Site rengi

Tasarım

Kirazpınar’da yıkıma, ranta ve talana geçit vermeyeceğiz!

03.08.2017
1.062
A+
A-

Gebze Kirazpınar Mahallesi’nde Emlak Konut projesi kapsamında 800 hane bulunmaktadır. Şu an ilk etapta 3.Etapla başlanmıştır. 40 hane şu an için ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır. Mahallenin tamamı kamulaştırılması gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Mahallelinin sahibi olduğu ve hala yaşamaya devam ettiği, daha önce imarlı-ifrazlı Tapulu iken imarı iptal edilerek “gecekondu önleme bölgesi ilan edilen” gayrimenkullere Emlak Konut tarafından çok düşük fiyatlar verilmektedir. Emlak Konut, görüşmeler sırasında bölgedeki taşınmazların metrekaresine 800 TL teklif etmiştir. Bu nedenle anlaşma sağlanamamıştır. Ayrıca Gebze Adliyesi’nde  devam eden o bölgeye dahil taşınmazlara ait kamulaştırma dosyalarında metrakaresine 2.000 TL’den az bedel öngörülmemiştir. Bu bölgede henüz daha proje kapsamındaki 2+1 daireler 300.000 TL- 400.000 TL arasında satılmakta olup, mahalleliye taşınmazlarının değerinin verilmemesi hukuk dışıdır.

Emlak Konut, mahalle sakinlerinden bir kısmına metrekaresi 2.000 TL’den fiyat verirken, büyük çoğunluğun arsasını ise çok düşük rakamlarla yok pahasına elinden almak istiyor. Bu da yetmiyormuş gibi, mahalle halkının arsaları daha değersiz bir yere, alt yapı ve kamu hizmetinden daha uzak yerlere kaydırılarak mağduriyetleri daha da artırılmıştır.

Mahalle halkının bu adaletsizliği kabul etmemesi üzerine,  Emlak Konut mahalle sakinlerinin yaşam alanlarını yok ederek baskı yapıyor. Şantiye alanına dönen evlerde toz, çamur ve hafriyat kamyonlarının içinde çoluk çocuk, ağır hastalık geçiren, temiz havada yaşaması gereken hastalar da yaşamını devam ettirmeye çalışıyor. Bu yetmiyormuş gibi, evlerinin önüne hafriyat dökülüyor. Sık sık su, elektrik keyfi olarak kesiliyor ve evleri baskıyla, tehditle yıldırılarak ellerinden alınmaya çalışılıyor.

Emlak Konut yetkilileri ile yapılan görüşmelerde de hiç bir netice alınamamış, tehditle karşı karşıya kalınmıştır. “Polis, zabıta ve jandarma ile gelerek evinizi başınıza yıkacağız, daha ne istiyorsunuz”diyerek tehdit etmişlerdir mahalleliyi.

Tüm bu sorunlar nedeniyle Kocaeli İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma talebi ile başvuru yapılmıştır. Başvuru sonucunda Kocaeli 2. İdare Mahkemesi Esas No: 2016/603 ile ve Kocaeli 1. İdare Mahkemesi Esas No: 2016/1030 ile 02.02.2017 tarihinde Yürütmeyi durdurma Kararı vermiştir. Bu karar Gebze Belediyesi ve taraflara tebliğ edilmiştir.

Fakat halen dur durak bilmeden hukuk, adalet tanımadan mevcut inşaatlar devam etmektedir. Başbakanlık, Kaymakamlık ve Gebze Belediyesi’ne şikâyet etmemize rağmen bu hukuksuzluğa, hukuk ve adalet tanımazlığa karşı hiçbir uygulama ve yaptırım yapılmamıştır.

