Site rengi

Tasarım

HKP’den Hamburg’da Real Market direnişine destek eylemi

31.01.2019
695
A+
A-

Hileli iflas yöntemiyle tazminat hakları gasp edilen Real Market işçilerinin mücadelesi, Hamburg METRO önündeki eylemle Almanya sınırlarına taşındı.
Nakliyat-İş Sendikası Avukatı ve HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, yaptığı açıklamada; “Metro’nun Türkiye’de ucuz işgücü sömürüsü yapması bir yana, hileli iflaslarla 1700 işçinin tazminatlarını ödememekle kanunsuzluk yaptığını, sarı sendikalar tarafından sahipsiz bırakılan Real işçilerine Nakliyat-İş’in sahip çıktığını ve çıkmaya devam edeceğini, Nakliyat-İş’in hiçbir işkolu ayırımı yapmadan haksızlığa, hukuksuzluğa uğrayan tüm işçi sınıfının evi olduğunu, Real işçilerinin de Nakliyat-İş önderliğinde yürüttüğü örgütlü mücadele ile başarıya ulaşacağını” vurguladı.
Eylemde aynı zamanda Almanca tercüme yapıldı ve “Metro; Türkiye’deki Real çalışanlarının tazminatlarını öde” içerikli Almanca ve Türkçe dövizler taşındı.
Eylem anında Metro’nun Şube Müdürü geldi ve konuşmayı dinledi.
Eylem sonunda kendisine eylemin amacı anlatıldı ve Real işçilerinin Türkiye’de gasp edilen tazminat haklarının ödenmesi için Metro’nun merkez yöneticilerine sorunu iletmesi istendi.
Hamburg’lu yoldaşların desteği ile yapılan Metro eyleminin bundan böyle Almanya’nın değişik bölgelerini taşınacağı söylendi.
Hukuk adamlarının da bilimsel görüşleriyle sabit olduğu üzere Real işçilerinin haklarından Metro sorumludur.
Sarı sendikacılar ne kadar ihanet ederse etsinler, Real işçileri Nakliyat-İş’in önderliğinde kazanacaklar.