğretmenler saat 12.30’da Şehreküstü Meydanı’nda toplandı. Hazırladıkları, “Bedeli ölüm bile olsa zalime boyun eğmeyin Hz. Ali”, “MEB, IŞİD’din mi kafa koparıyor”, “Çok şükür hırsız evladı değiliz” yazılı pankartları açan sendika üyeleri, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları attılar.

 

Antalya:

Antalya’da iş bırakan Eğitim-İş üyeleri Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. Coşkulu kalabalık Kalekapısı’ndaki Attalos Heykeli’ne kadar yürüdü burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

AKP’nin Ortaçağcı politikalarının teşhir edildiği eyleme Partimiz ve birçok demokratik kitle örgütü destek verdi.

Eğitim-İş’li Halkçı Kamu Emekçileri

ETİKETLER: