Site rengi

Tasarım

Faruk Sur Yoldaş mücadelemizde yaşıyor

04.04.2015
774
A+
A-

 

Konya devrimci ortamının çınarı, yüreği insanlığın kurtuluş mücadelesi ile çarpan gerçek bir devrimci önder olan Faruk Sur Yoldaş’ı ve yine Konya’nın devrimci önderlerinden Sıtkı Saplak Yoldaş’ı bedence aramızdan ayrılışlarının  yıldönümlerinde mezarbaşlarında ve il örgütümüzde yapılan toplantıyla andık.

Faruk Hoca’mız için 14 Mart ve Sıtkı Şaplak Yoldaş için 16 Mart’ta mezarbaşında anmalar gerçekleştirdik.

İşçi Sınıfımızın, kavgada yarımız olan kadın yoldaşlarımızın, aydın gençliğimizin ve bizi bugüne kadar hiçbir anmamızda yalnız bırakmayan Ankaralı  yoldaşlarımızın yoğun katılım gösterdiği anma toplantımız, işçi önderi Mehmet Ünver Yoldaş’ın programı sunumu Faruk Sur, Sıtkı Saplak Yoldaş ve diğer devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Faruk Hoca’mızın hayatını ve mücadelesini Nurgül Kuşçu Yoldaş anlattı.

Faruk Hoca’mız, babası Mehmet Amca Yeni Konya Gazetesi matbaasında işçiyken lise yıllarında  o gazetede muhabir olarak çalışmaya başlıyor. İÜ Edebiyat Fakültesi Fransızca bölümünde okurken bir yandan da Petkim’de çalışmaya başlıyor. Okulu bitirdiği zaman yine Petkim’de işçilik yapmaya devam ediyor. İşçi önderi olan Hoca’mız burada işçi kardeşlerimize önderlik  edip sendikal mücadelede aktif olduğu için isten çıkarılıyor.

Bunun üzerine Konya’ya dönen Hoca’mız, Konya Gazi Lisesinde Fransızca öğretmeni olarak göreve başlıyor. O dönemki öğretmen örgütü TÖB-DER bünyesinde devrimci çalışmalara başlıyor. Ve başta Konya Gazi Lisesi olmak üzere Konya’daki tüm devrimci çalışmalarda aktif görev alıyor. TÖB-DER yöneticiliği yapıyor. Milliyetçi Cephe Hükümetleri döneminde de Hoca’mız sürgün ediliyor.

12 Eylül Faşist Darbesiyle birlikte görevden alınıyor. Bunun üzerine geçimini sağlamak için bir eczanede çalışmaya başlıyor. 12 Eylül Faşizmi döneminde önce TÖB-DER yöneticisi olduğu için gözaltına alınıyor. Sonra Hareketimize yönelik olarak yapılan Devrimci Derleniş operasyonunda gözaltına alınıyor.  Ancak ser verip sır vermiyor Hoca’mız. Gözaltındaki işkencelerden Usta’mıza layık bir öğrenci olarak alnın akıyla çıkıyor.

12 Eylül Faşizmi döneminde bizim hareketimizde bir çöküş olmamış aksine Kıvılcımlı Usta’ya yakışan öğrenciler olarak yoldaşlarımız tam bir direngenlik göstermişlerdir.

Yoldaş’ımız 12 Eylül’den sonra Konya’da Eğit-Sen’in hem kurucusu hem de yöneticisi olmuştur. Bilimli ve bilinçli örgüt adamı olarak tüm görevleri yapan Faruk Hoca dürüst, güvenilir kişiliğiyle kitlelere güven verir ve kitleleri kendine çekerdi. O gerçek bir devrimci bir önderdi, dedi Nurgül Yoldaş.

Sonra sözü İşçi Sınıfı adına Mustafa Şahbaz Yoldaş’ımız aldı.

Tefeci-Bezirgân Sermayenin temsilcisi olan Tayyipgiller iktidarı bugün yasal grevleri ertelemekte, İşçi Sınıfımızın en büyük silahı olan grev hakkımızı yasaklamaya çalışmakta, kıdem tazminatı hakkımızı gaspetmeye çalışmakta, sefalet ücreti olan asgari ücreti daha da düşürmeye çalışmaktadır. İşçi Sınıfımızı taşeron cehenneminde, iş cinayetleriyle katletmektedir. Tüm bunların önüne geçmek; örgütlenmek ve örgütlü mücadeleyle olur, diyerek sözünü tamamladı Mustafa Yoldaş.

Kurtuluş Partisi Gençliği adına konuşan Mustafa Özlük Yoldaş’ımız gençliğin sorunlarını ve çözüm yollarını anlattı bizlere. Eğitim sisteminin bilimsellikten uzaklaştırılarak gericileştirildiğini, okullardan mezun olan gençlerimizin işsizler ordusuna katıldığını belirtti.

Ana konuşmacı olarak Başkanlık Kurulu Üyemiz Gürdal Çıngı Yoldaş’ımız söz aldı.

Gürdal Yoldaş, dünya ve Türkiye’nin güncel konularına değindi. Özellikle Kadınlarımızın toplantıda çokça bulunmasından ve 8 Mart’ın hemen ertesinde olmamızdan dolayı, Türkiye’de Kadın Sorunu üzerinden ülkemiz gerçekliklerini göze batırdı.

Ortaçağcı Tayyipgiller’in ve tüm tarikatların, cemaatlerin kadın cinsiyetimizi her açıdan nasıl sömürdüğünü anlattı.

HKP olarak katılacağımız 2015 Genel seçimlerine bakışımızı ve bu seçimlerde Kadın adaylarımıza verdiğimiz önem konusunda bilgilendirmede bulundu ve kadınlarımızı aktif siyasete çağırdı. Nasıl bir ülkede yaşamak istiyorsanız öyle bir ülke kurmak için Partimizin milletvekili adayı olun, yönetici rol oynayın, dedi Gürdal Yoldaş.

AB-D Emperyalistlerinin başta Ortadoğu Halkları olmak üzere tüm dünyada ve ülkemizde halklara uyguladığı sömürü ve zulümleri somut örneklerle anlatan Gürdal Yoldaş, ülkemizi yöneten Tayyipgiller’in de bu emperyalist haydutlarla işbirliği yaptığını vurguladı.

Halkımızı Allah’la aldatan bu din sömürücülerinin iğrenç içyüzlerini somut örneklerle gösterdi ve gerçek Müslümanlığın bunlarla hiçbir ilgisinin olmadığını anlattı.

Anmamız mücadelemizi daha yükselteceğimiz sözümüzle son buldu.

 

Konya’dan Kurtuluş Partililer