Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş Yurtiçi Kargo’daki İşçi Kıyımını protesto etti

04.04.2015
739
A+
A-

 

Kurtuluş Yolu/İzmir

İzmir’de Yurtiçi Kargo Aktarma Merkezi’nde çalışan Nakliyat-İş üyesi işçilerden 12’sinin işten çıkartılmasının ardından Nakliyat-İş Sendikası, işten çıkartılan işçiler ve ailelerinin de katıldığı bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

2 Nisan Perşembe günü saat 13.30’da İzmir’in Doğanlar Mahallesi’nde bulunan Aktarma Merkezi önüne “Yurtiçi Kargo İşçisi Köle Değildir”, “Davamız Ekmek Davasıdır”, “Yurtiçi Kargo’ya Sendika Girecek Başka Yolu Yok” sloganları eşliğinde bir yürüyüşle gelinerek işyeri önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Sendika adına açıklama yapan Nakliyat-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal bir yıldır sendikanın kargo işyerlerinde örgütlenmeler başlattığını, bu örgütlenme kampanyası çerçevesinde Yurtiçi Kargo İşçilerinin de Nakliyat-İş’e üye olduklarını söyledi.

Yurtiçi Kargo İşçisi sendikal hakkına sahip çıkarak sendikamıza üye olduktan sonra, bunu duyan işveren tek tek odalara çekip baskıyla, tehditle istifa ettirmeye çalışmıştır. Bu da yetmeyince, engelleyemeyince, PTT’ye götürüp e-devlet şifresi alarak kimin üye olup olmadığını tespit etmeye çalışmıştır. Korkuya bakın, kaygıya bakın, paniğe bakın!

Yurtiçi Kargo işvereni ne yaparsa yapsın nafile çaba içerisindedir. Artık Yurtiçi Kargo İşçisi sendikalı olmaya karar vermiştir. Çünkü onlar günde 14-15 saat çalışıyorlar, mesai ücreti ödenmiyor, ödenmeyen mesai ücretleri bordroda ödenmiş gibi gösterilerek devlet de dolandırılıyor. Prim vergisi, sigorta vergisi ödenmiyor, ödenmiş gibi gösteriliyor. Asgari ücretin biraz üzerinde sefalet ücretine mahkûm edilen işçiler üye olduktan sonra 12 işçi arkadaşımız tamamen sendika üyeliği neticesinde işten atılmıştır. Bu arkadaşlarımız baskıya boyun eğmediği için, anayasal hakkına sahip çıktığı için işten atılmıştır, diyen Kopal Nakliyat-İş Sendikası’nın örgütlenme çalışmalarına devam edeceğine vurgu yaptı.

Sözlerini, işçi düşmanlığı yapanlar, işçinin örgütlü gücü karşısında asla başarılı olamayacaklar. Biz kazanacağız. Tüm işçi arkadaşlarımıza sesleniyoruz, kargolardaki bu cehennem kader değil, diye sürdüren Kopal İzmir dışındaki illerde de Yurtiçi Kargo’da örgütlenmelerin sürdüğünü belirtti.

Açıklamanın ardından işyeri girişinde bir süre oturma eylemi yapıldı. Sonrasında eylem, “Yaşasın DİSK, Yaşasın Nakliyat-İş”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” sloganları eşliğinde sonlandırıldı.