Site rengi

Tasarım

29 Ekim: İkinci Kurtuluş Savaşımı’zın Cumhuriyetle taçlandığı gün

30.10.2016
593
A+
A-

Mücadele azmimizle ve tüm kararlılığımızla 29 Ekim’e sahip çıkıyoruz

Halkın Kurtuluş Partisi, her zaman olduğu gibi 29 Ekim’de alanlardaydı. Ankara, İzmir ve İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz eylemlerimizle Cumhuriyetin kazanımlarını koruyacağımızı, Laik Cumhuriyete sahip çıkacağımızı tüm kararlığımızla gösterdik. Birinci Kurtuluş Savaşı’mızın önderi Mustafa Kemal’in en güzel sözüyle, en yakışan sloganımızla Anıtkabir’deydik, İzmir’de Konak, Alsancak, Karşıya’daydık ve İstanbul’da Galatasaray Meydanı’nda haykırdık: “Bağımsızlık Benim Karakterimdir”, “Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız”, “Ne ABD Ne AB Tam Bağımsız Türkiye.”

 29-ekim-ank1

 

Ankara

İkinci Kurtuluş Savaşçıları’nın coşkusu yansıdı alanlara

29 Ekim Kutlamasına katılan herkesin, önünde fotoğraf çektirmek için kuyruğa girdiği, Kalpaklı Mustafa Kemal’in resminin olduğu, “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” yazılı pankartımızla, aynı içerikteki bayraklarımızla, HKP olta bayrağımızla Anıtkabir’deydik.

Anıtkabir’e giden Aslanlı Yol’da, “Katil ABD Ortadoğu’dan ve Ülkemizden Defol” sloganlarımızla, halkımıza ulaştırdığımız bildirimizle, bu ülkenin İkinci Kurtuluş Savaşçıları, Halkın Kurtuluş Partililer olarak buradaki kitleye coşkumuzu yansıttık, 29 Ekim Kutlamalarına katılan Yurtsever-Emekçi Halkımıza. Etkilendi halkımız; Birinci Kuvayimilliyeci atalarının coşkusunu, mücadelesini, kararlılığını, özverisini, yiğitliğini devam ettiren İkinci Kurtuluş Savaşçıları HKP’lilerden. Alkışlarla, sloganlarla ve çoğu zaman korteje gelip katılarak destek verdiler Halkın Kurtuluş Partililere.

Ankara’da kutlamalar, 29 Ekim’de Cumhuriyet’in ilan edildiği Ulustaki Birinci Meclisin önünde başladı. Burada toplanan kalabalık, Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızın önderi Mustafa Kemal’in naşının olduğu Anıtkabir’e doğru yürüyüşe geçti.

AKP’giller’in 29 Ekim kutlamalarına katılımı düşürmek için bütün çabalarına, günler öncesinden terörize edip Ankara’nın neredeyse her tarafını bariyerlerle kapatmalarına, sosyal medyadan, yandaş basından, ta Washington’dan bombalar patlayacak bağırtılarına rağmen Ankara Halkı, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına 5 bini aşan bir sayıyla katılım gösterdi.

AKP’giller’in ve büyük patronunun, Birinci Kurtuluş Savaşı’mızın önderlerini ve kazanımlarını karalamalarına, onları yok saymalarına, aşağılamalarına rağmen Halkımız Cumhuriyete ve onun Kurucu Önderlerine sahip çıkıyor. Evet, katılım yüz binlerle ifade edilmese de Halkımız 29 Ekimlerde, 10 Kasımlarda, 23 Nisanlarda, 19 Mayıslarda alana inmekten çekinmiyor ve laiklik düşmanı gericilere nefretini haykırıyor.

Halkımız, Antiemperyalist, Antişovenist, Antifeodal bir mücadeleyi zaferle taçlandırıp, Birinci Kurtuluş Savaşı’mızı mantıki sonucuna ulaştıracak, İkinci Kurtuluş Savaşı’nın önderliği Tarihen omuzlarına yüklenmiş Halkın Kurtuluş Partililerle buluştuğu zaman, Genel Başkan’ımızın dediği gibi bizleri anladığı zaman bu ülkede geriye gidiş duracak, ileriye, güzele, huzurlu ve mutlu günlere yürüyüş başlayacaktır. Yiğitlikler, dürüstlükler, doğruluklar hareketiyle buluştuğu zaman halkımız, işte o zaman AB-D Emperyalistleri ve yerli satılmışlar, yeryüzünün gelmiş geçmiş bütün zalimlerinin, insanlık düşmanlarının, halklar tarafından atıldıkları çöplükteki yerlerini onursuzca alacaklardır.

