Site rengi

Tasarım

HKP’den İzmir’deki Sıkıyönetim Yasaklarına İptal Davası

10.03.2015
562
A+
A-

Kurtuluş Yolu / İzmir

İzmir Valiliğinin siyasi partiler, dernekler, sendikalar ile kamu binaları çevresinde basın açıklaması yapılmasını yasakladığı kararına karşı HKP İzmir İl Örgütü, İdare Mahkemesi`ne dava açtı.

HKP İzmir İl Örgütü 10 Mart Salı günü saat 11.30’da, 3 Mart tarihinde alınan ancak 9 Mart’ta basında yer almasından sonra ortaya çıkan kararı tanımadıklarını söyleyerek Bayraklı Adliyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra İdare Mahkemesine iptal edilmesi için dava açtı.

HKP İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak “Davalı Valiliğin İzmir’de her yerde her şeyi yasaklayan dava konusu kararı; yetki, şekil, sebep, amaç yönlerinden Anayasa’ya, yasalarımıza, usule ve etik değerlerimize kökten aykırıdır. Temel insan hak ve özgürlükler valilik kararlarıyla, bakanlık genelgeleriyle ortadan kaldırılamaz.” dedi.

“Siyasi partilerin önünde, sendikalarda, derneklerde, adliyelerde, belediyelerde, yol güzergahlarında yürüyüş ve toplantı yapılamayacağı, basın açıklaması yapılamayacağı yönünde yasak getirilmiştir. Soruyoruz Vali’ye; gerçekten bu yasak uygulandığında İzmir’de düşünceyi açıklama özgürlüğünü kullanacak insanlar havada mı yapacak, denize mi çıkacak. Denizi unutmuş. Denizde teknelerle yapılacak açıklamayla ilgili bir yasak koymamış. Böyle bir açıklama özgürlüğü mü tanıyor halka?” diyerek valiliğin sıkıyönetim yasaklarını tanımadıklarını belirten Av. Çolak, bu yasakları, hükümetin ve şu an devlet başkanlığı makamındaki kişinin halkından korkan, yabancılaşan anlayışının ürünü olarak gördüklerini belirtti.

Açıklamanın ardından İdare Mahkemesine gidilerek kararın iptal edilmesi istemiyle dava açıldı.