Hukuksuzluk had safhaya ulaşmış ve Gebze Kirazpınar Mahalle’sinde bulunan evlerin bir kısmı, iki farklı mahkemenin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararına rağmen Gebze Belediyesi ve Gebze Kaymakamlığı tarafından haksız ve hukuksuz bir şekilde 18 Temmuz Salı günü yıkılmıştı. Yapılan başvuru sonucu Kaymakamlık yapılacak basın açıklamasını yasaklamasına rağmen Mahalle Halkı, şanlı bir mücadele ve direniş gösterdi. OHAL’den dolayı yaprak kıpırdamayan bir dönemde ömründe hiç eyleme katılmamış insanlar zabıtanın, polisin ve jandarmanın gazlı, sulu, coplu saldırılarına direndiler. Kadınlar saçlarından tutulup sürüklendi, yine de terk etmediler evlerini, direnişe sonuna kadar devam ettiler. 11 kişiyi gözaltına aldılar. Geride kalanlar yılmadılar, direnişe canlarını dişlerine katarak devam ettiler. Evlerini yıktırmama mücadelesine. Mahallenin imamı camiden direnişe çağırdı halkı, biz dedi, halkız, haklıyız, evlerimizi yıktırmayacağız! Haydi direnişe dedi, haydi…

İşte Kirazpınar Mahalle halkının bu mücadelesi ulusal ve yerel basında ve ana haber bültenlerinde geniş yer buldu. Kirazpınar Halkının Kaymakamlığın yasaklamasına ve OHAL yasaklarına rağmen gösterdiği şanlı direniş yıkımları şu an için durdurdu. Mahalle Halkı şimdi de evlerinin yer aldığı arsalarının ranta ve talana kurban gitmemesi, bölgede geçerli olan rayiç bedel üzerinden Emlak Konut tarafından alınması mücadelesini sürdürüyor.

Bu mücadeleni bir parçası olarak da 21 Temmuz Salı günü, Kirazpınar’da CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, DİSK/Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Nakliyat-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal, TMMOB Gebze bileşenleri, Gebze’de Şubesi bulunan sendikaların temsilcileri, Halkın Kurtuluş Partisi, CHP ve HDP’den temsilcilerin katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısı Nakliyat-İş Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Kopal, Kirazpınar halkının mücadelesini selamlayarak yaşanan süreci anlattı. Kirazpınar Mahalle Halkının mücadelesinin her zaman yanında olduklarını vurguladı.

Basın açıklamasında bugüne kadar yaşanan süreç özetlenerek, yılmadan, usanmadan bu haksız ve hukuksuz yıkıma, ranta ve talana karşı mücadele edeceğiz, dendi. Bütün yargı kararlarına rağmen hukuksuz bir şekilde Gebze Belediyesi ve Gebze Kaymakamlığı tarafından kendilerine tebligat yaptıktan 3 gün sonra apar topar bir kısım evlerin yıkıldığı bildirildi. Barınma haklarının elinden alındığı, çoluk çocuk ve baktıkları hayvanlarıyla sokakta kaldıklarını aktardı.

Mahalleden bir kadın, evimde iki aylık bebeğim varken evimiz yıkmaya çalıştılar, saçlarımdan sürüklediler, dedi.

Bir başka mahalleli kadın, Müslümanlıkta böyle zulüm var mı? Bunların zalimliği arşa dayandı, dedi.

Konuşan kadınlardan bir diğeri: “Bugüne kadar biz hep Cumhurbaşkanını ve Belediye Başkanını desteklemiştik, ama onlar bin bir zorlukla yaptığımız evimizi başımıza yıkmaya çalıştılar. Birilerini biraz daha fazla zengin etmek için yapılan bu zulmü kabul etmiyoruz”, diye konuştu.

Eşi kanser hastası olan ve evinin bir odası yıkılan Emine Gönülaçar, “eşim bunlardan habersiz hastanede yatıyor. İki kızım var, başımızı sokacağımız bir evimiz vardı. Kızlarım evin içindeyken evin bir kısmını yıktılar. Eşim hasta dememe rağmen yalan söylüyorsun, dediler, bu zulmü yapmayın dedim, hiç dinlemeden bin bir emekle yaptığımız evimizi, meyvelerini komşularımızla paylaştığımız güzelim ağaçlarımızı yıktılar, geçtiler. Vicdansızlar.”

