Site rengi

Tasarım

İzmir Fatih Mehmet Ortaokulu öğrencileri: Okuluma dokunma!

26.06.2016
775
A+
A-

 

İzmir Konak ilçesindeki 1. Kadriye Mahallesi’nin tek Ortaokulu, İmam Hatibe dönüştürülüyor. Çocuklarının imam değil bilim insanı olmalarını isteyen veliler, bu karardan dönülmesini istiyor.

İzmir’deki okulları imam hatibe dönüştürme yolunda kararlı adımlar atan Milli Eğitim Bakanlığı, vatandaşların tepkisini çekmeye devam ediyor. Kentin birçok ilçesinde alınan dönüşüm kararına Konak 1.Kadriye Mahallesi de eklendi. Mahallede yalnızca bir ortaokul olduğunu ve onun da imam hatibe dönüştürülmek istendiğini vurgulayan mahalle sakinleri, kararın bölgenin sosyal dokusuna bile aykırı olduğunu belirttiler.

Fatih Mehmet Ortaokulu önünde bir araya gelen öğrenciler ve veliler, bilimsel eğitim istediklerini haykırdı. Yaşanacak sorunlara dikkat çeken öğrenci velilerinden, HKP Konak İlçe Başkanı Adnan Gürcan Dalıcı, “Eğitim sistemimize dokunmayın. Bizim çocuklarımızın sadece imam değil, mühendis, doktor, avukat da olmasını istiyoruz. Bilimsel, laik eğitim veren yerlerde gençlerimizi yetiştirmek istiyoruz. Bu kadar kalabalık nüfusun olduğu yerde yalnızca bir tane Ortaokul var. Gelir düzeyi bu kadar düşük olan yerde bu insanlar çocuklarını nasıl farklı okullara gönderecek? Yemeğe ekmeğimizi zor buluyoruz, servis ücretlerini nasıl karşılayacağız?  Bu işe karar verenler kendi çocuklarına özel okullarda, yurtdışında eğitim aldırıyor” dedi.

Mahallelerden toplanan imzalar, daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğüne verilecek. Ayrıca change.org sitesinden de imza kampanyası devam ediyor. (https://www.change.org/p/konak-ilçe-milli-eğitim-müdürlüğü-konak-fatih-mehmet-ortaokulu-imam-hatip olmasin)

Öğrenci velileri ve Kadriye Mahallesi halkı adına açıklama yapan velilerden Taha Özer ise, kararın kendilerine bildirilmediğini söyledi, uygulamadan vazgeçilmesini istedi.

Özel, şöyle konuştu: “İzmir Valiliği’nin ‘olur’ yazısı ile okulumuz İmam Hatibe dönüştürülecek. Bizler öğrenci velileri olarak bu uygulamanın durdurulmasını istiyoruz. Bölgede başka bir okul yok. Bu bizleri seçeneksiz bırakacak. Bilimsel ve laik eğitime devam edebilmeleri için çocuklarımızı daha uzak okullara servisle göndermek zorunda kalacağız. Bu durum bizi ekonomik olarak mağdur edecek. Okulumuzun dönüştürülmesi, bölge halkı ile konuşulmadan, tepeden inme bir karar olarak dayatıldı. Bu karar, mahallemizin sosyal dokusuna da uygun değil. Bu nedenlerle okulumuzun dönüştürülmesine karşı çıkıyoruz” diye konuştu.

Veliler ve öğrenciler “İmam Hatip İstemiyoruz”, “Okuluma Dokunma” sloganları attıktan sonra eylemlerini sonlandırdı. 13.06.2016

 

Halkın Kurtuluş Partisi

İzmir İl Örgütü