Site rengi

Tasarım

HKP, Ermenek davasının takipçisi

07.07.2015
582
A+
A-

28 Ekim 2014 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden faciasıyla ilgili yapılan yargılamaya bugün devam edildi. Ermenek Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasına bir kısım sanıklarla ölen madencilerin yakınları katıldı. Savcılıkça düzenlenen iddianamede, aralarında madeni işletenlerle, sorumlu mühendislerin olduğu 16 sanık taksirle ölüme sebebiyet vermekle suçlanıyor.

Sabah 9.30’da başlayan duruşmada aralarında madeninin ruhsat sahibinin olduğu 3 sanığın ifadesi alındı. Başka illerde bulunan sanıkların video sistemiyle ifadelerinin alınmasının ardından duruşmaya ara verildi.

Mahkemece verilen ara sonrasında Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri yapılan yargılamayla ilgili adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Parti adına HKP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Halil Ağırgöl’ün yaptığı açıklamada yapılan yargılamada gerçek sorumluların yargılanmadığı, gerçekte dönemin Başbakanı, Çalışma Bakanı ve Enerji Bakanının da bu ölümler nedeniyle yargılanması gerektiği ifade edildi. Ayrıca günde ortalama beş işçinin yaşamını yitirdiği ülkemizde bunun kaderle açıklanamayacağı, işçilerimizin sırtında yükselen kanlı bir ekonomik sistemin var olduğu vurgulandı.

6 Temmuz günü Manisa’da meydana gelen ve 15 tarım işçisinin öldüğü trafik katliamına da değinilen açıklamada Parababalarının bitmeyen kậr hırsı nedeniyle bu tür iş katliamlarının her daim Türkiye’de yaşandığı belirtildi.

Açıklamada, HKP’nin en başından beri Ermenek’te meydana gelen bu acı olayın takipçisi olduğu ve gerçek sorumluların ortaya çıkarılmasına kadar da bu davanın takipçisi olacağı belirtildi. Halkın Kurtuluş Partisinin bu katliamlara karşı mücadele verdiği ve gerçek halk iktidarı kurulana kadar bu mücadelenin devam edeceği vurgulandı.

Ölen madenci yakınlarının da destek verdiği basın açıklaması partililerin “Ermenek Halkı Yalnız Değildir”, “Halkız Haklıyız Kazanacağız” sloganlarıyla sona erdi. 07/07/2015

Konya’dan

Halkın Kurtuluş Partililer