Site rengi

Tasarım

Nakliyat-iş’ten: Cumhuriyet Başsavcılığı MSC/MEDLOG İşvereni ve Yöneticilerinin İşçi-Sendika Düşmanlığını kabul ederek ceza davası açmıştır

03.07.2017
446
A+
A-

 

600 işçinin çalıştığı MSC/MEDLOG Lojistik'te çalışanlar 2016 Ağustos ayında sendikamıza üye oldular. Örgütlenmeden haberdar olan işveren toplamda 168 üyemizi işten attı. Atılan üyelerimiz aylarca Gebze, İstanbul, Bursa/Gemlik, İzmir, Mersin, Samsun ve Tekirdağ’da işyerlerinin önünde işe geri dönüş mücadelesi vererek direndiler. Birçok kez basın açıklamaları yapıldı. Ayrıca yurtdışından da sendikalar dayanışma eylemleri ve açıklamalar yaptı.

Bütün bunlar yaşanırken MSC/MEDLOG Yöneticileri Sendikamız üyelerine baskı ve tehdit uygulayarak (şiddet uygulama, silah gösterme vb), MEDLOG Lojistik'te Kanunsuz Lokavt yaparak Anayasa ve yasalara göre suç işlemiştir. Sendikamız bunlarla ilgili TCK'nin 118. maddesine göre suç duyurusunda bulunmuştur. Ayrıca kanunsuz lokavtla ilgili davalar açılmıştır.

Bu suç duyurularını dikkate alan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı “yargılanmalarını gerektirir yeterli şüphe oluşturacak delil bulunduğu”nu belirterek şüphelilerin yargılanmasına ve sevk maddesine (TCK 118/1, 53) göre her birinin ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesini kamu adına talep etmiştir. Buna göre MEDLOG işvereni ve diğer yöneticileri sendikal faaliyeti engellemek suçundan 6 aydan 2 yıla kadar ceza alabilecekler. Konuyla ilgili iddianame hazırlanarak dava açılmıştır.

Sendikamız, üyelerimize yönelik her türlü saldırıya, kanunsuzluğa, haksızlığa karşı mücadele etmiş, bundan sonrada mücadeleye devam edecektir. Tek dertleri ekmek davası olan üyelerimize yönelik bu haksız hukuksuz işçi-sendika düşmanlığı yapanlar er geç bunun hesabını İşçi Sınıfına vereceklerdir.

İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız!

13.06.2017

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi