Site rengi

Tasarım

Gemlik Meydanında Baskılara, Gözaltılara, Tehditlere Karşın OHAL Yasağı Protesto Edildi

03.10.2016
499
A+
A-

 

 

Gemlik’te Anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olan ve MSC/MEDLOG işvereni tarafından işten atılan üyelerimiz işe geri dönüş mücadelesi için işyerlerinin önünde beklerken Bursa Valiliği’nin ve Gemlik Kaymakamlığı’nın OHAL’i gerekçe göstererek yasaklamaları ve engellemeleri ile karşılaşmışlardır.

Sendikamızda bu gün bu OHAL yasağını protesto etmek için Gemlik Meydanında bir basın açıklaması yapacağını duyurmuş bunun üzerine Bursa İl Emniyet Müdürlüğü ve Gemlik İlçe Emniyet Müdürlüğü dün akşam saatlerinde ve bu sabah faks göndererek yapılmak istenen bu basın açıklamasının OHAL Kanunu’nun 11/m. Maddesi gereği yasak olduğunu bildirmişlerdir.

Sendikamız bütün bu baskılara ve yasaklamalara rağmen 23 Eylül Cuma günü saat 12:00’de Gemlik Meydanında işten atılan üyelerimiz, üyelerimizin eşleri ve çocukları, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, alanda toplandığımızda Gemlik Güvenlik Şube Müdürü bu toplanmanın yasa dışı olduğunu ve  OHAL gereği bu basın toplantısının yasak olduğunu, dağılmamızı aksi takdirde gözaltı işlemi yapacağını söyledi. Bunun üzerine Genel Başkanımız “Biz bu basın açıklamasının yapacağız, sizde gereğini yapın. Burada yasa dışı hiçbir şey yok, işçilerin hak alma mücadelesi vardır” dedi.

Basın açıklaması yapmak için pankartların, dövizlerin açıldığı sırada polis kalabalığa müdahale ederek gözaltı yapmaya başladı. Sendikamız Genel Başkanı, Örgütlenme Daire Başkanımız, Avukatlarımız, üyelerimizi gözaltına almaya çalıştılar. Gözaltına almaya karşı işçiler direnmiş, gözaltına alınanları sahiplenmişlerdir. Tüm işçiler gözaltına karşı direniş göstermişlerdir.  Polis, kitlenin direnişi sonucunda sadece dört kişiyi gözaltına alabilmiştir. Gözaltına alınanlar Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Sendikamız eski üyesi ve Nemtrans Direnişçisi Ayhan Emir  ve Medlog Direnişçisi iki üyemizdir.       

Gözaltılardan sonra toparlanan kitleye hitaben Genel Başkanımız ve Orhan Sarıbal birer konuşma yaparak bu durumu protesto ettiler. Konuşmaların ardından Genel Başkanımız göz altıların serbest bırakılmasını, alacaklarsa da herkesi almalarını, gözaltına alınanlar bırakılıncaya kadar Meydanda bekleyeceklerini belirtti. Kitlenin kararlı bekleyişi sonucunda gözaltına alınanlar serbest bırakıldılar. Gözaltından bırakılanlar sloganlar  ve alkışlarla karşılandı.

Daha sonra üyelerimizle durum değerlendirmesi toplantısı yapıldı.

 

Arkasından 33 gündür grevde olan Petrol-İş sendikası üyelerine destek ziyareti yapıldı.

 

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi