Site rengi

Tasarım

Kolin İnşaat’ın usulsüz uygulamasına karşı çıkan Liman Başkanı görevden alındı

01.08.2016
1.968
A+
A-

 

 

Kolin İnşaat, Soma’da yaptığını Foça’da yaparak doğa katliamına devam ediyor. Bu hukuksuzluğa karşı gelen Aliağa Liman Başkanı sorgusuz sualsiz görevden alındı.

 

Foça’da usulsüz olarak ÇED raporu alınmadan yapılmak istenen sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma terminali, halkın tepkisine yol açtı. Foça ve Yeni Foça’da örgütlenen halk, Kolin İnşaat’ın usulsüz uygulamalarını idari kısımda ve kamuoyunda dile getirmeye başlayınca, Aliağa Liman Başkanı, Kolin İnşaat’tan uygulamayı yasallaştırmasını aksi takdirde durduracağını belirtince, “Yukarıdan” gelen emirle görevden alındı.

Şimdi soruyoruz yetkililere:

Devleti kim yönetiyor, Kolin İnşaat mı yoksa Bakanlık mı?

Kolin Şirketine bağlı Etki Liman İşletmelerinin deniz içinde dolgu ve iskele inşaatı yapması ile ilgili izin belgelerinin Liman Başkanlığına sunulmasının istenmesi suç mudur?

Bu işlemler yerine getirilmez ise soruşturma başlatılacağının şirkete duyurulması ile ilgili yazı Etki Liman İşletmesi’ne ulaşmadan yıldırım hızıyla Liman Başkanı Behlül Karataş’ın görevden alınması doğal mıdır?

Bu işlem sonuçlanmadan liman içine kazık çakma işlemlerinin ruhsatsız olarak devam etmesi suç değil midir?

Bu konuda açılan kamu davası sonuçlanmadan hukuk tanımaz Kolin Şirketi izinsiz çalışmasını sürdürüyor. Dayandığı güçler eğer Liman Başkanı’nı görevden alıyorsa bu emri verenlerin koltukta oturmaları meşru mudur?

Bizce değildir. Liman Başkanı görevine dönmeli ve çalışmalar durdurulmalı, ruhsat alınması beklenmelidir.  Bu konuda çalışma yapıp şikâyetçi olan ve tutanak tutturarak konunun Kaymakamlığa ve Liman Başkanlığına getirilmesini sağlayan, bu konuda mücadele veren Yeni Foça Forumu’nu çevreye ve doğaya duyarlılığından dolayı kutlamak gerekir.

 

Soma köylüleri Kolin İnşaatı çok iyi tanırlar

 

Bu kadar önem verilen, uğrunda bürokratların sürgün edildiği sıvılaştırılmış gazı tanıyalım:

“LNG NEDİR?

“Doğalgaz atmosferik basınçta yaklaşık olarak eksi 162°C’nin altındaki sıcaklıkta soğutulduğunda sıvı hale geçer ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) olarak adlandırılır. Bir birim hacim LNG buharlaştırıldığında yaklaşık olarak 600 birim hacim doğal gaz elde edilir. Bu sayede yüksek miktarlarda doğal gaz düşük basınçlar altında saklanabilmektedir. Soğutularak LNG’ye dönüştürülen yakıt, özel gemilerle Terminallerde soğuk ortamda sıvı olarak korunur. Ulusal gaz şebekesinin ihtiyacına göre tekrar gaza dönüştürülerek sisteme verlir.”

Avrupa’nın sıvılaştırılmış gaz yani LNG konusunda dördüncü ülke olan Türkiye’de Aliağa’daki işlemlerin bir an önce bitirilmesi, ruhsata, ÇED raporuna takılmaması konusunda ayak direyen, kamu çıkarını savunan bir Başkan, Kolin İnşaat ve yandaşları için ayak bağıdır, kurtulmak gereklidir. Gereğini yaptılar.

Biz biliyoruz ki Kolin’in suç karnesi giderek çoğalıyor. İşte örnekler;

“O Firmalar AKP ile İçli Dışlı” yazısında Kolin İnşaat’tan şöyle söz ediliyor. Okuyalım:

“İstanbul’da yapılması planlanan üçüncü havalimanı ihalesini kazanan Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon-Kolin Ortak Girişim Grubu’nun AKP’yle içli-dışlı oldukları ve başka ihalelerde de yan yana geldikleri ortaya çıktı. Dünyanın en büyüğü olacak ve 2018 yılında hizmete açılacak olan İstanbul’daki dev havalimanı ihalesini alan Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon-Kolin Ortak Girişim Grubu’nun daha önce de başka ihalellerde yan yana geldiği ortaya çıktı. Yusufeli Barajı ve Hidro Elektrik Santral (HES) Projesi ihalesini kazanan Limak-Cengiz-Kolin Ortak Girişimi ayrıca, BEDAŞ’ın TEDAŞ’a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesini de almıştı. İstanbul’daki 3. Havalimanı ihalesini alan firmaların ortak özelliği ise, AKP’ye yakın olmaları.

