Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten Fransa İşçi Sınıfı İle Dayanışma eylemi: Yaşasın Uluslararası Sınıf Dayanışması!

09.01.2020
462
A+
A-

Fransa’da işçiler, emeklilik haklarını gasp eden yasanın geri çekilmesi için günlerdir grev yapıyorlar. Sendika olarak Fransa İşçi Sınıfı ile dayanışmak için İstanbul Fransa Başkonsolosluğu önünde, Sendikamız Genel Merkez ve İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Real, Uyum/Makro direnişçileri, Tüvtürk İşyeri Temsilcilerimizin katılımı ile basın açıklaması yaptık.

Basın açıklamasını Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptı. Basın açıklamasının ardından Fransız işçilerin taleplerinin yazılı olduğu bir mektup Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a iletilmek üzere Konsolosluğa verildi.

Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptığı açıklamada Fransa’da işçilerin hakları için ayaklandığını, Fransa’da hükümetin çalışanların emeklilik haklarını kısıtlayan ve kademeli olarak emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkartmayı amaçlayan işçi düşmanı yasa tasarısının protesto edildiğini söyledi. Fransa işçi sınıfının kazanılmış haklarına sahip çıktığını belertti.

Küçükosmanoğlu, tüm dünyada emperyalist güçlerin ülkelerdeki sosyal devlet anlayışını ortadan kaldırmaya yönelik planlar yaptığını, Türkiye’de de 1999 ve 2008 yıllarında benzer düzenlemelerin yapıldığını ve en son mezarda emeklilik denilen, kadın ve erkeğin 65 yaşında emekli olacağı yasanın çıkartıldığını söyledi. Bu yasalarla aynı zamanda emekli aylıklarını da düşürüldüğünü belirtti.

Bu nedenle Fransa’da yapılmak istenen yasal düzenlemenin ve oradaki işçilerin eylemlerinin aslında bütün dünyayı ilgilendirdiğini çünkü emperyalistlerin, IMF’nin, Dünya Bankası’nın ve uluslararası tekellerin dünya emekçi halkları üzerindeki plan ve projesi olduğunu ve herkesi ilgilendirdiğin belirtti.

Bu yasal düzenlemelerin tek amacının bireysel emekliliği öne çıkartarak özel şirketlere bu hizmeti devretmek olduğunu ve Fransa’da olduğu gibi birçok ülkede bunun için yasal düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Küçükosmanoğlu, dünyada 1871 yılında Paris Komünü ile ilk işçi devletini yaratan işçilerin Fransa İşçi Sınıfı olduğunu belirterek, Fransa İşçi Sınıfının bugün o geleneği yaşattığını ve işçi düşmanı yasal düzenlemeye karşı grev yaptığını Sendika olarak da bu militan mücadele ile dayanışma içerisinde olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini belirtti.

Küçükosmanoğlu konuşmasının sonunda Fransa hükümetine de bir çağrı yaparak; bu işçi düşmanı yasal düzenlemeyi geri çekmesini ve işçilerin taleplerini kabul etmesini istedi.

Basın açıklamasında “Yaşasın Sınıf Dayanışması” “Fransa İşçisi Yalnız Değildir” “Kahrolsun Emperyalizm”, “Mezarda Emekliliğe Hayır” sloganları atıldı. 11.12.2019

 

Yaşasın Fransız İşçilerinin Grevi!

Yaşasın Uluslararası Sınıf Dayanışması!

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi