Site rengi

Tasarım

Nakilyat-İş’ten: Tüm engellemelere, tüm baskılara rağmen her yer Reysaş her yer Direniş!

04.02.2019
714
A+
A-

76 gündür kar kış demeden, soğuk, yağmur çamur demeden işi, ekmeği, onuru ve sendikal hakları için direnen Eskişehir Reysaş Direnişçileri Hilton Oteli’nin önünde Direnişe başladı.

Direnişçi işçiler Nakliyat-İş öncülüğünde sürdürdükleri mücadelelerini iki yerde devam ettirecekler. Geçen hafta Genel Başkan’ımız, yaptığı açıklamada Hilton Oteli ve Reysaş’a bağlı bütün işyeri ve işletmelerin Direniş alanı olacağını belirtmişti. Bugünkü eylemle ise bu karar hayata geçirilmiş oldu.

Eskişehir’de yapılan eyleme Reysaş Direnişçileri, aileleri ve çocukları, Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Örgütlenme Daire Başkanımız Erdal Kopal, Eskişehir Anadolu Şube Başkanı Ali Özçelik, Eskişehir’de örgütlü olduğumuz Sarp Havacılık İşyeri Temsilcileri katıldı.

Basın açıklamasına Birleşik Metal-İş Sendikası, Genel-İş Sendikası, KESK’e bağlı sendikaların yönetici ve üyeleri ile birlikte çeşitli halk örgütleri de katılarak eyleme destek verdiler.

Nakliyat-İş öncülüğündeki eylem için bir araya gelen kitle kortej oluşturarak işverenin işçi ve sendika düşmanlığını, bu hak hukuk tanımaz tavrını protesto etmek ve kamuoyuna duyurmak için Eskişehir’de Reysaş Holding’in kuruluşu olan Hilton Garden İnn Otel’in önüne gitmek istediler. Ancak Emniyet güçleri kortejin önünü keserek yürüyüşe izin vermeyeceğini, ayrıca Hilton Otel’in önünde de basın açıklaması yapılmasına müsaade etmeyeceklerini belirtti. Emniyet ayrıca kitleye yakın bir yerde çevik kuvvet ve TOMA’yı hazır bulundurdu. Zaman zaman caddenin trafiğe kapatılmasına da müdahale etmek isteyen Emniyet güçleri ile yapılan ve yaklaşık 1 saat devam eden  tartışmaların ardından basın açıklaması gerçekleştirildi. İşçiler de emniyet güçlerine tepki göstererek aylardır Direnişte olduklarını, anayasal haklarını kullandıkları için işten atıldıklarını, ancak Emniyetin patronları koruduğunu, işçinin hakkını korumadığını belirttiler.

İlk olarak Hilton Otel’e yakın bir yerde kaldırımda eyleme dayanışma amacı ile katılan Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan bir açıklama yaptı. Alkan, Reysaş İşçilerinin anayasal haklarını kullanarak Nakliyat-İş Sendikası’na üye olduklarını, ancak işverenin işçileri işten attığını ve aylardan beri Direnişte olduklarını belirterek, özellikle okulların açıldığı bu günlerde işten atılan işçilerin çocuklarının haklarının korunmadığını, paralı hale gelen eğitim sisteminin bu çocuklardan da aidat istediğini, anayasal haklarını kullanan işçilerin haksızlığa uğradığını, çocuklarının da eğitimlerinin engellendiğini belirtti. Alkan, Reysaş Direnişçileri ile dayanışmalarını sürdüreceklerini belirterek konuşmasını bitirdi.

Eğitim Sen yaptığı basın açıklamasından sonra eylemden ayrıldı.

Sendikamız öncülüğündeki Reysaş İşçileri daha sonra Hilton Otel’in önünden geçen yolu kapatarak burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan eylemde açıklama yapan Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Reysaş işyerindeki örgütlenme sürecini anlatarak Reysaş işçilerinin anayasal haklarını kullandıkları için işten atıldığını, bunun kabul edilemez bir durum olduğunu belirtti. Hilton Otel’in sahiplerinin aynı zamanda Reysaş’ın da patronu olduğunu, İstanbul’da yaptıkları basın açıklamasında Reysaş’ın bulunduğu her yerin artık Direniş alanı ilan ettiklerini, bugün de bu nedenle Hilton Otel’in önüne geldiklerini ve bundan sonra da gelmeye devam edeceklerini belirten Küçükosmanoğlu, işçiler geri alınıp toplu iş sözleşmesi imzalanıncaya kadar eylemlerin devam edeceğini belirtti.