“Kolin İnşaat’ın ismi 2007 yılında, firma sahiplerinden Celal Koloğlu’nun akaryakıt kaçakçılığı sebebiyle gözaltına alınmasıyla duyuldu. Ancak firma kısa sürede AKP ile yakınlaşarak imajını düzeltti. Öyle ki, Kolin’e ait Kolin Otel birçok kez AKP’nin toplantılarına ev sahipliği yaptı. Şirketin dışa açılımının en büyük kaynağının Erdoğan’ın Ortadoğu hamleleri olduğunu dile getiren Naci Koloğlu, “Başbakan’la yükselişe geçtik. One Minute olayından giremediğimiz bazı ihalelere girmeye ve almaya başladık” değerlendirmesinde bulundu “ (5 Mayıs 2013 tarihli Gerçek Gündem )

22 Mayıs 2015 tarihinde Youtube’da yayımlanan bir videoda şöyle diyor:

“17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna adı karışan şirketlerden Kolin inşaat iş ortaklığının yaptığı Hamzadere Barajı’nda göçük meydana geldi, 6 işçi toprak altında kaldı.”

Ve ne yazık ki kurtarma çabalarına rağmen Gaziantepli bir işçiyi kaybettik.

www.haberler com.”da verilen videoda ise Edirne Valisi “Şirketin vebali yok, Devlet Su İşlerinin vebali yok.” diyor. Sonra da “taşkında bunlar oluyor” diyor.

Edirne’deki baraj inşaatında meydana gelen ölüm olayında iş güvenliğinin yetersiz olduğu gerçekken Vali Şirketi böyle savunuyor.  İşte AKP’gillerdeki vali örneği. Şirketlere toz kondurmayan vali.  Kolin şirketinin eli uzun ama sabıkası bitmiyor. Gördüğümüz gibi eline işçi kanı da bulaştı.

Sırada Soma var. Yırca Köylüleri Kolin’i unutmadı. Termik Santral yapmak için 6000 zeytin ağacını kökleyen Kolin Şirketinin doğa düşmanı tavrını en iyi onlar biliyor. Çünkü onlar zeytin ağaclarını korumak için Kolin Şirketinin özel güvenliklerinden dayak yediler. Danıştay, Termik Santralin oraya kurulmasına izin vermedi. 6000 zeytin ağacı kesildiği ile kaldı. Köylüleri döven özel güvenlik elemanlarının işine son verildi. Soma köylüleri Kolin İnşaatı çok iyi tanırlar.

Sırada Aliağa-Foça-Yeni Foça Halkı var. Onlar da verdikleri mücadele ile Kolin Şirketinin ne olduğunu, nasıl kaçak iş yaptığını ve kimlerden güç aldığını gördüler. Ama yetiyor mu?

Yetmiyor. Güç AKP’giller’de. Onlar da yetişiyorlar yandaşlarına hemen. Foça Halkı daha doğrusu Bakırçay Havzası Halkı da Kolin’in hukuk tanımaz tavrını yaşayarak gördü.

Ama ne yaparlarsa yapsınlar yaptıkları yanlarına kalmayacak. Foça Halkı örgütlü mücadele ile Çevresine, Doğasına ve Toplumuna sahip çıkıyor, çıkacak.

Nerede bir haksızlık varsa orada AKP’giller ve yandaşlarının olduğunu görüyoruz. Yandaş Holdingler hukuk tanımaz tavırlarını yukarının desteğiyle sürdürüyorlar. Ama unutmasınlar ki, gelecek haklıların olacaktır. Çektirdikleri zulüm mutlaka sona erecek, örgütlü halk kazanacaktır.

Yürekli Başkanı halkın çıkarlarını koruduğu ve Kolin gibi bir yandaş şirketin usulsüz uygulamasına karşı direndiği için kutluyoruz. Selam olsun yiğit insanlara.

Halkın Kurtuluş Partisi bu haksızlığın ve doğa düşmanlığının takipçisi olacaktır.

 

İzmir’den Bir Yoldaş