Site rengi

Tasarım

Halkın Kurtuluş Partisi Türk Askerlerinin alenen aşağılanmasına sesiz kalmadı!

03.08.2017
622
A+
A-

Bilindiği üzere 15 Temmuz kanlı kapışmasının yıldönümünde, AKP’giller bir takım anma-kutlama etkinlikleri düzenleme kararı almışlardı. Bu etkinliklerde kullanılmak üzere bir takım farklı görsellere sahip afişler düzenlenerek, “Cumhurbaşkanlığı Himayesinde” ibaresiyle yaygın bir şekilde şehirlerimizde ilan panolarına asılmaya başlanmıştı.

Hazırlanan tüm afişlerde dövülen ve çaresiz şekilde bırakılan asker görüntüleri işlenmiş,  Türk Askeri olarak gösterilen kişiler adeta düşman askeri konumuna sokularak korku ve tedirginlik içinde tasvir edilmişlerdi. Hatta afişte kullanılan bir illüstrasyonda, 1991 yılında Körfez Savaşı sırasında çekilen ağlayan ABD’li bir askerin sureti Türk Askeri yerine konularak, TSK mensubu bir kişi çaresiz, korku içerisinde resmedilmişti.

Merkezi dağıtım ve ulaşım kaynağı “ http://15temmuzetkinlikleri.com/” adresli internet sitesi olan bu görsellerle ilgili Halkın Kurtuluş Partisi, 14 Temmuz 2017 tarihinde suç duyurusunda bulundu.

HKP, Ankara Savcılığına verdiği dilekçeyle, başta Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan olmak üzere bu afişleri basan ve geniş olarak yayımlanmasını sağlayan kişilerin devletin kurum ve organlarını aşağılama ve halkı askerlikten soğutma suçlarından yargılanmasını istedi.

HKP’nin suç duyurusunda; söz konusu afişlerin kullanılmasının 4 Eylül 2003 tarihinde Süleymaniye’de ABD’li askerlerce Türk Askerlerinin başına çuval geçirmesi olayıyla başlayan sürecin devamı olduğu belirtildi. Ayrıca 2006 yılında başlayan “Ergenekon” ve “Balyoz” davaları sürecinde de yargı organları aracılığıyla Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı operasyonlar yapıldığı vurgulanarak, 15 Temmuz 2016 olaylarının ardından da, kalkışmanın gerçek sorumlularının bulunması yerine, aşağılanmış işkence edilmiş askerlerin görüntülerinin servis edildiği ifade edildi. Bu operasyonlarla Türk Ordusu’nun itibarsızlaştırılmak istendiği, Ordu’nun savaş kabiliyetini, vatanı ve halkı savunma kabiliyetini ortadan kaldırmanın hedeflendiği açıklandı.

Suç duyurusuyla ilgili yapılan açıklamada ise; bertaraf edilmiş bir Türk Ordusu’yla “Büyük Ortadoğu Projesi” veya Yeni Sevr sürecinin daha da kolay hayata geçirileceği ifade edilirken, HKP’nin en yurtsever, halksever parti olarak ülkenin güvenliğinden sorumlu kurumların saygınlığının ayaklar altına alınmasına ve moral gücünün dünya nezdinde yok edilmesine sesiz kalmadığı bu nedenle bu suç duyurusunda bulunulduğu açıklandı. 14 Temmuz 2017

Halkçı Hukukçular

ETİKETLER: ,