Küçükosmanoğlu Reysaş Patronunun sosyal medyada işçi ve sendika düşmanlığını ifşa eden bir videosunun dolaştığını ve orada da açıkça sendika düşmanlığını dile getirdiğini söyleyerek bunun suç olduğunu ve Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ettiklerini belirtti.

Üyelerinin bu işçi, sendika düşmanları tarafından hiçbir hakları ödenmeden işten atıldığını ve işçilerin 76 gündür çocukları için, gelecekleri için karda kışta direndiklerini, tek suçlarının sendikaya üye olmak olduğunu belirterek bu durumu protesto ettiklerini belirtti.

Reysaş işvereninin bir dilekçesi ile Valiliğin eyleme çevik kuvvet ve TOMA ile engel olmak istediğini, ancak anayasal haklarını kullanan işçilere yönelik yapılan hak ihlallerinin görülmediğini, işveren hakkında hiçbir işlem yapmadığını belirtti. İşçilerin en haklı ve onurlu davası olan ekmek davası mücadelesinde tamamen barışçıl olduklarını, ancak patronların ve işbirliği yaptıkları emperyalistlerin  dünyanın her yerinde İşçi Sınıfına yönelik saldırıları olduğunu, dünya halklarına saldırarak hak alma mücadelesine engel olmaya çalıştıklarını belirtti.

Bu gün Ortadoğu’da binlerce Müslümanı katledenler, Venezüella’da halka karşı darbe yapmaya çalışanların ABD Emperyalistleri ve onların yerli işbirlikçileri olduğunu belirterek, yapmak istedikleri eylemin sadece barışçıl bir ekmek davası eylemi olduğunu ancak bunu hazmedemediklerini belirtti. Yapılan bütün kanunsuzlukların karşısında olacaklarını ve bu işçi, sendika düşmanlarına karşı her yerde her zaman mücadele edeceklerini bir kez daha vurguladı.

Önümüzdeki günlerde yetki davasının kesinleşmesini beklediklerini belirten Küçükosmanoğlu, işçilerin işe iade davalarının da devam ettiğini, bir taraftan Direniş ve mücadele devam ederken bir taraftan da hukuksal alanda mücadelenin sürdüğünü söyledi.

Küçükosmanoğlu Reysaş İşverenine bir kez daha çağrı yaparak işçileri işe geri almasını istedi. Bunun yapılmaması durumunda Reysaş Holding’e ait bütün işyeri ve işletmelerin Direniş ve eylem alanı olacağını belirterek sonuna kadar direneceklerini ifade etti.

Bugünden itibaren Hilton Otel’in önünün de Direniş alanı olduğunu ve atılan üyelerin bir kısmının da Hilton’un önünde bekleyeceğini ifade etti. Küçükosmanoğlu eyleme katılan işçilerin alilerine de teşekkür ederek bu Direnişin ailelerle beraber daha da büyüyeceğini ve zafere ulaşacağını belirterek bugünden itibaren her gün saat 14:00’ten başlayarak Hilton Oteli’nin önünde işten atılan üyelerin bir kısmının bekleyeceğini belirterek sözlerini bitirdi.

Daha sonra bir süre Hilton Otel’in önünde sloganlar ve alkışlarla beklendi.

Eylemde sık sık, Atılan İşçiler Geri Alınsın, Yaşasın REYSAŞ İşçilerinin Sendikal Örgütlenme Mücadelesi, REYSAŞ İşçisinin Sendika Hakkı Engellenemez, REYSAŞ İşçisi Yalnız Değildir, Yaşasın Sınıf Dayanışması! sloganları atıldı. 04.02.2019

Nakliyat-İş Sendikası
Genel Merkezi

ETİKETLER: ,