 29-ekim-izmir-3

İzmir

29 Ekim’i İzmir’de coşkuyla kutladık

Usta’mızın dediği gibi “”Cumhuriyet’in başlıca hikmeti vücudu, Saltanatı ve Emperyalizmi yok etmektir.” Emperyalizme ve Ortaçağcı Gericiliğe karşı verilen Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın zaferle taçlandığı gün olan 29 Ekim ülkemizde AKP’giller’in bütün engelleme çabalarına ve düşmanca tavırlarına karşı halkımızın coşkulu kutlamalarına sahne oldu.

İzmir’de 28 Ekim gününden başladı Cumhuriyet kutlamaları. 28 Ekim akşamı Konak Meydanı’nda Mustafa Kemal’in konuşmalarının yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. HKP İzmir İl Örgütü olarak biz de üzerinde Antiemperyalist Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın önderi Mutafa Kemal’in kalpaklı portresi ve “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” yazılı pankartımız ve flamalarımızla katıldık. “Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Demokratik Laik Tam Bağımsız Türkiye” sloganlarımız eşliğinde alana giriş yaptığımızda halkımızın yoğun ilgisi ve alkışlı desteğiyle karşılandık. Etkinliğin ardından 29 Ekim bildirilerimizi dağıttık.

29 Ekim günü de saat 14.00’da Karşıyaka İzban önünde toplandık. “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız”, “Şeriat Ortaçağdır”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi” sloganlarımız eşliğinde Karşıyaka Çarşı boyunca yürüyüş yaparak Çarşı girişinde basın açıklaması gerçekleştirdik.

Basın açıklamamızı Partimizin İzmir İl Başkanı ve Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak yaptı.

Çolak, açıklamada Birinci Kurtuluş Savaşı’mızın emperyalist yedi düvele ve onların uşakları olan Ortaçağcılara karşı bin bir olumsuzlukla, yokluk içinde kazanıldığını belirterek, sonrasında kapıdan kovulan emperyalistlerin bacadan girdiğini, şimdilerde ise ellerini kollarını sallayarak vatanımızda cirit attığını söyledi. Bu nedenle 29 Ekim’in Kuvayimilliye bayrağını yükseltme mücadelesi günü olduğunu vurgulayan Çolak, Mustafa Kemal’in “Gençliğe Hitab”sinden alıntılar yaparak, Hitabe’deki uyarılarının tamamının gerçekleştiğini söyledi.

Tacettin Çolak artık yapılacak tek şeyin; Antiemperyalist, Antifeodal, Antişovenist İkinci Kurtuluş Savaşı vermek olduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Eylem “Halkız Haklıyız Yeneceğiz”, “Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekle” sloganları ve İzmir Halkının alkışları eşliğinde sonlandırıldı.

Yine akşam saatlerinde ise Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan fener alayına katılarak Gündoğdu Meydanı’na ulaştık. Burada da bildirilerimizi dağıttık ve sloganlarımızı tüm coşkumuzla haykırdık.

 29-ekim-ist2

İstanbul

Emperyalistleri ve yerli hainleri defedeceğiz

Bugün 29 Ekim. Emperyalizme karşı savaşımızın kesin bir zaferle taçlandırıldığı gün. O günkü düşmanlarımız emperyalist yedi düvel ve işbirlikçi vatan hainleriydi. O düşmanları Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşımız ile bu topraklardan atmıştık. Ama o gün kovduğumuz düşmanlar bugün kılıf değiştirerek, Yeni Sevr’i hayata geçirmek için yeniden karşımıza dikildiler. Ama nasıl ki Birinci Kurtuluş Savaşçıları onları vatanımızdan defettiyse, bugün de biz İkinci Kurtuluş Savaşçıları, emperyalistleri ve onlarla işbirliğine girmiş yerli hainleri vatanımızdan defedeceğiz.

İşte bu inanç ve kararlılıkla biz de Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul Örgütü olarak bugüne sahip çıkmak adına Galatasaray Lisesi önünde eylemimizi gerçekleştirdik.

Özellikle AKP’giller’in Laik Cumhuriyet’e karşı saldırılarının en yoğun olduğu bugünlerde 29 Ekim’e ve Mustafa Kemal’e sahip çıkmanın önemini eylemimizle bir kez daha vurguladık.

İçinden geçtiğimiz sürecin değerlendirmesini ve gerçek çözümü ortaya koyduğumuz bildirimizi İl Başkanımız Av. Pınar Akbina okudu.

Coşku ve ilgiyle gerçekleşen eylemimiz “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “Yaşasın 29 Ekim”, “Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşı’mız” sloganlarıyla sona erdi.