İki yetim torununa bakan yaşlı teyze de;bu çocukları büyütürkenbüyük zorluklarla yaptığımız evimizi yıktılar. Bizi evsiz bıraktılar. Vicdansızlar, Allah korkusu olmayan vicdansızlar, diye haykırdı.

Ulusal medyanın ana haber bültenlerine konu olan mahallenin gönüllü imamı Osman Yılmaz, Sela verdiğim için, direnişe çağırdığım için gözaltına alındım. Bu davamda sonuna kadar kararlıyım. Birlik beraberlik içerisinde mücadele edeceğiz, diye konuştu.

Bir başka mahalleli, “başından beri Nakliyat-İş Sendikası bize destek verdi. Hep yanımızda oldu, yıkım için gelindiğinde Nakliyat-İş Sendikası yöneticileri öncülük yaptığı için en fazla darp edilen ve kelepçelenerek gözaltına alınan onlar oldu. Onlarateşekkür ediyoruz bütün mahalleli olarak, minnettarız. Onlar olmasaydı bugün evlerimizin tamamı yıkılmış olacaktı.”

15 yaşındaki Dilan Oğur, “21 Temmuz Salı günü bize terörist muamelesi yaptılar. Ben bir öğrenciyim, babamı, amcamı, buradaki herkesi kadın erkek ayırt etmeden copladılar. Ne için? Birilerinin daha fazla kar elde etmesi için. Benim babam 13 yaşından beri inşaatlarda çalıştı, bu evi yapabilmek için. Evimizin yıkılmasına izin vermeyeceğiz.”

60 yaşındaki şeker hastası teyze de, “benim eşim 60 yaşında ve hala çalışıyor. Ben ayağımda kara lastikle geziyorum. Başımızı sokacak bir evimiz var, onu da elimizden almaya çalışıyorlar. Bu yaşımda tapulu evimi yıktırmamak için gaz yedim, cop yedim, devletimiz bize zulmetti. Ne yaparlarsa yapsınlar, evimize sahip çıkacağız.”

Mahalle halkının konuşmalarından sonraMilletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal ve Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, Meclis’te Gebze Kirazpınar’da yaşanan sorunları gündeme getirdiğini, bir heyetin görüşmeler yapmak üzere Meclis’e geleceğini, Kirazpınar mahalle halkının mücadelesini desteklemeye devam edeceğini bildirdi.

Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da sendika olarak Kirazpınar mahalle sakinlerinin haksız ve hukuksuz bir şekilde evlerinin yıkılmasına karşı verdikleri mücadelenin yanında olduklarını, mücadelelerinin haklı ve meşru bir mücadele olduğunu bildirdi. Barınma haklarının ellerinden alınmasına karşı, mahallelerindeki bu hukuksuz yıkıma, ranta ve talana karşı mücadeleye etmeye devam etmek gerektiğini, hatta yıkılan evlerin yeniden yapılmasının en meşru hakları olduğunu bildirdi. Nakliyat-İş Sendikası’nın her zaman Kirazpınar mahalle sakinlerinin yanında olduğunu ve olacağını, haklı mücadelelerinin kazanacağına inandığını vurguladı.Kirazpınar Mahallesinden diğer kitle örgütlerinin temsilcileri de birer konuşma yaptı.

Basın toplantısının sonunda Kirazpınar Mahalle sakinleri yaşanan bu haksız ve hukuksuz yıkımlara karşı yılmadan, kararlıca mücadeleye devam etme sözü verdiler. “Yıkıma, Ranta, Talana Geçit Vermeyeceğiz!”, “Direne Direne  Kazanacağız!” sloganlarıyla toplantı sona erdi. 21.07.2017

 

Gebze Kirazpınar Mahalle Halkı